FinansTL: Bireysel gelir-gider hesabınızı kolayca planlayın, raporlayın
Finans

FinansTL: Bireysel gelir-gider hesabınızı kolayca planlayın, raporlayın

FinansTL.com, gün geçtikçe çeşitlenen kazanç ve harcamalarımızı yönetmemizi sağlayan yeni bir girişim. Nakit akışını yönetmek için işin tecrübeli bir ekip tarafından geliştirilmiş bir uygulama.

Hayatı idame ettirmek için gelir-gider dengesini oluşturmak aslında oldukça temel bir ihtiyacımız ama bunu çoğu zaman ihmal ediyoruz. FinansTL de "para kazanmak sorun değil, önemli olan parayı harcamasını bilmek" sözündeki 2. kısımda yardıma koşuyor.

Musa Ünsal Tunçay ve Ayşegül Baydar'ın kurduğu girişim, banka çalışanı bir bireysel finans danışmanın desteğiyle hareket ediyor. Bireysel muhasebe programlarının çevrimiçi yazılım şeklinde olarak sunuyor.

Sade ve anlaşılır haliyle rakiplerinden ayrılmak isteyen FinansTL, gelir-gider takibi ve bütçe yönetimini herkes için kullanılabilir hale getiriyor. Dolayısıyla sunulan hizmet bireysel kullanım olarak geçse de iyi bir planlamayla yeni girişiminizin gelir ve giderlerini buradan takip etmek ve raporlamak için kullanabilirsiniz.

Henüz yolun başında olan ve reklamla büyümek için üye sayısını artırmayı isteyen girişim yaklaşık 3 ay önce açılmış ve test sürecinden sonra 2 aydır eksiksiz olarak hizmete vermeye başlamış. Şu anki üye sayısı 100'ün üzerinde.

İlk ay ücretsiz kullanım sunuluyor ve yıllık abonelikte ayda 1 TL'nin altında bir ücretle kullanılabiliyor. Bu iş özelinde hizmet bedeli gayet düşük olduğu için Finans TL'de mobil ödeme seçeneği de kullanılabiliyor.

Toplamda 9 ülke ve 27 farklı ilden ziyaretçiye ulaşmayı başaran FinansTL, 2012’nin son çeyreğinde aktif kullanıcı sayısını 1000’in üzerine taşımayı hedefliyor.

Türkiye'de bireysel gelir-gider hesabını sistemli halde yönetmeye çok alışkın olmasak da bu tür girişimlerin sayısının artması önümüzdeki dönemde bir pazar oluşmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Eğer siz de şimdiye kadar bu tür bir hizmeti kullanmadıysanız FinansTL ile başlayabilirsiniz. Zira girişimcilerimiz sizin için ücretsiz 3 Aylık Planı (Satış Fiyatı 4,00TL) ücretsiz olarak kullanma fırsatı sunuyor. Yani ilk ayın ücretsiz kullanımıyla toplamda 4 ay boyunca finansal raporlamanızı ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Zaten bir şeyler biriktirmeye başlarsanız sonraki cüzi ücretlerin bir önemi olmayacaktır. ;)

Kodunuz: 25w897brz

Bireysel finans yönetimine eğilenlerin finanstl.com/blog adresine göz atmasını da tavsiye ederim.

Yorumlar (24)
 1. Murat Turan Murat Turan

  Arkadaşların ellerine sağlık güzel bir uygulama olmuş ama bu tarz uygulamaların başarı sağlaması için bankaları API sunmaları ve uygulamanın senkronize olması şart.

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Her seferinde el ile tek tek girmek korkunç zahmetli bir iş. İnsanların yanaşacağını sanmıyorum. Dediğiniz gibi senkronizasyon şart. Bkz: Mint.com

  2. Musa Ünsal Tunçay Musa Ünsal Tunçay

   Şu an uygulamanın kurgusu üyelerimize olabildiğince az veri girişi ile en fazla ve en doğru bütçe takip bilgisini verebilmek üzerine çalışıyor. Bir yandan, etik gereği isimlerini açıklayamayacağımız bankalar ile API(Müşteri Bilgi Paylaşımı) kullanımı için görüşmelerimiz başladı, kısa vadede tamamlanmasını planlıyoruz.

   Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim, mutlu günler :)

 2. Başarısız bir çalışma.

  Neden derseniz önem sırasına göre:

  1. Webrazzi tam yetkili hesapla kullandığım halde 3 hesap sınırı var? Kimin 3 hesabı var ki.. benim 5 bankada ayrı ayrı hesabım var. Bu uygulamayı da o yüzden istiyorum.

