VerifyYourApp: App Store'a göndermeden önce uygulamanızı onaylatın
Girişim

VerifyYourApp: App Store'a göndermeden önce uygulamanızı onaylatın

iPhone ve iPad'i cazip kılan belki de en önemli olan özellik zengin uygulama içeriğinin bulunması. Apple'ı Android gibi daha özgür bir platform karşısında bile daha zengin kılan App Store'a uygulama göndermek ve yayına alınmasını sağlamak ise o kadar kolay değil.

iOS uygulamanızı kodladıktan sonra App Store hesabınız üzerinden uygulamanızı gönderiyorsunuz ve uygulamanız genelde 7 iş günü sonunda incelenerek size olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılıyor. Siz belirtilen düzeltmeleri yaptıktan sonra tekrar 7 günlük onay süreci devreye giriyor fakat uygulamanız tekrar reddedilebiliyor ve tekrar süreç başlıyor. İşte VerifyYourApp burada devreye giriyor ve uygulamanızın reddedilme ihtimalini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Özellikle uygulamanın çıkış tarihini önemseyen marka ve ajanslar için kullanışlı olacağı tahmin ettiğimiz servis, Boğaziçi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği'nde Yüksek Lisansını tamamlayan Onur Yaman'ın girişimi.

Servisin ilk aşamasında teste hazır olan uygulamanıza size öncesinde iletilen UDID numaralarını ekliyor ve provizyon dosyasını oluşturarak VerifyYourApp'e .ipa dosyası ile birlikte uygulamanızı gönderiyorsunuz. Servisin teknik ekibi uygulamanızı Apple’ın teknik dökümanları ve kendi bilgi birikimleriyle değerlendirdikten sonra size bir rapor hazırlayarak uygulamanıza yapılması gerekenleri belirtiyorlar. Alınan geri dönüşlere göre düzeltilen uygulama bu adımdan sonra App Store'a hazır olduğu garanti ediliyor.

29.90 dolardan başlayan fiyatlarla hizmet veren VerifyYourApp, uygulamanın teknik yapısına göre 599 dolara kadar yükselebilen farklı teklifler veriyor ve uygulamanız Apple'dan geri döndüğü takdirde paranızı iade etme garantisi veriyor. Tabii ki bu servislerde ilk olarak akla gelen uygulamanın gizliliği ve anlaşmazlık halinde uygulamanızın güvenliği, uygulamayı yollama aşamasında garanti ediliyor. İsteyen şirketler ile ayrıca Gizlilik Sözleşmesi (NDA) de imzalanabiliyor.

Şu anda 4 mühendisin çalıştığı serviste en az 5 iOS uygulaması geliştirmiş veya katkıda bulunmuş olunması esas olarak belirlenmiş ve yeni çalışan araması da devam ediyor. İlgilenenler jobs verifyyourapp.com adresine e-posta gönderebilir.

İstanbul ve San Francisco'da ekip arkadaşları olan girişimin ilk örneklerinin başarılı olması halinde global bir isim yapması mümkün. Fikir olarak önemli bir soruna çözüm bulan VerifyYourApp'in nasıl bir gelişim göstereceğini hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (7)
 1. Selçuk Gedik Selçuk Gedik

  Farklı bir proje. Aslına baktığınızda size bir nevi zaman satıyor. Süreci hızlandırarak para kazandırma harika bir model. Özgür Bayraktar ismini sık duymaya başladık. Tamamen dijital çalışan, Fotogram gibi bir uygulama bu da. Ama Fotogram'dan daha genius bir fikir olduğunu söylemeden geçmeyelim. Mutlaka başarılı olur. Tam olarak silikon vadisini hedeflemesi gereken bir proje olmuş.

 2. Canan Altindas Canan Altindas

  Çok güzel bir fikir. Sadece Türk değil tüm dünyadan app-developerların kullanmak isteyeceği bir uygulama. Yapanlara tebrikler.

 3. Uygulamamı göndermem için yeterli güveni vermesi gerçekten çok zor.

 4. Programımızın kodlarını size neden gönderelim gençler.

  1. Gökhan siteye baktıysan "ipa" uzantılı dosyanın gönderildiği söyleniyor; yani "çalıştırılabilir kod" gönderiliyor. Kimsenin senden "source code" istediği yok. :)

 5. Bu tutmaz. Zaten Apple App Store Review Guideline var, bu arkadaşlarda on guideline'a göre inceliyor. Profesyonel yazılımcıların bu guideline'a bakmayı akıl etmemesi ve bu yeni mezun çocukların bunu onların yerine yaptıklarını iddia etmesi komk ve garanti olarak ücreti geri iade etmesi kendilerine güvensizliği ve sözleşme bazında haklı çıkmayı kolaylaştıma istedği amatörlüklerinin ispatı.

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Yazdığınız uygulama App Review dan geri dönüyorsa eğer kabul edin, beceriksizsiniz! Üstelik çok tembelsiniz. Yol yakınken ya geri dönün işi bırakın, ya da bir gününüzü ayırıp Appleın resmi dökümanını okuyun.

  Eğer verecek 500 dolarınız var ise de bir test merkezi ile anlaşma yapın. Unutmayın, son kullanıcılar henüz yüklemedikleri uygulamalara değil, yükleyip daha 2. saniyesinde çatlayıp patlayan uygulamalara 1 yıldız verirler.