Google+'a kayıtlı 195 milyon hesabın 25 milyon'u boş

Google+'a kayıtlı 195 milyon hesabın 25 milyon'u boş

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook aktif kullanıcı sayısını resmi olarak dile getiriyor. İkincil Facebook hesapları göz ardı edildiğinde bu rakamın tartışılmadığını söyleyebiliriz. Ancak Google+ için durum pek öyle değil. Labnol.org bu durumu netleştirmeye çalışıyor.

Google, son olarak 100 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı. Bu arada Google, 18 yaş sınırını 13'e indirmiş ve Android ve Gmail kullanıcılarını Google+'a yönlendirmeye başlamıştı. Tüm bunlar göz önüne alındığında söz konusu araştırmaya göre Google+'ın toplam kullanıcı sayısı 195 milyon.

WSJ Hindistan'da köşe yazarı olan Amit Agarwal, bu sonuca her biri içinde 5000 üye linki bulunan 39 bin bağlantı üzerinden ulaşıyor. Agarwal'ın Google profilleri için varolan site haritasını kaynak olarak gösteriyor. Son güncelleme tarihiyse 16 Mart 2012.

25 milyon boş profil

İkinci aşamada boş (muhtemelen hiç kullanılmayan) Google+ hesaplarını bulmaya vakit harcayan Agarwal bu kez Google aramasını kullanıyor. "Site:plus.google.com "has not filled * profile yet" inurl:about" şeklindeki sorgusuna 25 milyon civarında (şu an 22,2 milyon) sonuç buluyor.

Hindistanlı yazar gerçekten önemsenmemesi gereken bir kullanıcı kitlesini bize göstermiş oluyor ama asıl görmeyi istediğimiz aktif kullanıcı sayısına ne yazık ki cevap alamıyoruz. Diğer yandan Google'ın vermiş olduğu 100 milyon rakamı, içerisinde profil bilgisi olan 170 milyon civarındaki profilden epey az.

Dolayısıyla aklıma 'yoksa Google zaten aktif kullanıcı sayısını mı veriyor' sorusu takılıyor ve sanırım Google'ın bunu açık ve net olarak dile getirmesi gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.