  2. Banka hesabına hareket eklerken kategori bulunamadı falan diyo... ya bozuk ya da bilmediğim biyerden kategori falan eklemem gerekiyo. Saçma ve bozuk yani.. en azından anlaşılmaz.

  3. Kredi kartı gibi bir geyik var. Onu ayrı tanımlamalıydılar. Çok da önemli değil gerçi.

  4. Bu kadar basit bir uygulamadan para istiyorlar.

  Eğer düzgün çalışan birşey olsa satın almayı bile düşünüyordum ama tam bir hayal kırıklığı oldu.

  1. Musa Ünsal Tunçay Musa Ünsal Tunçay

   Öncelikle eleştrileriniz için çok teşekkür ederim. Ben de size öncelik sırasına göre yardımcı olmak istiyorum;

   1. Webrazzi okuyucularına ücretsiz sunduğumuz planımız, satış fiyatı 4,00 TL olan ve

   hesap sayısı buna göre 3 ile sınırlandırılmış planımız. Dilerseniz satış fiyatı 7,00 TL veya 10,00 TL'lik

   planlarımızı kullanarak hesap sayınızı 5/7 adete yükseltebilirsiniz. Ayrıca bu sayede, Webrazzi promosyon kodunuzla ücretsiz elde edeceğiniz

   3 aylık plan, ek 1 ay deneme sürümü ile, satın aldığınız planınızın kullanım süresi ek 4 ay uzatabilirsiniz.

   2. Üyelerimizin, kullandığımız kurgu üzerinde olumlu yorumları yoğunlukta olsa da, kurguyu kullanışsız bulan

   üyelerimizin işini kolaylaştırmak için http://www.finanstl.com/blog/finanstl-ornek-kullanim-videosu/6 adresinde ulaşabileceğiniz

   bir örnek kullanım videosu hazırladık. Sadece 3 dakikalık bu videoda, diğer üyelerimiz gibi tüm kurgunun temelini/kullanımını izleyebilir, kolayca

   tatbik edebilirsiniz. Ayrıca http://finanstl.com/yardim/ bölümünde detaylı işlem açıklamalarına ulaşabilir, dilerseniz size yardımcı olabilmemiz için

   yine buradaki form üzerinden bize mesaj atabilirsiniz.

   3. Üyelerimizin Kredi Kartlarını takip edebilmeleri için çalışmalarımız sürüyor. Fakat şu an kullandığımız sistem,

   üyelerimizi yormadığı, memnun oldukları ve bu yönde talepte bulunmadıkları için şimdilik uygulamaya eklemiyoruz.

   4. Uygulamanın basit olması, kullanıcılarımıza bir muhasebeciymiş gibi davranmadan, önlerine her gün saatlerce veri girmelerini

   gerektiren bir yazılım sunmadan, basit, anlaşılır, kolay kullanılabilen, FinansTL'yi en az veri girişi ile en doğru bilgiyi veren bütçe yazılımı oluşturma

   hedefimizden kaynaklanıyor.

   Mutlu günler dilerim.

  2. Erol Özçıtak Erol Özçıtak

   Bence gayet pratik ve kullanışlı, Hilmi bey neden böyle bir yaklaşımda bulunmuş anlayamadım. Yapan arkadaşları tebrik ederim.

   1. Aslında o kadar da hayal kırıklığı değil, benim uzun süredir istediğim bir uygulamaydı... Aha buldum işte diye heyecanla girişip sonra hesap kısıtlaması, onun için bu kadar tl bunun için bu kadar tl gibi şeylerle karşılaşınca moralim bozuldu. Projeye çöp muamelesi yapmış gibi olmayayım. Çalışılmış bişeyler üretilmiş. Ama totalde benim istediğim birşey değil. Bence ücretsiz olmalıydı, çok daha büyük kitlelere bu şekilde erişebilirdi. Şu anda da aynısının ücretsizini arıyorum, bulamazsam yaparım belki :p

 3. Çok hoşuma gitti bu uygulama parayla ilgili yaptığım her işi güncelleyeceğim kesinlikle, çok kullanışlı geldi bana. Teşekkür ediyorum yapanlara :)

 4. Murat Avcı Murat Avcı

  hoş bir çalışma..verilen hizmetlere karşılık 30 günlük ücretsiz deneme süresinden sonra talep edilen tutarın yıllık oranı (aylık 0,86 tl)ise bence ödeme olarak hiç bir şey...

