Telif haklarını çiğneyenlere cezayı Google kesecek
Arama Servisleri

Telif haklarını çiğneyenlere cezayı Google kesecek

Sayısız faydalı bilginin kaynağı haline gelen internet ne yazık ki aynı zamanda yasa dışı içerikleri paylaşmak ve bu içeriklere ulaşmak için de önemli bir kanal. Bu kanal içerisinde yolunu bulmak için Google’ı kullananların sayısı da son derece yüksek. Durum böyle olunca telif hakları sahipleri ve savunucuları ile Google arasında sonu gelmeyen sürtüşmeler yaşanıyor olması da sürpriz değil.

Google bir yandan bilgiye özgürce ulaşmak için en önemli kaynak olma özelliğini kaybetmek istemezken, diğer yandan da haklı itirazları yerine getirip korsanın da önünü kesmek istiyor.

Arama algoritmasındaki son güncelleme ile artık, telif hakları konusunda sabıkalı sitelere en büyük cezayı Google kesecek…

Aslında Google’ın zaten bu yönde çalışmaları önceden de vardı. Herhangi bir sitenin içeriğinde telif haklarını ihlal eden bir sayfa varsa Google’a bu konuyla ilgili başvuruda bulunup bu sayfanın arama sonuçlarından çıkartılmasını talep edebiliyordunuz. Çok pratik olmamasının yanı sıra çok etkili olmaması nedeniyle eleştirilen bu yöntem, Google’ın arama algoritmasında gerçekleşen son güncelleme ile ciddi anlamda değişiyor.

Telif hakları şikayetlerinde inanılmaz artış

Google bundan sonra hakkında çok fazla sayıda haklı bulunmuş şikayet gelen sitelerdeki içerikleri sayfa bazında değil, site bazında değerlendirecek ve cezayı sayfaya değil, siteye kesecek. Bu yeni uygulama korsan içerik barındırmak konusunda ısrarcı olan site sahipleri için çok daha caydırıcı hale gelmiş oluyor.

Telif haklarına yönelik şikayetler de son dönemlerde tavan yapmış durumda. 23 Temmuz haftası Google’a ulaşan şikayet sayısı 1 milyon 100 binin üzerinde. 30 Temmuz haftasında ise rakam yine 1 milyonun üzerinde.

Tüm bu şikayetlerle uğraşmak için Google için ciddi bir iş gücü gerektiriyor ama karşılığında en çok şikayetin geldiği eğlence sektörü ile arasını düzeltip, olası iş birliklerinin önünü açmak olduğu için Google’ın bu konuda çok da şikayetçi olduğunu sanmıyorum.

Ceza tahtasında hangi siteler var?

Google’ın şeffaflık raporu bölümünde yer alan bir sayfa şu anda arama sonuçlarında daha altlara düşürülmesi muhtemelen siteleri gösteriyor. Sayfada yer alan listede farklı zaman dilimleri içerisinde telif hakları ihlali nedeniyle kaç şikayet aldıklarını da gösteriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi listedeki sitelerinin büyük bölümün adında ya “torrent” ya da “mp3” geçiyor.

Yorumlar (9)
 1. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Yanlış bilgi. Bu liste telif hakları konusunda en çok url'si silinen siteler listesi. Yani bu url'lere şikayet geliyor ve google kaldırıyor.

  Google şikayet gelmediği sürece hiçbir linki kaldırmıyor. Bunun ile ilgili bir açıklama ekliyorum okursanız orada detaylı bilgi var zaten.

  http://www.google.com/transparencyreport/removals/copyright/faq/

  1. Mathsman Mathsman

   Doğrudur. Yoksa lisetede blogspot.com da var. Blogspotu komple aramalardan silecek değil ya.

 2. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz
 3. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Liste ya torrent ya da dosya paylaşım siteleri ile dolu. Ya Youtube, Facebook, Tumblr. Google Youtube'a da cecayı verebilecek mi? Ayrıca Facebook'u arama motorları sonuçlarında aşağıya çekmek nasıl bir ceza olabilir ki? Kim arama motorundaki sonuçlardan Facebook'a gidiyor, Facebook en çok doğrudan giriş yapılan sitelerin başında geliyor? Bu tür bir ceza en çok Tumblr, Reddit, Digg, StumpleUpon gibi sitelerin başını ağrıtır.

 4. Alperen İzci Alperen İzci

  iyide google tamamen silse siteyi ne olacak ki? zamunda.net en büyük örneği :) hiç google falan dinlemiyorlar çatır çatır torrent paylaşıyor adamlar. bunun önüne google geçemez bence.

 5. Emre Gül Emre Gül

  Google veya bir başka firma ne yaparsa yapsın önüne geçemezler...

 6. Bence telif hakkı diye birşey olmamalı.Madem biri birşey yaparken yayılmasını ve insanların faydalanmasını istemiyor ve sadece cebini düşünüyor,yapmasın o zaman.Neden cezasını fakir halk çeksin ki.

  Kişisel görüşüm,saygılar.

  1. Isa Koç Isa Koç

   Birisi tüm işini gücünü bırakıp aylarca tüm enerjisini buna harcasın. Sonra sanada bedava dağıtsın. Adam ne yiyip ne içicek. Evini neyle geçindiricek. Bağışmı yapıcaksınız adama?

   Mesela bu adam. http://lesterchan.net/ Wordpress eklenti yazarları arasında en popüler olan kişi. 10'un üzerinde eklentisi 1milyondan fazla indirilmiş birisi. Ama sitesinde yer alan bana bağış yapın butonu olmasına rağmen yeteri kadar bağış gelmediği için eklenti yazmayı bıraktı ve işlerine yoğunlaştı. Sadece insanlık namına eklentilerde çalışmayacak kadar bir sorun olursa arada bir bakıp güncelliyor artık.

 7. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Güzel. Google artık devletin ve hukukun işini de ele alıyor. Bu hakkı onlara kim vermiş?? Hukuk ve yasalar var, bence Google'nın böyle bir silme/kaldırma hakkı olmamalı.