Windows RT kullanacak tablet markaları belli oldu
İşletim Sistemi

Windows RT kullanacak tablet markaları belli oldu

Microsoft'un amiral gemisi Windows işletim sistemlerinin son sürümü Windows 8'in piyasaya çıkmasına sayılı günler kaldı. Windows 8'in tablet bilgisayar için optimize edilmiş Windows RT de son şeklini almaya devam ediyor.

Paylaşılan son bilgilere göre Windows RT işletim sistemini kullanacak tablet bilgisayar üreticileri aşağı yukarı belli. Asus, Lenovo, Toshiba, HP ve Samsung yeni işletim sistemini kullanacak olan ilk büyük markalar. Bu beşli listeye bakıldığında, işletim sisteminin piyasaya sıkı bir giriş yapacağı görülüyor.

Özellikle Samsung'un listede olması bazı dengeleri de değiştirebilir. Çünkü firmanın tablet bilgisayar portföyü ve başarısı hep Android odaklıydı. Samsung, belki de işletim sistemi yüzünden Apple ile sık sık mahkemelik olmasını da göz önünde bulundurarak Windows RT ile portföyünü çeşitlendirmeye karar vermiş görünüyor.

Windows 8 RT'den kısaca bahsetmek istiyoruz. W8 RT sürümlü işletim sistemleri özellikle ARM işlemcili cihazlar için tasarlandı. Bu sürümün en önemli özelliklerinden biri, Microsoft Word, Excel ve PowerPoint gibi ofis uygulamalarının dokunmatik ekran için optimize edilmiş versiyonlarıyla birlikte gelmesi.

Windows 8 RT işletim sistemlerini tablet üreticisi şirketlerin yanı sıra Microsoft kendi markasına ait cihazlarda da kullanacak. Şirketin Haziran ayında tanıttığı Surface adındaki tablet bilgisayarda Windows RT ve Windows 8 Pro işletim sistemleri satılacak.

Windows 8 işletim sistemleri 26 Ekim 2012'de tanıtılacak. Ancak Windows RT işletim sistemli tablet bilgisayarların çıkış tarihi 2013 yılını bulabilir. Berlin'deki IFA Konferansı'nda ve Las Vegas'taki CES Fuar'ında Windows RT'li tabletlerin damgasını vuracağını şimdiden söyleyebiliriz.

Yorumlar (5)
 1. çok iddialı gözüküyorlar,ıpad'ın tahtı bu sefer sallanacak gibi...

  1. Canan Altindas Canan Altindas

   Benim ihtiyacim olan tablet bu :D

 2. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  İyi güzel ama MS tanıtımlarındaki cihaz neredeyse laptoplar kadar kalın ve kaba duruyor. Bir ofis tableti yapma peşindeler sanırım. Çıktığında göreceğiz. Yazılımcıların da desteği ile aslında başarılı olabilir. çünkü bir çok yazılım hala ipad'de çalışmıyor. MS ve .net tabanlı ofis yazılımları, flash uygulamaları desteklendiği zaman başarı şansı var gibi görünüyor.

  Ama Tablet konusunda daha akıllı bir adım 7 inçlik ölçüsü ile google'dan geldi. Onları gerçekten tebrik ediyorum. MS'den de 7 inç cihaz bekliyoruz.

 3. 2 farklı versiyon olması mirosoftu zor durumda bırakacak, rt olan versiyon geriye doğru uyumlu değil, bu yuzden hangi program hangisinde çalışır kullanıcıların kafası karışacak, yazılımcılar için de iki ayrı platforma yazılım hazırlamak zorunda olmak caydırı olacaktır.

 4. Abdulkerim Abdulkerim

  Şahsen Microsoft'un Intel tabanlı Surface'ını bekliyorum. Gerçekten iPad'in tahtını sallayacak bence.