Akıllı telefon kullanıcıları 'Karayolları'nı sevdi [İnfografik]
Mobil

Akıllı telefon kullanıcıları 'Karayolları'nı sevdi [İnfografik]

Resmi kurumların uygulama dünyasına hızla entegre olduğunu ve buna son örneğin Karayolları Genel Müdürlüğü'nden geldiğini paylaşmıştık. Görünen o ki resmi kurumların uygulamaları kullanıcılar tarafından da seviliyor.

Yeni KGM uygulamasını geliştiren Mobilion Bilişim'den aldığımız bilgilere göre uygulama ilk 10 günde 100 binden fazla indirildiği yönünde. Şirketin paylaştığı bir infografikle paylaştığı bilgilere göre uygulama yayınlandıktan ilk gün sonra sadece 6 kişi tarafından indirilmiş. İkinci gündeyse uygulama indirilme sayısının inanılmaz rakamlara ulaştığını söyleyemeyiz. Ancak üçüncü günden itibaren indirilme sayısının katlayarak devam ettiğini görüyoruz.

Uygulamanın 10 gün gibi kısa bir sürede 100 bin kez indirilme sayısına ulaşması App Store'da birinci sıraya kadar yükselmesini sağlamış durumda. Uygulama neredeyse 10 gün boyunca en iyi ücretsiz uygulamalar kategorisinde birinci sırada yer aldı diyebiliriz. Uygulama şu anda aynı kategoride ikinci sırada yer alıyor. Uygulamanın kısa vadedeki hedefiyse 1 milyon kullanıcıya ulaşmak.

Resmi kurumların uygulamaları diğer kategorilerdeki uygulamalara göre kullanıcıların hayatına daha fazla kolaylık ve doğru bilgilendirme hizmeti getiriyor. Özellikle Türkiye'deki kullanıcılar bir eğlence uygulamasını birkaç kez kullandıktan sonra bırakabiliyor. Ancak İBB Trafik uygulamasında olduğu gibi resmi bilgilendirme servislerini aktif bir şekilde hemen hemen her gün kullanabiliyor. Bu yüzden resmi kurumların uygulamaları milyonlarca kez indirilmesini doğal karşılaşıyoruz.

Son olarak KGM uygulaması Android ve iOS işletim sistemleri için yayında olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Karayolları Genel Müdürlüğü uygulaması için hazırlanan infografiği aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Mustafa Tan Mustafa Tan

  App Store'da birinci sıraya yükselen tüm uygulamalarda benzer istatistikler oluyor zaten. Önümüzdeki haftadan itibaren günlük bin download rakamlarına ondan sonraki hafta da binin altına inecek download rakamları.

  Yani 1 milyon hedefi imkansız. Bu kadar kısa bir süre için infografik yayınlamak mantıksız olmuş.

  Ayrıca infografikte geçen Türkiye ve Dünya Rekoru ifadeleri çok yanlış. Diğer tüm uygulamaların istatistikleri karşılaştırılarak mı belirlenmiş. Hele ki Dünya'da en çok indirilen ifadesi tamamen reklam metni olmuş.

  Webrazzi'nin sürekli bu tip yayınlar yapması oldukça üzücü.

 2. Uygulamayı yapanları kutluyorum ancak info grafik, geliştirici firmanın haksız rekabet'e sebebiyet veren slogan ile bitmesi hoş olmamış. Daha dikkatli olunursa hukkuki girişimlerin önüne geçilebilinir.

 3. android uygulamasında size ücrete mal olacak servisler yazan hiçbirşeyi indirmiyorum malesef, gereklimi ki bu istek

 4. Kim Aramış Kim Aramış

  bir kamu kurumu olarak kgm'yi takdir ettim. mobildeki geleceği kamunun görmesi sevindirici.

 5. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Az önce App Store'a baktım. 2. sırada yer alıyor şu an.

  Dünya rekor sözü gerçekten komik olmuş. Bu uygulama dünya çapında Facebook, Twitter, Whatsapp, angry birds gibi uygulamaları geçmiş mi gerçekten?

 6. Emrah Kurugöl Emrah Kurugöl

  Turkiye rekoru mu? Onu gectim Dunya Rekoru mu?????? WWDC'ye gitmek icin 15 saatlik ucusun ardindan havaalaninda bekliyordum. Bu kadar yorgunlugun uzerine beni herhalde bu haberden baska bisey bu kadar gulduremezdi. Bu haberi buraya koyan editor Google'da arama yapmasini da mi bilmiyor? Kisacik bir arama Angry Birds'un haftalik 1+ milyon App Store indirilme rakamlarini cok rahat tutturdugunu gorecektir. Bir de merak edip uygulamayi indirdim o da bi amatorce hazirlanmis. Turk uygulamalarindaki UX problemleri her yerden fiskiriyor. Webrazzi besbelli ki amator bir gelistirici sirketin kurbani olmus (Ozellikle infografik konusunda). 10 gunde 100,000 bugun her iyi yerli uygulamanin yakaladigi bir rakam. Turkiye'da olan biteleri takip etmek icin Webrazzi'yi takip ediyorduk ama boyle sacma sapan, yalan dolan haberlere yer vermeye baslayacaklarsa artik her yazdiklarina bir supheyle yaklasacagiz.

  1. Çok haklısınız, gereksiz bir haber olmuş. Belki de reklam amaçlı özellikle konmuştur :)

 7. Uygulamayi indirip silenleri de ekleseydiniz? Uygulamaya 2-3 dk dayanabildim. Yavas ve kullanissiz. Yorumlardaki memnuniyetsizlik de ortada.