Daimler'den 8 milyon euro yatırım alan Carpooling Türkiye'ye göz kırpıyor
Yatırım

Daimler'den 8 milyon euro yatırım alan Carpooling Türkiye'ye göz kırpıyor

Bir otomobil sahibi olmak çoğu kişinin hayali. Ancak trafik sıkıntısı, yüksek akaryakıt fiyatları ve çevre kirliliği gibi sıkıntılar 2000'li yılların metropollerinde baş ağrıtmaya başladı. Bu noktada araç sahibi olmaktan vazgeçmeyi teşvik eden servisler öne çıkıyor. Ortak seyahat imkanı sunan Carpooling de Daimler'den henüz aldığı yatırımla işleri büyütüyor.

Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Daimler'den 8 milyon Euro (17.7 milyon TL) destek almayı başaran Carpooling, aynı yöne gidecek kişilerin birlikte seyahat ederek masrafları paylaşmasına dayanıyor. Arabasında boş yer olan kişiler sitede yer açıyor ve aynı yöne gidecek kişiler de yer ayırtarak uygun olması halinde birlikte seyahat ediyor.

Daimler'in yatırım yaptığı Carpooling daha önce biri tohum yatırım olmak üzere Earlybird Ventures'dan toplam 3 tur yatırım almayı başarmış durumda. Otomobil üreticilerinin bu tür girişimlere yatırım yapmasını en yakın örneğiyle Drive Yoyo'dan biliyoruz. Drive Yoyo da BMW ve Mini markaları ile bir anlaşma sağlamış durumda.

Türkiye'de bir örneği yok

Dünya genelinde araç sayısı 1 milyara ulaşsa da gerek Zipcar gibi ortak araç kullanım hizmetleri, gerekse Uber gibi özel lüks taksi hizmetlerinin sayısı gün geçtikçe artmaya devam edecek gibi. Türkiye'de de Atlagit ve DriveYoyo bu alana giriş yaptı ama StartupWeekend'de çıkan bir fikri saymazsak henüz Carpooling'in bir benzerini Türkiye'de görmedik, ya da henüz bizim kulağımıza gelmedi. Avrupa'yı ciddi şekilde kapsayan ( Almanya, Fransa, Polonya, İtalya, Birleşik Krallık, İspanya, Avusturya, İsveç ve Yunanistan) Münih merkezli girişim İstanbul'a da gelir mi bilmiyoruz. (Tabi bunun bizim insanımız tarafından nasıl karşılanacağı da merak konusu)

ABD'de de Accel Partners'ın yatırım yaptığı ve toplam 10 milyon dolar yatırım toplayan Blablacar.com var. San Francisco merkezli Zimride da 7,5 milyon dolarlık yatırımla yoluna devam ediyor. Bu işin nasıl bir potansiyele sahip olduğunu özetlemek için sanırım Carpooling'in 10 yıllık serüvenine yeterli bilgi veriyor.

Grup mesajlaşma uygulamalarında yatırımların arttığı bir dönemde Facebook ve Google bu işe dahil olmuştu. Sanırım ortak araç ve ortak seyahat kategorileri de özellikle Avrupa'da artan yatırımların ardından Türkiye'de ciddi bir hareketlilik olacak. Zira Drive Yoyo ekibi bu konudaki potansiyelin altını çizmiş ve olacakların haberini vermişti.

 

Yorumlar (10)
 1. Gizem Koç Gizem Koç

  Türkiyede böyle bir siteye yakın zamanda rast gelmiştim. Aynı mantıkla ilerleyen bir site idi. Kendimce couchsurfing i ticarilesitrdikleri gibi otostopu da ticarilestirmişler demiştim.

  1. Bengi Çınar Bengi Çınar

   Yeni oluşumların ayakta kalıp ilerlemesi için para kazanması gerekiyor, bu devirde kimse babasının hayrına iş yapmıyor maalesef. Ben geçen yaz Mobilizm'den mini cooper kullanmıştım, 1 yıldan fazla zaman oldu, sektör yeni yeni duyulmaya başladı...

 2. Osman Ayhan Osman Ayhan

  "Türkiye'de tutar mı" sorusu bu tarz bir model için çok geçerli. Ama hangimiz bundan 15 yıl önce, Türkiye'de bu kadar çok teknoloji marketinin açılacağını ve orta direkten insanların bile bu kadar ilgisini çekeceğini, insanların tıpkı, pazar dolaşır gibi bu marketlerde dolaşacağını tahmin edebilirdik ki?

  Dolayısyla, her türlü teknoloji ve ekonomik modele açık olan ve dahası Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türk insanı, güven ve paylaşım sorunu yüksek olsa da CarPooling'i sevebilir. Belki uzun mesafeler değil ama İstanbul içinde Evden İşe İşten eve gidişlerde kullanılabilir.

  Tuzla'da oturup, Maslak'Ta çalışan ve servisi olmayan 4 insan, T500 ile eziyet çekeceğine benzin masrafını paylaşabilir...

 3. Turkiyede tutar mı ? Malesef tutmaz bızım turk ınsanının yapısı geregı araclarda kavgalar uyusmazlıklardan tut daha nıcelerı ...

 4. internet alanında Türkiye büyük bir potansiyel olduğundan tutma ihtimali elbette yüksektir!

 5. tutup tutmayacağını tartışacağınıza varsa örneklerin durumuna bakalım ondan sonra karar verelim. tutmaz diyenler tezlerini destekleyen örnekler vermeliç

 6. Hulyapoyraz Hulyapoyraz

  benim rastladığım, carsharing fikriyle türkiye de ilk olanlardan birisi de www.mobilizm.com

  1. Hüseyin Çolak Hüseyin Çolak

   ben de mobilizm'den araç kullandım, çok innovatif ve pratik oluyor. yoyo ve atlagit park noktalarıyla karşılaştırınca biraz daha sosyal faydaya yakın görünüyorlar. ama neticede car pooling çok ayrı bir sistem, cauchsurfing'e benzediği fikrine katılıyorum. ne olursa olsun hem car sharing hem de car pooling olayının otopark sorunu için alternatif çözüm olduğunu düşünüyorum.

 7. Sitelerini inceledim ancak kazanci nereden sagliyorlar onu tam anlamiyla anlayamadim ( blablacar.com)?

 8. Gerçekten yoğun şehir trafiği içinde yaşayanlar için olduğu kadar daha sakin araç trafiği olan yerlerde olanlarında katılabileceği güzel bir uygulama.

  LAKİN ÜLKEMİZDE TUTAR MI?

  sorusuna birisi KORSAN TAKSİ cezası yiyinceye kadar tutar diyeceğim :D