Diaspora'ya Verecek 25 Dolarınız Var mı?

Diaspora'ya Verecek 25 Dolarınız Var mı?

Facebook'un kişisel gizlilik namına oluşturduğu şüphelere(!)  muhalif olarak ortaya çıkmasına rağmen Zuckerberg’den de destek alan Diaspora, yeniden bağış topluyor.

Açık kaynaklı sosyal ağ projesi dün gönderdiği e-posta ve blogunda paylaştığı yazıyla biraz daha paraya ihtiyacı olduğunu bildirdi. Ekim ayında açılması beklenen Diaspora'nın yardım talebi sevgi sözcükleriyle başlıyor ve duygusal şekilde 25 dolar (ya da her ne kadar verebilirseniz) istenen bağış sayfasına yönlendiriliyor. Bağış yapacaklar Diasporanın ilk sürümüne de giriş yapabilecek.

Neden Para İsteniyor?

Aslında bu soruyu sormamın nedeni ve cevabının tahmin edilebileceğini düşünüyorum ama netleştirmek daha iyi olacak. Diaspora ekibi 2010'un Haziran ayında Kickstarter’da 10 bin dolar hedefle yola koyulup 200 bin dolar toplamıştı. Ekibin hedefiyle elde ettiği bütçe arasında bir çelişki olduğu ve aradan geçen 1 yılı aşkın sürede (gönüllülere rağmen) işin neden ortaya çıkmadığı merak edilecek bir durum. Dolayısıyla neden diye soruyorum. Muhtemelen Diaspora ekibinde Zuckerberg gibi kod yazmayı takıntı haline getiren birileri yok.

Sorunun cevabına gelelim. Basitçe bakacak olursak geliştiricilerin tamamen bu işe odaklanmaları sebebiyle hayatlarını idame ettirmek için paraya ihtiyaçları var. Ayrıca diğer masraflar da para gerektiriyor. Ortaya konulacak işin önemli olduğu kesin. Ancak gönüllülerle yürütülen bir girişimin para istemek konusunda biraz daha çekingen ve ortaya net açıklamalar koyarak bunu yapması gerekmiyor mu?

Buraya kadar paylaştıkların suçlama değil sadece haklı sorgulamalardı. Tıpkı Devin Coldewey gibi ben de Diaspora'nın açılağı günü merakla bekliyorum ama Süper Dörtlü (Daniel, Ilya, Raphael, and Maxwell) küçük de olsa bir şeyler ortaya çıkarıp daha fazlasını yapmak için yardım isterse projenin geleceği için daha umutlu olabilirim.

Yapılması gereken bir anda Facebook platformu geliştirmek değil, sadece basit bir sosyal iletişim ağı kurmak. Kullanıcıların ilgisi zaten projenin geleceğini şekillendirecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.