  Emeği geçenlerin emeklerine sağlık ...

  Keşke ülkemizde bireylerin işine yarayan böyle programların her biri bunun kadar makul fiyatta olabilse..

 5. Fikret Akin Fikret Akin

  Gerçekten başarlı bir girişim ve fikir herşeyi ile tam olmuş birkaç esksikliklerini giderirler gayet iyi diyorum.

 6. Gökhan Avcı Gökhan Avcı

  bence ideal bir uygulama herkese tavsiye ederim yapanların düşünenlerin ellerine kollarına sağlık...

 7. Muhsin Civan Muhsin Civan

  Pratik olmuş beğendim. Türkiye'de eskikliği hissedilen bir uygulamaydı.

 8. Mint klonu ülkemizde ne zaman hayata geçirilecek, kim yapacak diye merak ediyordum. Sonunda yapılmış. Eksikleri olsa da (özellikle API olmaması büyük handikap) zaman içerisinde tamamlanabilir düşüncesindeyim. Bu arada bankaları API işine ikna etmeleri de epey zor olacaktır diye düşünüyorum. Girişimin adı çok sempatik gelmedi bana. Bir de tam bir freemium model yok sanırım. O da başlangıç için kısıtlı sayıda özellikle açılabilirdi. Ama ekibi tebrik etmek gerek. Türkiye şartlarında kolay bir işe soyunmamışlar.

 9. Yasin Canli Yasin Canli

  Finans.tl alan adını illa ben aldıktan sonra para verip benden mi alacaksınız? Boşta işte alıp koysanıza kenara ;)

 10. Bence sistem mükemmel. siteye giren adam, sonrasında bir şokla karşılaşmıyor. ne iddia ediyor ise, onu veriyor site. tebrik ederim!

 11. Kriz zamanlarında popüler olabilir.Mobil arayüz ve uygulama olmadan bir noktaya gelmesi zor

 12. Supernova Supernova

  fellik fellik online kişisel finans hizmeti aradığım bir dönemde bana ilaç gibi gelmiş başarılı bir girişim. mobil uygulama desteğinin de yakında geleceğini twitter hesaplarından paylaşmışlar. güzel bir başlangıç. emeği geçenlerin ellerine sağlık. şimdilik tarifeleri de gayet uygun ancak farklı gelir modelleri (mobil uygulamalara reklam almak gibi) üretip kullanıcıya maddi anlamda fazlaca yük olmamaları gerekli. (şu anki fiyat gayet makul ileride fiyatın artabileceğini varsayarak söyledim.) ayrıca kategori eklemeyi bilmeyen zaten hiç kullanmasın bu uygulamayı.

  Not: Yorumumu tekrar okudum da kendimi sipariş yorum yazan tipler gibi hissettim ama vallahi ilgisi yok. gerçekten çok beğendim :D

 13. Hüseyin Hüseyin

  Keşke sadece TL için değil de başka para birimleri için de olsaydı, yani seçilebilir olsaydı.

 14. Kenan Korkmaz Kenan Korkmaz

  Beklenilen servis, sonunda. Umuyorum bankalar da konuya olumlu yaklaşırlar ki yaklaşmalılar, yıllardır çektirdikleri sanal pos çileleri vs.

  Arayüzü güzel, pratik bir sistem çalışmışlar, kullanacağım. Başarılar diliyorum, tebrikler.

 15. Can Uzunoğlu Can Uzunoğlu
  1. Kenan Korkmaz Kenan Korkmaz

   Sitelerdeki hizmetler birbirinden çok farklı. İsim vermeye gerek yok, ama ulusal marka olmuş bir sürü girişimimizin tasarımının bir yerlerden "arak" olduğunu hepimiz biliyoruz. Çok takılmamak lazım böyle şeylere.

   1. Nasıl takılmamak lazım.. Bence Can Uzunoğlu' nun yaptığı çok yerinde bir tespit.

   2. Can Uzunoğlu Can Uzunoğlu

    Öyle şey mi olur ya. Hizmetler farklı olabilir ancak tasarımı birileri komple "araklamış" gibi duruyor. İlham vs söz konusu değil. Başkalarının yaptığı yanlışlar da, bu durumu meşru kılmaz.

    Bir emek ortaya koyarken ve üstünden para kazanmayı umarken, başkalarının emeğini görmezden gelerek "ödünÇALMAK" hangi etiğe sığar bilemiyorum.

 16. Huseyin Huseyin

  Kapanmış...