Meaminds: Sosyal medya analizinde Pro-line bakışı
Girişim

Meaminds: Sosyal medya analizinde Pro-line bakışı

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyal medya analiz araçlarıın aranır olduğu dönemleri geride bıraktık ve alternatif girişimlerin olduğu bir pazara sahibiz. Daha önce sizinle paylaşmadığımız sosyal medya analiz hizmeti sunan girişimlerden biri de Meaminds.

2003 yılında kurulan ve sistem entegratörü olarak hizme veren Proline'ın geliştirdiği bir sosyal CRM ürünü olan Meaminds, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında açılışını yapmıştı. O günden bu yana da büyüyen müşteri portföyü ile bu alanda kurumsal şirketlere hizmet vermeye devam etmiş. Biz de bugün deneme fırsatı bulduğumuz servisi sizlerin de tanımasını istedik.

Meaminds, seçtiğiniz kelimeler üzerinden web sitelerini ve sosyal ağları tarayarak güncel sonuçları sunuyor. Kurumunuzun sosyal platformlardaki mevcut Twitter ve Facebook hesaplarını da sisteme kaydederek takip edebiliyorsunuz. Admin, yönetici ve editör gibi 3 farklı sınıfındaki kullanıcı tipleri de içeriklerin yönetimini üstleniyor.

 

Meaminds yakalanan farklı türdeki içerikleri istatistiksel ve duygu analizi ile raporluyor. Grafiksel arayüzde markanız hakkındaki sosyal medya etkilerinin nasıl değiştiğini rahatça görebiliyorsunuz. Raporlarda takipçilerinizin cinsiyeti ve konumu da tahmin ediliyor. Paylaşım sayısına göre ayarlayacağınız bir alarmla seçtiğiniz bir kullanıcıyı uyarabiliyorsunuz.

Meaminds'da kurumsal Twitter hesabınızı tanımladığınızda markanızdan bahseden kişilere ister hazır mesajlarınızla isterseniz farklı bir şekilde cevap verebiliyorsunuz. Yorumları kategorize etmeniz ve etiketlemeniz de daha kolay erişim açısından fayda sağlıyor.

Meaminds'ın sosyal medya analizinde kendine ait bir yeri var. Bu alandaki girişimler müşteri portföyüne paralel olarak rekabette öne çıkacak, yatırım şansını artıracaktır. Kullanıcı profillerinin dikkate alınmasını ve sektörel odaklanmayı da bu tür girişimlerde dikkate alınacak detaylar olarak görüyorum.

Yorumlar (7)
 1. Gezi Tatil Gezi Tatil

  Sosyal medya deyip duruyoruz da spam olmadan alın teri ile sosyal medyada da bir yerlere gelinmiyor ki!

  1. Tatil Yerleri Tatil Yerleri

   İşte bu çok doğru. Spam ya da para olmadan sosyal medya işe yaramıyor.

   1. Sosyal medya yapılan yanlış şu her firma kendini sosyal medya da konuşuluyor zannediyor. Bence yanlış bir düşünce ve her firma sosyal medyaya kesinlikle uygun olmadığını düşünüyorum.

    Türkiye çok büyük firmalar hariç çok etkin bir biçimde kullanılmadığını düşünüyorum.

    Sosyal medya kullanıcılarının da yaşadıklarını paylaşmıyorlar.

    webrazzi dijital işlerde güzel işler çıkarmış yabancı ajanslar.

    Bizim firmalarımız likelansın beğeni toplasın diye bekliyorlar. Sosyal medya bu demek değil ki.

    Kullanıcılar bu platformları kullanırken fayda sağlayabiliyor muyuz? diye düşünmek gerek diye düşünüyorum.

 2. Ekrem Herdan Ekrem Herdan

  Böyle inovatif ürünleri çıkaran insanları gerçekten çok merak ediyorum. Nasıl bir beyin var bu insanlarda hayran oluyorum. Bir de Türklerin kafası çalışmıyor derler. Kesinlike vizyoner bir ürün umarım hakkını fazlasıyla alır. Böyle girişimleri üreten insanları devlet ve Türk şirketleri olarak desteklemeliyiz. Fikri her kimden çıktıysa, her kimin emeği geçtiyse 5 yıldız 10 puan tebrikler!!!

 3. Benim merak ettiğim bir konu şu. Madem ki bu firma sosyal medya üzerine çalışmalar yapıyor, bu alanda faaliyet gösteriyor. Kendi firması açısından sosyal medya performansı düşük gibi geldi bana... Yani 19 mayıstan beri twit atılmamış, facebook sayfası 40 küsür kişi tarafından beğenilmiş. Sosyal medya alanında analizler yapıyorsa kendi sosyal medya kanallarını da aktif tutması gerekmez mi? İşin ehli kişilerin bu konuda yorumlarını merak ediyorum. Teşekkürler

  1. İbrahim Çalıova İbrahim Çalıova

   Merhaba,

   Yorumlarınızda çok haklısınız. Konu ile ilgili calışmalarımız devam ediyor ve en kısa sürede çok daha fazlasını yapmaya calisagiz.

   Saygılarımla....

 4. Cok guzel bir servis, bir nevi medya takip hizmeti ama dijital alanda ve sosyal medyada yogunlasmis sekilde.

  Bu servisin benzerlerinden haberi olan varsa litfen yazsin.

  Tesekkurler