Hangi sektöre girmek sizi ne kadar zengin eder?
Girişim

Hangi sektöre girmek sizi ne kadar zengin eder?

Webrazzi Veritabanı'nı açmamızın temel dayanaklarından biri sektörel anlamda toplanacak verilerle yol gösterici analizler çıkarabilmekti. Bu işi yıllar önce başlatan Techcruch'ın Crunchbase'i artık Startup Genome gibi önemli girişimlere kaynak teşkil ediyor. Veri bilimcisi Sameer Al-Sakran da Crunchbase'e el atmış ve hangi sektöre adım atmanız durumunda nasıl bir sonuçla karşılaşabileceğinizi ortaya koymuş.

Al-Sakran'ın söz konusu çıkarımları sadece Crunchbase'deki şirketler üzerinden yaptığını en baştan belirtelim. Yani bu çalışma size tam olarak hangi sektörün size ne getireceğini değil, istatistiki bir analiz sunuyor.

Hangi sektör sizi ne kadar zengin edebilir? 

Al-Sakran'ın analizine göre yüzdesel olarak halka arza en yakın sektör yarı-iletken. Crunchbase'de yer alan şirketlerin yüzde 8.23'ü yonga (çip) üretimiyle halka arz olmayı başarmış. Biyoteknoloji de yüzde 5,13 halka arz oranıyla yarıiletken sektörünü takip ediyor. Bu iki sektörün toplam aldığı yatırımlar ise sırasıyla 9.2 milyar dolar ve 42.4 milyar dolara ulaşıyor. Eğer benim işim borsaya girmeli diyorsanız bu sektörler size göre olabilir.

Yazılım ve web sektörüne ilgi çok, IPO yok

En çok iş başlatılan sektörlere baktığımızda yazılım ve web sektörlerini görüyoruz. Ama bunca hevesli girişimcinin çoğu yolda kalıyor. Bu dalların her ikisinde de 12 binin üzerinde iş başlatılmış ama iş kurma oranı yazılımda 3 bini, webde ise 2 bini geçebiliyor. Yani yüzde 25-15 arasında bir iş kurma oranı var. Bırakın zengin olmayı cebinizdeki paradan bile olabilirsiniz.

Yazılım sektörünün aldığı toplam yatırım 33 milyar doları, web tarafında toplanan yatırımlar ise 29 milyar doları geçiyor. Bu iki sektör halka arza ulaşma şansı ise yüzde 1'in altında görünüyor. Diğer yandan web kategorisi Techcrunch'ta en fazla yazısı çıkan sektör olurken, yazılım sektörü webin 1/3'ine denk geliyor.

Satın alınmak için mobili seçebilirsiniz

Sizi aşağıda uzayıp giden listeyle başbaşa bırakmadan önce en çok satın alınan sektörleri de söyleyelim. Eğer seri girişimcilik varsa ruhunuzda bu kategorilerde iş yapmanız sizi olumlu etkileyebilir; Biyoteknoloji 332 satın alma ile ilk sırada geliyor. İkincilik 285 satın alma ile 'oyun videoları'nın, üçüncülük ise 275 satın almanın gerçekleştiği mobil'in oluyor.

En yüksek yatırım ortalaması Temiz Enerji'de

Ortalama yatırımı en yüksek olan sektör 25.2 milyon dolarla temiz enerji. Bu istatistik yazılım tarafında 2.6 milyon dolarda, web tarafında 2.3 milyon dolarda kalıyor.

Siz de şirketinizi/girişiminizi Webrazzi Veritabanı'na kayıt ederek gelecekte yapacağımız/yapılacak bu tür bir analizin parçası olabilirsiniz. Kayıt için şuradan buyrun. Kendinizi kişi veritabanına eklemeyi unutmayın. ;)

