Ve Yammer 1,2 milyar dolara Microsoft'un [Güncelleme]

Ve Yammer 1,2 milyar dolara Microsoft'un [Güncelleme]

Uzun zamandır konuşulan satın alma en sonunda Microsoft’un resmi açıklaması ile kesinleşti ve Yammer, 1,2 milyar dolara Microsoft’un oldu. Böylece Instagram’dan sonraki başlayan 1 milyar dolar üzeri değerleme ile satılacak yeni girişimin hangisi olduğu konusundaki sorular da cevabını buldu.

Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre firma Yammer’ı 1,2 milyar dolar nakit para ile satın aldı. 2008 yılında kurulmuş olan Yammer’ın kurucuları David Sacks, Adam Pisoni ve yatırımcıları için bunun son derece başarılı bir çıkış olduğu kesin.

GÜNCELLEME: Yammer sosyal ağ platformu, Microsoft tarafından satın alındığı açıklandıktan kısa süre sonra çöktü. Detaylar haberimizin sonunda.

Sacks’ın da firmanın blog’un da duyurduğu gelişmeye göre Yammer bundan sonra Microsoft’un Office departmanında yer alacak ama David Sack tarafından yönetilmeye devam edecek.

Bu satın alma ile birlikte Microsoft hem Office yazılım paketine önemli bir değer daha katarken, diğer yandan ise sosyal medya servislerini de zenginleştirmek adına büyük bir adım atmış oluyor. Bundan yaklaşık 1 yıl önce Skype’ı 8,5 milyar dolara satın alan Microsoft bu hamle ile önemli girişimleri kendi bünyesine katmak için kasanın ağzını da açmaktan çekinmediğini bir kez daha göstermiş oldu.

Yakın zamanda tablet projesi Surface ile gündeme gelen Microsoft bu yeni gelişme ile birlikte işin yazılım kısmını da göz ardı etmediğini de göstermiş oldu. Bu satın ama ile birlikte Microsoft’u vermesi gereken en önemli karar yaklaşık yüzde 20’si ücretli olmak üzere 4 milyon civarı Yammer kullanıcısına nasıl bir hizmet vereceği.

Yammer bağımsız bir servis olarak mı yoluna devam edecek yoksa Office ile birlikte farklı bir paketin parçası mı olacak bunu ilerleyen zamanda daha net görebileceğiz.

GÜNCELLEME: Bu sabah saatlerinde Microsoft tarafından satın alındığı resmen duyurulan Yammer kurumsal kapalı sosyal ağ platformu, kısa süre sonra çöktü. Kesinti Avrupa ve ABD'de yaianırken, firmadan henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

GÜNCELLEME 2: Yammer yetkilileri, platformun dün (26 Haziran) akşam saatlerinde (TSİ) 2.5 saat kadar kesintiye uğradığı, daha sonra sorunun giderildiği belirtildi. Site yine açılsa da dün bazı ülkelerde zaman zaman yavaşlamalar yaşanmaya devam etmiş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.