VerifyYourApp: App Store'a göndermeden önce uygulamanızı onaylatın

VerifyYourApp: App Store'a göndermeden önce uygulamanızı onaylatın

iPhone ve iPad'i cazip kılan belki de en önemli olan özellik zengin uygulama içeriğinin bulunması. Apple'ı Android gibi daha özgür bir platform karşısında bile daha zengin kılan App Store'a uygulama göndermek ve yayına alınmasını sağlamak ise o kadar kolay değil.

iOS uygulamanızı kodladıktan sonra App Store hesabınız üzerinden uygulamanızı gönderiyorsunuz ve uygulamanız genelde 7 iş günü sonunda incelenerek size olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılıyor. Siz belirtilen düzeltmeleri yaptıktan sonra tekrar 7 günlük onay süreci devreye giriyor fakat uygulamanız tekrar reddedilebiliyor ve tekrar süreç başlıyor. İşte VerifyYourApp burada devreye giriyor ve uygulamanızın reddedilme ihtimalini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Özellikle uygulamanın çıkış tarihini önemseyen marka ve ajanslar için kullanışlı olacağı tahmin ettiğimiz servis, Boğaziçi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği'nde Yüksek Lisansını tamamlayan Onur Yaman'ın girişimi.

Servisin ilk aşamasında teste hazır olan uygulamanıza size öncesinde iletilen UDID numaralarını ekliyor ve provizyon dosyasını oluşturarak VerifyYourApp'e .ipa dosyası ile birlikte uygulamanızı gönderiyorsunuz. Servisin teknik ekibi uygulamanızı Apple’ın teknik dökümanları ve kendi bilgi birikimleriyle değerlendirdikten sonra size bir rapor hazırlayarak uygulamanıza yapılması gerekenleri belirtiyorlar. Alınan geri dönüşlere göre düzeltilen uygulama bu adımdan sonra App Store'a hazır olduğu garanti ediliyor.

29.90 dolardan başlayan fiyatlarla hizmet veren VerifyYourApp, uygulamanın teknik yapısına göre 599 dolara kadar yükselebilen farklı teklifler veriyor ve uygulamanız Apple'dan geri döndüğü takdirde paranızı iade etme garantisi veriyor. Tabii ki bu servislerde ilk olarak akla gelen uygulamanın gizliliği ve anlaşmazlık halinde uygulamanızın güvenliği, uygulamayı yollama aşamasında garanti ediliyor. İsteyen şirketler ile ayrıca Gizlilik Sözleşmesi (NDA) de imzalanabiliyor.

Şu anda 4 mühendisin çalıştığı serviste en az 5 iOS uygulaması geliştirmiş veya katkıda bulunmuş olunması esas olarak belirlenmiş ve yeni çalışan araması da devam ediyor. İlgilenenler jobs verifyyourapp.com adresine e-posta gönderebilir.

İstanbul ve San Francisco'da ekip arkadaşları olan girişimin ilk örneklerinin başarılı olması halinde global bir isim yapması mümkün. Fikir olarak önemli bir soruna çözüm bulan VerifyYourApp'in nasıl bir gelişim göstereceğini hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.