Yandex iPad için Türkçe hava durumu uygulamasını yayınladı
Uygulamalar

Yandex iPad için Türkçe hava durumu uygulamasını yayınladı

Yandex-Google arasındaki rekabetin ilk cephesinin Türkiye'de kurulması, şirketlere arka arkaya yeni servis açtırıyor. Bu anlamda özellikle Yandex'in yerelleşme çalışmalarının dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Geçen yıl Eylül ayında Türkiye pazarına giren Rus arama motoru Yandex, hava durumu uygulamasını Türkiye'de yayınladı.

Şu anda sadece iPad kullanıcıları için yayınlanan Yandex.Hava Durumu, daha önce de İngilizce olarak App Store'daydı. Ancak Türkiye'de yerelleşme adımlarını hızla atan şirket, hava durumu servisini Türkçe olarak yayınladı.

Yandex.Hava Durumu iPad uygulamasının web servisinden farklı olarak, mevsimlere göre çeşitli hava durumlarını hareketli resimlerle temsil ediyor. İnteraktif olarak yer alan resimler, hava şartlarına göre değişiyor.

Uygulamada, hava durumunu özet ve ayrıntılı olmak üzere iki şekilde görüntülemek mümkün. Özet bilgide sadece halihazırdaki hava durumunu gösteriliyor. Ayrıntılı görünümdeyse rüzgar hızı ve yönü, nem oranı, basınç değerleri, gündüz, akşam ve gece sıcaklıklarının yanı sıra, gelecek birkaç güne ait sıcaklıklara da ulaşılabiliyor.

Hava durumu bilgilerine Türkçe veya İngilizce dil seçenekleri bulunuyor. Konum bazlı olarak hava durumunun görüntülenebildiği uygulamaya, dünyanın farklı ülkelerindeki şehirlerinde eklenmesi mümkün. Öte yandan uygulamada çalar saat özelliği de  bulunuyor.

iPad kullanıcılarının eksikliğini hissettiği uygulamaların başında hava durumu geliyor. iPhone'larda standart olarak bulunan hava durumu uygulamasının iPad'lerdeki eksikliğini Yandex tamamlamışa benziyor. Bu yüzden Yandex.Hava Durumu'nun hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine ulaşabileceğini tahmin ediyoruz.

Ücretsiz Yandex.Hava Durumu iPad uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Baran Eryılmaz Baran Eryılmaz

  Bir hava durumu programı için 257 mb büyük bir boyut. Sanırım animasyonlar dan dolayı fazla yer kaplıyor.

 2. Yandex'i seviyorum...

 3. Isa Koç Isa Koç

  Bide Türkçe ve ortalama youtube kadar hızlı video servisi çıkartsalar direkt ona ülke olarak geçsek çok iyi olur. O geçmeden sonra Youtube'u kıllık olsun diye gene engellesinler.

  Çünkü Türkiye'yi düşünmediğini ve Türkler'den nefret ettiğini yıllar geçmesine ve birçok beylik ülkesinin dilini çıkartmasına rağmen halen Türkçe dil desteği çıkartmayarak ve Türkiye'de vergi vermemek için yıllarca direnerek fazlasıyla gösterdi.

 4. Off Road Off Road

  Yandex beklenmedik işler yapıyor. Google'nin yeri ayrı olsada anlamsız bir şekilde Yandex'i sevmeye başladım diyebilirim. Programa gelince 257 MB'lik hava durumu programı olduğuna göre bayağa gelişmiş animasyonlar kullanmışlar.