Yorumlar (7)
 1. Mrauthor Mrauthor

  Ben özellikle yazılım ve web sektörü ile ilgili çok doluyum.Bundan yaklaşık 3 sene önce bütün yazılı ve görsel basında yazılım uzmanlığını geleceğin mesleği olarak ilk sırada yazıyorlardı.Bende çocukluğumdan beri bilgisayar programlarına merak duyarım.Arkadaşlarım oyunlar oynarken ben bilgisayardaki programlarla neler yapabileceğimi keşfetmeye çalışırdım.İnternetin gelmesiyle internete baya bir merak saldım.Elektrik bölümünde okuyordum fakat elektriğe karşı hiç ilgim yoktu.Bende "zaten elektrik işi yapmıcam,yazılımda geleceğin mesleği olarak gösteriliyor,o zaman bu alanda bir eğitim alayım ve kendimi bu alanda geliştireyim" diyerek yazılım uzmanlığı eğitimi almak için yüksek bir ücrete İstanbul'da bir kursa yazıldım.İzmir'de oturan biri olarak 6 ay boyunca İstanbul'daki akrabalarımın yanında kalmak zorunda kaldım ve çok zor şartlarda yazılım uzmanlığı eğitimini temel seviyede aldım.Temel seviyede diyorum çünkü 6 ayda yazılım öğrenilmediğini bu eğitimi alan arkadaşlar bilirler.Daha sonrasında çeşitli internet siteleri kurarak kendi kendimi geliştirdim ve sonuç olarak sıfırdan bir web yazılım yazacak noktaya geldim.

  Sıra geldi yazılım ve web tasarım konusunda bir işe girmeye.Geliştirdiğim bir web yazılımı referans göstererek bir web tasarım ve yazılım firmasında işe girdim.Girdiğim şirket İzmir'in en meşhur web tasarım ve yazılım şirketlerinden.Adını söylediğinizde çoğu kişi biliyor.Fakat o şirket,mağzalarda elbise satanların 1.000 liradan fazla aldığı İzmir'de bir web tasarımcı ve yazılımcı olarak bana asgari ücretten 50 lira daha fazla olan 800 liralık maaş teklif etti.Bende gelişimimi perçinlemek için kabul ettim.Nede olsa ileride maaşım artar diye düşündüm.Maaşımın artması bir kenarda dursun mevcut maaşı vermediler.Oradan çıktım başka bir yazılım şirketine girdim.Sabah 8 akşam 7,haftanın 6 günü,öğle tatili bile olmadan,kanunen bir işçinin 46 saatten fazla çalışması yasak iken biz haftada 66 saat çalışıyorduk.Resmen çalışmak için yaşıyorduk.Sosyallik sıfırın altına indi.Sürekli bilmediğimiz konularda bizi zorluyorlardı ve psikolojim bozulmaya başladığı için çıktım.Ardından web tasarım işini yapan başka biriyle çalışmaya başladım.Homeofis çalışıyordum.O kişi web sitesi işi alacaktı bende freelance olarak çalışacaktım.14 tane web sitesi yapmamın ardından adam bana vermesi gereken parayı vermeden aniden ortadan kayboldu.

  İş ilanlarına bakıyorsunuz sizden en az 5 yazılım dili,en az bir tanede grafik programı bilmenizi istiyorlar.Hadi bunları bilseniz bile maaş garantiniz yok.Maaş garantiniz olsa bile çok zor ve yoğun şartlarda çalışmanız gerek.3 sene önce yazılı ve görsel basın tarafından geleceğin mesleği olarak gösterilen mesleğin İzmir'de geldiği nokta bu.En nihayetinde kendi kendime iş almaya çalışıp,bu şekilde de bir gelir sağlayamam durumunda geleceğin mesleğini (!) bırakıp ya garson yada çöpçü olucam ve sokakta bana diklenen bir velede "Oğlum bak git" diyerek web tasarım ve yazılımcılığının günümüzde geldiği noktanın yarattığı sinirle dalıcam.Yazı biraz fazla uzun oldu ama daha yazmak istediklerim bunun 10 katı.Saygılar ...

  1. Belki biraz da şanssızlık yaşamışsın ama maalesef doğru bir tespit. Benim sana naçizane tavsiyem kendi portföyünü oluşturmak gerçi 100 lira ya websitesi yapılan şu şartlarda biraz zor gibi görünse de imkansız değil.

   Pazarlama yeteneğin varsa ve özgün tasarım ve/ya yazılım üretebiliyorsan biraz da şans ile başarılı olabilirsin arkadaşım, allah kolaylık versin.

  2. İzmir iş dünyası olarak farklı bir alem. Basında yazılan çizilen haberlerin çoğu İstanbul'u kapsar. Kendin bir şeyler yapmaya çalış yorumuna ben de katılıyorum.

  3. Mrauthor Mrauthor

   Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.Benimde şu anda çizmekte olduğum yol yazımın sonunda da belirttiğim gibi bu yönde.Çünkü bir web tasarım şirketinde işe girsem adamlar müşteriyle görüşüp iş alarak işin yüzde 10'unu yapıyorlar fakat paranın yüzde 90'ını alıyorlar.Diğer yandan bir web tasarım şirketinde çalıştığınızda müşteriden gelecek paranın sıkıntısına düşüyorsunuz.Maaş alabilmek için müşteriden para gelmesini bekliyorsunuz."Ben düzenli gelir alamayacaksam,müşteriden gelen parayı bekleyeceksem senin yanında ne işim var" diye soruyorsun çok geçmeden...

