Google.com/+adiniz yakında sizin olacak
Yenilikler

Google.com/+adiniz yakında sizin olacak

Son zamanlarda Google+'ya dair bir yenilik haberi vermemiştik ama bu kez önemli bir gelişmenin ilk adımından bahsetme zamanı. Google, Google Plus için özel bağlantıları yakında aktif edecek. Yani Google+ profilinizi Google.com/+adiniz şeklinde bir sayfaya yönlendirebileceksiniz.

Google'dan Saurabh Sharma'nın yaptığı açıklamaya göre bu yenilik şimdilik sadece bazı onaylı marka ve ünlü profilleri için (bkz: google.com/+hughjackman, google.com/+toyota) uygulamaya konulmuş. Google.com'u takip eden özel bir bağlantıya sahip olmanın cazibesine kaç sayfa kavuştu bilmiyoruz ama bu yenilik yakında tüm kullanıcılar için aktif olacak.

Bildiğiniz gibi Google şimdiye kadar akılda tutulmaya ihtimal vermeyecek şekilde uzun profil bağlantıları kullanıyordu ve Gplus.to gibi profil adresinizi kısaltan girişimler çıkmış ve oldukça ilgi çekmişti. Yeni isim yeniliğiyle bu girişimler de ömrünün sonuna gelmiş olacak.

Google'ın tüm servislerine uyumlu şekilde dahil etmek istediği sosyal ağı, Facebook'a nazaran yeterli kullanıcıyı ve etkileşimi yakalayamamıştı. Bazı hamlelerle kullanıcı sayısını artırırken sert eleştirilere maruz kalan Google+, her şeye rağmen yeniliklerinin ve iş birlikliklerinin arkasını bırakmadı.

Özellikle Google'daki arama sonuçlarını etkilemesi açısından önem taşıyan Google+, artık Google'ı tam bağımsız bir arama motoru olmaktan çıkarsa da web sitelerine daimi trafik çekmek durumundaki çevrimiçi nüfusun ilgisini tabii olarak çekiyor. İsme özel bağlantı sağlanması da bu anlamda çekici bir yenilik olacak.

Bakalım Google isim tahsisi konusunda nasıl bir yol izleyecek ve herkesi memnun edebilecek mi...

Bu arada Google da Google+'nın yönlendirdiği trafiğin net olarak takip edilmesi için Twitter ve Facebook gibi bağlantıları (plus.url.google.com üzerinden) maskelemeye başlamış. Bunu daha önce mi yaptı emin değilim ama önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar (8)
 1. google.com/+kullanıcıadı olan bağlantıları plus.google.com/kullanıcıadı olarak da görebileceğimize dair bir yazı okudum The Next Web'de ama emin değilim. Bu konuda şu an tek isteğim Youtube'a Google+ profillerini kullanarak girenlere youtube.com/+kullanıcıadı URL'leri verilmesi. plus.url.google.com uzun zamandır var bildiğim kadarıyla.

 2. Emre Gül Emre Gül

  Çok iyi olur bazı girişimciler için ise kötü bir olay. Bir çok kısaltma servisleri açıldı umarım onlar yeni bir ilgi çekici yol bulabilirler.

 3. Kralizasyon Kralizasyon

  Geç bile kalındı bunun için.

  Ayrıca trafik olayı en başından beri vardı ;)

 4. Hakcaylier Hakcaylier

  Google bu işlerde biraz ağırdan alıyor. Ama sağlam adımlarla giderlerse gerçekten başarılı olabilir.

 5. Çevremdeki herkes google+ a üye ama kimse kullanmıyor..

  ya nolursunuz bir kullanan göreyim.. sadece bir tane..

  ondan sonra diğer özelliklerini konuşmaya sıra gelsin

  bazen klasik cümleler ve söylemler çok doğru oluyor

  "herşey para değil"

 6. Süleyman Süleyman

  Umarım SEO ya uyumlu olur :)

 7. Hasan Baltalar Hasan Baltalar

  Bilindiği gibi, işimizin gereği olarak artık her birinde yer almak zorunda olduğumuz sosyal ağlar çoğaldıkça, bunların yönetimi de zorlaşıyor. Bu durumda çoklu güncelleme yapan servisler büyük önem kazanıyor. Ancak Google, Plus için API yayınlamayarak bunlara kapalı duruyor. Bu da popülaritesini azaltıyor. Ümit ediyorum bunun farkına varırlar.

 8. My Vodafone My Vodafone

  Google+ 'nın seo ya faydası varmı acaba bununla ilgili net bir yazı bulamadım.