Apple'ın pazarlama sırları federal mahkemede ortaya döküldü
Pazarlama

Apple'ın pazarlama sırları federal mahkemede ortaya döküldü

Geçtiğimiz on yıldaki teknoloji devrimine damga vuran ve yüksek sayılı satış rakamlarıyla borsada işlem gören en değerli şirket olan Apple'ın pazarlama stratejisi federal mahkemede açıklandı.

Apple ve Samsung arasında San Jose, Kalifornia federal mahkemesinde devam eden patent davasında dinlenen Apple'ın pazarlamadan sorumlu yöneticisi (CMO) Phil Schiller'in ifadesi şirketin pazarlama stratejilerini birinci ağızdan ortaya çıkardı.

Schiller'in ifadesinde iki strateji öne çıkıyor bunlardan ilki medyada ürün hakkında çıkacak pozitif incelemeler ile yaratılan etkiye güvenmek. İkinci olarak ise TV programlarına ve filmlere ürün yerleştirme olarak aktarmış.

1990'ların sonlarında hız kazanan Apple ürün yerleştirilmesi tüm dünyada kitlelerin zihinlerine Apple ürünlerini kazımıştı. Özellikle birbirinden renkli ve şeffaf kasaya sahip olan iMac G3'lerin bol bol göründüğü filmler sayesinde Apple yeniden adından söz ettirir hale gelmişti. Sonrasında iPod içinde benzer bir strateji izlenilmiş ve gerisi gelmişti.

Bugüne baktığımızda ise ana haber bültenlerinde sunucuların ellerinde iPad olmadığında garipser hale geldik ve Apple bu görünürlüğe bugün herhangi bir ücret ödemiyor :)

Kaynak: Bloomberg

Yorumlar (5)
 1. Buğra Demiral Buğra Demiral

  Bayağı dökülmüş yani. Bunları bilmeyen var mı? Sırmış gibi ortaya atılıyor.

  1. Erkan Tufan Erkan Tufan

   başlığı acayip bi satış tekniği gibi tıkladım ama ... bu yazıya bu başlık yanlış sanki

 2. Canan Altindas Canan Altindas

  Ürün yerleştirmeyi bugün neredeyse tüm şirketler kullanmaya çalışıyor. Başlıktan sanki illegal birşey yaptılar gibi anlaşılıyor.

  1. Mustafa Apaydın Mustafa Apaydın

   İllegal gibi anlaşılması güzel bir tesbit. Bugün kullanılan anlamda türkiye hariç diğer ülkelerde etkisi büyük. umarım türkiye de bu konuda daha doğru ürün yerleştirme reklamları kullanır.

 3. Urun yerlestirmeyi herkes kullaniyor ama kac tanesinin yerlestirdigi urun ilk bakista hangi marka ve hatta hangi model oldugu anlasiliyor.

  Birde birkac budala ve kendi bilmezin apple urunlerini kullaninca biyut degistirip sinif atlamasini sanmasi gibi, her tv de ki sunucu gerekli olsun olmasin mutlaka ipad ile cikacak ekrana...

  sen önce iki kelami bir araya getir, ipad varsin olmasin....