Facebook 'arkadaş edinme' tecrübesini değiştiriyor
Lokasyon Bazlı Servisler

Facebook 'arkadaş edinme' tecrübesini değiştiriyor

Facebook'un hayatlarımızı değiştirdiği tartışılmaz bir gerçekti ve şimdi de Facebook 'arkadaş edinme' deneyimini baştan aşağıya değiştirecek bir yenilikle karşımızda.

Özellikle bu yıl dilimizden düşmeyen mobil ve konum tabanlı gibi ifadeler, Facebook'un sahip olduğu bu yeni özelliğin kozu. Çünkü Facebook, bu yeni özellikle, çevrenizdeki kullanıcılarını buluyor ve sizi 'arkadaş olmaya' teşvik ediyor.

Aslında bu özelliğin çok da sürpriz olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü Mayıs ayının başında sizlerle Facebook'un IPO öncesi yaptığı bir satın alma haberini paylaşmıştık. Bu haberi ben kaleme almıştım ve Facebook'un Glancee satın almasından bahsetmiştim. Glancee hizmeti ile benzer özellikler taşıyan hizmetin adı Find Friends Nearby. Çevrenizdeki arkadaşları buluyor ve o kişilerle Facebook'ta arkadaş olmanızı sağlıyor. Bu projede, Glancee yetenek satın alması ile Facebook'a transfer olan ekibin parmağı var mıdır bilinmez ama, bir sonraki adım, ilgi alanlarına göre yakınızdaki Facebook arkadaşlarını keşfetmek olabilir.

Find Friends Nearby adlı servise http://fb.com/ffn adresinden erişebiliyorsunuz. Bu servise mobil aracılığı ile girdiğinizde, sizden konumunuzu kullanmak için izin almak isteyen bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz. Onayladığınızda yeni servis, GPS özelliğini kullanarak, yakınızdaki diğer Facebook kullanıcılarını buluyor. Sonra da çıkan listede konu komşuyu ekleyebiliyorsunuz. :)

Yeni gelen Find Friends Nearby özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz, sizce bu yeni özelliği nasıl kullanacağız?

Yorumlar (4)
  1. Mustafa Uğur Mustafa Uğur

    İnternet üzerinden sosyalleşme arttıkça tam tersi olarak fiziksel dünyada sosyalleşme azalıyor.Bu durum ne kadar iyidir ne kadar kötü tartışılır.Ama bu durumun sıklıkla kullanılacağı kesin.Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  2. Seydi Altındağlı Seydi Altındağlı

    her şey çıkar ilişkisi. sanal da olsa, reel de olsa...

  3. kullanımı çok basit olacak. aynı apartmanda oturduğun ve sevgilisi olmadığını düşündüğün komşu kızla yazışarak ilerleyecek bu işler.

  4. Connect2Face Connect2Face

    Ben bunu 1 yıl önce facebook API sini kullanarak geliştirmiştim connect2face.com dan bahabilirsiniz ama yeterince sermayem olmadığı için yayamadım.