   Şu anda kendi kendime iş almaya çalışıyorum.Fakat piyasa bu işi çok kötü yapan kişilerle dolu.Adamlar aldıkları işin hakkını vermediği için web sitesi yaptıracaklar bir korkuyla bakıyorlar web sitesi yapacak olan kişilere.Kimisi verilen işi çok geç bitiriyor,kimisi verilen işi bitirmeden ortadan kayboluyor.O ön yargıyla da savaşmak gerekiyor.Bir arkadaş vesilesiyle freelance olarak 2 tane web sitesi işi aldım.Bir tanesini bitirdim,adam bitirene kadar malum bölgeden kan alırcasına baskı uyguladı şurası şöyle burası böyle olsun diyerek,iş bitti,sıra para vermeye geldi,şimdi iflas bayrağı çekme noktasındayım diyerek dert yanıyor bana.

   Bu meslekte siz işinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın,ister kendi işinizi yapın,ister şirket bünyesinde çalışın cebinize girmesi gereken para cebinize hiçte kolay girmiyor.Genelde öğrenmek isteyenlerin bile öğrenemediği,3 yıl önce geleceğin mesleği denilen yazılım mesleğini icra edeceğimi ne zaman ailemde söz konusu yapsam boşa kürek sallıyormuşum gibi konuşuluyor bu tarz yaşanan sıkıntılar yüzünden.Yazılıma ilk adım attığım günden beri hep aynı şeyi söyledim zaten.Bu mesleği yapacak kişi parası için bu mesleğe girişmemeli.

   1. Sayın MrAuTHoR,

    Bir iş öğrenmek adına çabalarınızı takdir ediyorum. Ancak öncelikle belirtmeliyim ki, bilişim sektörü her sektörde olduğu gibi gerçekten değil 6 ay değil 6 yıl ömrünüzü vererek çalışmanızı gerektirecek önemli alanlardan birisi. Maalesef ülkemizdeki eğitim sisteminden ve yanlış yönlendirmelerden nasibini alan hayata gazi statüsünde başlamış kişilerden birisiniz er birimiz gibi.

    Öncelikle belirtmeliyim ki ülkemizde her sektörde olduğu gibi elbette bu sektörde de işini doğru yapmayan/yapamayan çok insan var. Bir çok yanlış eğitim birimi adı altında para tuzağı şirket, yanlış yönlendirmeler yapan insanlar ve "sahte" eğitmenler var.

    Aslında giriş yaptığınız alan, dünyada hala güncelleğini yitirmemiş belki de daha da hızla ilerleyen bir alan. Artık web hayatımızın her alanını sarmış durumda ve daha da içlerine girmekte. Klasik anlamdaki statik web zaten gerilemeye başlamış hatta bitmiş durumda ancak daha çok interaktivite kazanan ve mobil olarak her yerden ulaşılabilen web kavramı çok büyük bir ivme ile ilerlemekte.

    Bence sektörünüze haksızlık etmeyiniz.

    Hangi işi yapıyor olursanız olun. Kendi yeterliliklerinizin olanaklarının farkında olun ve o firmadaki pozisyonunuzun o firmaya gerçekten para kazandırıp kazandıramayacağını sorgulayın. Sonuçta ürettiklerinizle elde edilen gelirin size ulaştırılmasıdır maaşınız. Yani sorunu her zaman başka yere aramak belki de sorunlarımızdan kaçmanın bir başka yoludur.

    Ben interaktif web ve arayüz gleiştirme ile 10yıldan fazla süre öyle ya da böyle uğraşmış biri olarak, şimdilik dinlenme ve yeniden öğrenme aşamasına dönmüş olsam da, size bu alanda ısrarcı olmanızı ve kendinizi daha çok geliştirmenizi öneririm..

 2. Demirdöküm Kombi Demirdöküm Kombi

  Bence havacılık sektöründe iyi para var.

 3. İzmirli dostum sana kesinlikle katılıyorum izmir bir çok konuda çok geride web sitesi isteyenler hem çok iyisini hemde çok ucuzunu istiyorlar ödeme desen çok problem. Tafsiyem garsonluk yap bir firma ile anlaş ürünlerini sat site senin olsun ama open kart yada en ucuz yazılımı al en azından yıl geççtikçe büyüyen bir bebeğin olur. saglam web işi gelirse yaparsın çorbana bakarsın şahsen ben öyle yapıyorum...