Mozilla'nın mobil işletim sistemi Firefox OS masaüstünde
Mobil

Mozilla'nın mobil işletim sistemi Firefox OS masaüstünde

Mozilla daha önce ‘Boot to Gecko’ adıyla anılan projesini Firefox OS olarak duyurmuştu. Açık kaynaklı olmasıyla özellikle Android'i hedef alan mobil işletim sistemini artık bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Küresel çapta farklı üretici ve operatörler destek almaya başlayan Mozilla, Firefox OS'un masaüstü kullanılabilir bu sürümü şu adresten indirilebiliyor. Win32, Linux ve Mac OSx tabanlı bilgisayarınıza kurabileceğiniz işletim sistemi ikisi teknik biri HTML5 tabanı arayüz katmanı olmak üzere 3 temel üzerine geliştiriliyor.

Firefox OS'un arayüzü iyi görünse de mobil cihazlar üzerinde nasıl bir deneyim sunacağı bilinmiyor. Tarayıcı tarafında Firefox Mobil'i kullanacak olan Mozilla'nın farklı temel uygulamalar için nasıl bir geliştirme yaptığı da meçhul.

Mozilla Firefox'un masaüstü sürümünü sürekli yenileyerek Chrome'a karşı durmaya çalışırken Firefox OS için de küçük ama büyüyen bir ekip çalışacak. Mobil işletim sistemi pazarının üreticilerin desteğiyle birlikte nasıl değişeceği ise gerçekten merak uyandırıyor.

Aşağıda Firefox OS'un ilk ekran görüntülerine göz atabilir, FTP adresinden dosyaları indirmeye başlayabilirsiniz.

 

Yorumlar (4)
  1. FTP'den nasıl indireceğiz bileniniz var mı ?

  2. Isa Koç Isa Koç

    Dosya'nın tam adı nedir? birsürü dosya var orada.

  3. Firefox OS un gerçekten çok başarılı olacağını düşünüyor ve umuyorum, gönülden destekliyorum, mozilla org olmasaydı şimdi halen explorer la geziniyor olacaktık. chrome a ilham kaynağı da firefox tur unutmayın

  4. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

    Umarım Güzel olur HTML 5 diye neden kendilerini kısıtlıyor anlamıyorum. HTML 5 bir cihazı kontrol edecek kadar güçlü bir dil değil. Bu konuda soru işaretleri var. Arayüz'de kullanmak da bence çok riskli.