Reklamsız Twitter alternatifi App.net 600 bin dolar destek topladı
Girişim

Reklamsız Twitter alternatifi App.net 600 bin dolar destek topladı

Dalton Caldwell kısa süre önce App.net adında reklamsız, Twitter benzeri bir sosyal paylaşım ağını hayata geçirmeye başladığını açıklamıştı. Kendini kullanıcılarına ve geliştiricilere adayacak olan girişim gerekli parasal gücü de internet kullanıcılarından bekledi ve şu ana kadar 600 bin doları aşan bir yardım topladı.

Kendi açtığı kitlesel fon toplama sürecinin sonuna yaklaşan (son 24 saat) App.net, 500 bin dolar destek toplamayı hedefliyordu. Kapanışa 38 saat kala hedefine ulaşan App.net, şu anki tabloda 9.693 kişiden 643 bin dolar toplamış görünüyor. Ve bu rakam giderek artıyor.

App.net'in bu haliyle ve topladığı destekle umut verici olduğu bir gerçek ama Facebook'a açık kaynaklı bir rakip olarak pazara çıkan Diaspora'nın henüz ciddi ses getirmediğini de biliyoruz. Kickstarter'da 200 bin dolar toplayan ve ardından takipçilerinden 25 dolarlık destek isteyen girişim, 200 bin doların Facebook benzeri platform için yeterli olmadığını (?) göstermişti.

App.net, Diaspora'ya nazaran daha basit bir geliştirme istiyor ve girişimin test halindeki durumu pekala iyi görünüyor.

Caldwell, reklamlara bel bağlayan bir girişimin asla kullanıcıları ve geliştiricileri ilk sıraya koyamayacağını söylüyor. Bu haklı söylem geliştiriciler tarafından kabul görmüş ki bir kullanıcı appnetstats.com altında App.net istatistiklerine özel bir site açmış bile.

Bu arada App.net, yapılan 50 dolarlık yardıma 1 yıllık üyelik, 100 dolarlık yardıma geliştirici üyeliği, 1000 dolarlık yatırıma da özel bir üyelik hakkı tanıyor ve sanırım 50 dolar bağışlayan kullanıcılar için vaadedilen 1 yıllık üyelik toplanan bu yatırımla mümkün olacak. Yine de sürecin nasıl devam edeceği elbette merak ediliyor. Calwell'in daha önceki girişimlik kariyeri (MySpace'in satın aldığı imeem de bunlardan biri) ve başarısızlıklarından çıkardığı dersler projenin geleceğine dair umut veriyor.

Bakalım bu durum Diaspora'yı nasıl etkileyecekve Twitter kurucuları Mark Zuckerberg'in Diaspora'ya desteklemesi gibi bir adım atacak mı?

Son olarak aklıma takılan bir şeyi de paylaşmadan geçmeyeyim. Caldwell'in App.net gibi değerli bir alan adını satıp kaynak yaratmadığını düşünüyorum. :) Kaldı ki app.net Twitter benzeri bir servis için bana pek sempatik gelmiyor. Twitpic'in kurucusu Noah Everett'in kurduğu Twitter benzeri Heelo en azından isim olarak daha iyiydi...

Yorumlar (5)
 1. Sabri Demirel Sabri Demirel

  alan adına gerçekten yazık olmuş, application bazlı çok daha spesifik bir projeyi başarıya taşıyabilirdi.

  1. Ozan Çanaklı Ozan Çanaklı

   Aslında önceden tam da dediğiniz gibi bir projeydi app.net - http://app.net/8tracks

 2. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Reklamsız bir platform fikri kullanıcı gözüyle baktığınız zaman kulağa çok hoş geliyor ama reklamın olmadığı bir yerde kurumsal bir yapı nasıl oluşacak. Sadece üyeliklerle yürür mü tartışılır.Üyelikleri ücretsiz forum siteleri bile pasif kullanıcı çöplüğü olmuş durumda.Site sadece iki şekilde ayakta kalabilir; ya reklam ya da B2B veya C2C aracılık yaparak (kurumsal firma sitelerini ayrı tutarsak).

 3. Bir projenin içeriğinde ki noksanlıkları düzeltmek adına çıkan clone projeler aslında asıllarını yaşatıyor. Her clone projede ana hedef X sitesinde şu gibi eksiklikler, güvenlik açıkları ve reklam politikaları var; biz de buna bir alternatif geliştiriyoruz oluyor. Yapılacak alternatif proje mutlaka aslına yakın ve benzer özellikler taşıyacaktır. Genel yapı hemen hemen aynı olacağından asıl sitede geçirilen zaman, harcanan emek, girilen içerik ve akılda kalıcık gibi etmenler neticesinde kendinize sadık kullanıcı bulmak ve hedef yolda ilerlemek imkansız olacaktır. Sözün özü boşa girişilen bir çaba...

 4. Off Road Off Road

  Reklam & Sponsor desteği olmayan bir projenin hayatta kalması çok zor. Proje bazlı bakıldığında yönetim ile ayakta kalabilir ancak, eğer bir sosyal ağdan bahsediyorsak bu neredeyse imkansız.

  Biri 600k $ diğeri 200k $ dolar topluyor. Ama başarılı olma ihtimalleri neredeyse sıfır. Sadece destek görürler o da ilk bakışta.

  Kendimizden düşünelim, ben twitter'ı bırakıp niye twitter'ın aynı ve çakması bir sosyal ağa geçeyim ki?

  Ne diye reklamsız diye. :)