Ayda 12 milyon dolar kazandıran ücretsiz iPhone oyunu
Mobil

Ayda 12 milyon dolar kazandıran ücretsiz iPhone oyunu

App Store'un bir çok kişiyi zengin ettiğini söylemeye bile gerek yok ama bazı örnekler var ki gerçekten bahsedilmeye değer. İşte bunlardan biri de aylık kazancı 12 milyon doları geçen CSR Racing adlı oyun.

Bu sıradışı oyun başlıkta da bahsettiğimiz gibi ücretsiz. Oyun içi satın almalardan kazanç sağlıyor. Aynı zamanda Ford ve Mini ile iş birliği halinde çalışıyor ve oyunseverlere özelleştirilebilir araçlarla güzel bir yarış keyfi sunuyor.

CSR Racing söz konusu başarısını oyun dinamiklerine mi yoksa bir pazarlama başarısına mı borçlu bilmiyoruz ama oyunun App Store'daki 68 bin kullanıcı yorumu oyunun başarısı adına önemli bir referans.

Bu başarının nereye vardığını merak ediyorsanız söyleyelim. Başarılı 3 boyutlu oyunlar geliştiren ve bu konuda şöhret kazanan Natural Motion, CSR Racing'i satın aldı. Satın almanın bedeli açıklanmış değil ama Natural Motion hareket kabiliyetine sahip 3 boyutlu teknolojisini GTA gibi oyunlara da satan ve kendi oyunları olan bir şirket. Bu yılın başında da 11 milyon dolarlık bir yatırımı kasasına koyarak bu konudaki başarısını tescillemişti.

Başa dönecek olursak, CSR Racing'in aylık 12 milyon dolar kazanmasında belli başlı gerçekçi oyun modellemeleri var. Oyunun geliştiren İngiltere'deki şirket Boss Alien'in CEO'su Torsten Reil de bu noktaya işaret ediyor. Oyun içi satın almaları abartmadıklarını söyleyen Reil, mobil sosyal oyunlarda ilk dalganın sonuna gelindiğini ve 2 boyutlu yönetimler sunan oyunların artık gerilediğini paylaşıyor. Sanırım bu da Boss Alien'in neden Natural Motion tarafından satın alındığını açıklıyor.

Aylık 5 milyon dolar kazancı geçen oyunlar

Bir kıyaslama yapacak olursak Rovio Angry Birds markasıyla 2011 yılında 67 milyon dolar kazanmıştı ki bu aylık 5,5 milyon doların üzerinde kazanmak anlamına geliyor. Infinity Blade 2 de daha önce aylık 5 milyon dolar kazancı geçen bir başka oyun.

Bakalım bundan sonra 2 boyutlu mu yoksa 3 boyutlu oyunlardan mı bir başarı hikayesi dinleyeceğiz...

Yorumlar (9)
 1. iPhone için üretilmiş en iyi grafiklere sahi oyundan biri , ayrıca oyun akıcılığıda gerçekten iyi. Aylık kazandığı miktarı sonuna kadar hak ediyor ...

 2. Batuhan Sasi Batuhan Sasi

  1 hafta öncesine kadar oyunun varlığından haberdar değildim. Kuzenimin iPad'inde oynamaya başladım bir daha da bırakamadım.

  İlgi alanım internet pazarlaması olduğu için uzun süredir kendimi pazarlama teknikleri konusunda geliştirmeye çalışıyorum. Bu oyunun pazarlama tekniği harika.

  Size öyle bir zamanda indirim sunuyor ki ( bana sürekli bu şekilde denk geldi ): Bir üst seviyeye geçebilmem için o seviyenin arabasını almam gerekiyor (T4 -> T5) arada sırava %50 indirimler oluyor ama o anda paranızın yetmeyeceği indirimler :) paranız 5.000 ise 20.000'lik bir arabayı %50 indirimler 10.000'e verelim diyorlar, tabi bu indirim sadece o anlık, istemiyorum dediğiniz anda indirimi kaybediyorsunuz. Doğal olarak oyuna bağımlı olanlarda " aman canım ne olacak 4-5 Tl verelim" diyor.

  Oyunu oynayanların bir bölümü bu indirimlerden 3-4 kere faydalansa. Bir bölümü zaman tasarrufu, araba veya modifiye için direk (indirim beklemeden ) altın alsa. Bir bölümüde oyun parası satın alsa...

  Tek kelime ile harika

  makaleniz için teşekkürler

 3. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Casual oyuncuların oyunun 2D veya 3D olmasıyla ilgilendiklerini sanmıyorum.

 4. Niye iphone oyunu olarak lanse ediyorsunuz anlamadım doğrusu. IOS için üretilmiş bir oyun değil mi bu? Ben şu an ipad ile oynuyorum. ipad bu kara ortak değil sanırım.

 5. ii de gelir modeli ne nasıl parayı kazanmış oyundan anlatmamışlar 68 bin kullanıcıyla reklamdan pek bi pay alamaz

  1. Çağatay Şama Çağatay Şama

   " Bu sıradışı oyun başlıkta da bahsettiğimiz gibi ücretsiz. Oyun içi satın almalardan kazanç sağlıyor. "

  2. 68 bin kullanıcı değil.. 68 bin değerlendirme yapılmış. Her kullanıcı değerlendirme yapmak için dönüp bir şeyler yazmaz.. Baya büyük bir rakam bu.

 6. Ismail Savaş Ismail Savaş

  yeni birev yenibir araba yeni eşyalar icin

 7. Nejmettin Nejmettin

  bu oyunu kazanmak için oynuyorum