Google+'a kayıtlı 195 milyon hesabın 25 milyon'u boş
İstatistik

Google+'a kayıtlı 195 milyon hesabın 25 milyon'u boş

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook aktif kullanıcı sayısını resmi olarak dile getiriyor. İkincil Facebook hesapları göz ardı edildiğinde bu rakamın tartışılmadığını söyleyebiliriz. Ancak Google+ için durum pek öyle değil. Labnol.org bu durumu netleştirmeye çalışıyor.

Google, son olarak 100 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı. Bu arada Google, 18 yaş sınırını 13'e indirmiş ve Android ve Gmail kullanıcılarını Google+'a yönlendirmeye başlamıştı. Tüm bunlar göz önüne alındığında söz konusu araştırmaya göre Google+'ın toplam kullanıcı sayısı 195 milyon.

WSJ Hindistan'da köşe yazarı olan Amit Agarwal, bu sonuca her biri içinde 5000 üye linki bulunan 39 bin bağlantı üzerinden ulaşıyor. Agarwal'ın Google profilleri için varolan site haritasını kaynak olarak gösteriyor. Son güncelleme tarihiyse 16 Mart 2012.

25 milyon boş profil

İkinci aşamada boş (muhtemelen hiç kullanılmayan) Google+ hesaplarını bulmaya vakit harcayan Agarwal bu kez Google aramasını kullanıyor. "Site:plus.google.com "has not filled * profile yet" inurl:about" şeklindeki sorgusuna 25 milyon civarında (şu an 22,2 milyon) sonuç buluyor.

Hindistanlı yazar gerçekten önemsenmemesi gereken bir kullanıcı kitlesini bize göstermiş oluyor ama asıl görmeyi istediğimiz aktif kullanıcı sayısına ne yazık ki cevap alamıyoruz. Diğer yandan Google'ın vermiş olduğu 100 milyon rakamı, içerisinde profil bilgisi olan 170 milyon civarındaki profilden epey az.

Dolayısıyla aklıma 'yoksa Google zaten aktif kullanıcı sayısını mı veriyor' sorusu takılıyor ve sanırım Google'ın bunu açık ve net olarak dile getirmesi gerekiyor.

Yorumlar (13)
 1. Omactivities Omactivities

  hemen bi deneme yapalım?

  Şu anda bu yazıyı okuyan kişilerin kaç tanesi aktif olarak google + kullanıcısı?

  Benim var hesabım ama ölesine duruyor. Aktif değil..

  1. Serdar Kara Serdar Kara

   Benim bir Google+ hesabım var ve aktif olarak kullanıyorum.

  2. Kamil Kamil

   Aktif olarak kullanıyorum, daha çok yabancı insanları tanımamı sağladı G+. Facebook'daki neredeyse hiç bir arkadaşım G+'da aktif değiller, daha çok Twitter üzerinden tanıdıklarımı orada görüyorum.

  3. Benimde G+ hesabım var ve aktif bir şekilde kullanıyorum. Twitter'da kullanıyorum ama Facebook kullanmıyorum.

 2. Mehmet Mehmet

  Geçenlerde yapılan Google+ Hangout toplantısında Google+'ya üye 100 milyondan fazla üye olduğu söyleniyor (170 resmi değil). Ayrıca 50 milyondan fazlası hergün Google+'ya girdiği söylenmiş. Ayrıca üyelerin hepsi mutlaka ayda bir giriyor gibi birşeymiş. Eğer Shiftdelete.net'teki en son Google+ haberine bakarsanız detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ama Google+ şu anda en iyi sosyal ağ. Ben de hergün girenlerdenim.

 3. Facebook'a oranla minyatür kalıyor ama nereden baksan "hayalet şehir" dedikleri gibi bir durum yok. Bunu diyenler sadece gerçek hayattaki arkadaşlarını ekleyip hareket bekleyenler sanırım ama g+'ı bu şekilde kullanmak imkansız. Facebook tanıdıklarını, Twitter tanışmak istediklerini sana getiriyor. G+ ise isteyenin istediği grupla kaynaşabildiği, sonra ayrılıp başkasıyla laflayabildiği devasa bir parti gibi daha çok (tek farkı kız yok:)).

  1. Mehmet Soydam Mehmet Soydam

   Benzetmeler çok iyi uymuş. Herkesin istediği gibi takıldığı yer. Dediğin gibi bir istatistiğe göre Google+'da % 70-60 erkek varmış.

 4. beklentimiz orantisiz yukseldi, facebook buyuklugunde bir projelendirme bir anda ciksin, herkez bir an da o'na gecsin, yok boyle bir sey... plus henuz cok yeni, google disinda da baska hic bir sirket bu sure de, bu rakamlara erisemezdi. G'nin android , chrome, gmail, maps gibi cok genis kullanim alanlari var ve sosyal deneyim adina gelecek icin planlari da var, muhendislerinin bloglari ipucu veriyor.. Eric schmidt yanlis insandi, facebook, twitter, groupon gibi onemli is birligi/satin alma/yatirim firsatlarini yonetemedi, sosyal medya'nin yukselisi, google icin gelecek adina onemli bir deneyim ve bence itici bir guc oldu...

 5. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Gerçekten ilginç bir istatistik.Ama sanırım facebook da ilk çıktığında herkes profilini tam anlamıyla doldurmamıştı

 6. Maurers Maurers

  Gayet doğal bir durum bu. İnsanlar henüz daha Google Plus'a alışma aşamasında. Facebook'un ilk dönemleri gibi.

 7. Yorumlasak Yorumlasak

  google plus ı kullanmıyor olabilirler fakat hesapların boş olduğu konusu tartışılır sonuçta o hesapta adsense adwors yada blogger kullanan çok kişi var.

 8. Kerem Kerem

  Facebook'unda %90'ı sahte hesap.

 9. ben kullanmiyorum, ama kayitli