Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yeni mobil uygulama

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yeni mobil uygulama

Resmi kurumların dijital ekosisteme olan ilgisi her geçen gün artıyor. Daha önce 'KGM Güzergah Analizi'yle uygulama dünyasına ilk adımını atan Karayolları Genel Müdürlüğü, (KGM) bu kez akıllı telefon kullanıcılarının karşısına daha ayrıntılı bir uygulamayla çıkıyor.

Mobilion Bilişim tarafından geliştirilen uygulama, bir önceki uygulamaya göre daha fazla ayrıntı içeriyor. Uygulamada Türkiye'deki yollarla ilgili hemen hemen bütün bilgiler yer alıyor. Güzergah analizi, uzaklık hesaplama, OGS/KGS sorgulama, haritalar, ihaleler, yol durumu ve otoyol geçiş ücretleri KGM uygulamasında bulunan özellikler arasında.

Uygulamayı geliştiren Mobilion Bilişim ekibinden aldığımız bilgilere göre KGM, üç günde 50 bin kez indirilmiş durumda. Uygulama 2 aylık bir çalışma sonucu geliştirilmiş.

Uygulamada en çok dikkatimizi çeken özellik 'Güzergah analizi' oldu. Bu özellik KGM'nin daha önce yayınladığı uygulamada da bulunuyordu. KGM'nin 'Güzergah analizi' özelliğini hem görsel hem de kullanılabilirlik olarak geliştirdiğini görüyoruz. Başlangıç ve varış noktalarının yanı sıra güzergah üzerindeki duraklama noktaları girilerek daha ayrıntılı sonuçlar elde edilebiliyor. Ayrıca güzergah üzerindeki çalışma yapılan yollar, kapalı yollar ve parasız yollar da görüntülenebiliyor.

Uygulamanın diğer özelliklerini de gayet başarılı bulduğumuzu paylaşmak istiyoruz. OGS/KGS sorgulama, haritalar, yol durumu ve otoyol geçiş ücretleri gibi özellikler karayollarını kullanacak olan tatilcilerin işine yarayacak cinsten. OGS veya KGS gişelerinden ücret ödemeden geçen otomobil sürücülerinin cezaları ilgili aracın plakası girilerek takip edilebiliyor.

Bunun yanı sıra uygulamanın kurumsal boyutu da bulunuyor. KGM'nin web sitesinde bulunan ihale duyuruları uygulamada yer alıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün duyurduğu ihaleleri takip eden iş insanları için oldukça faydalı olduğu söylenebilir. İhale duyuruları kategorilere ayrılarak, kullanıcıların daha kolay takip etmesi sağlanıyor.

Uygulamayı geliştirmek için çalışmalar sürüyor. Mobilion'dan aldığımız bilgilere göre uygulamaya 'bildirim' özelliği eklenecek. Bu yeni özelliği örnek vermek gerekirse, OGS veya KGS gişelerinden ücretsiz geçilmesi halinde kullanıcılara bilgilendirilme mesajı yollanacak. Bildirimler ayrıca çalışma yapılan ve kapalı yol güzergahlarında da kullanılabilecek.

Resmi kurumların uygulama dünyasına olan ilgileri gün geçtikçe hızlanıyor demiştik. Geçtiğimiz haftalarda e-PTTAVM ve İbbTube lansman haberlerini paylaşmıştık. Kullanıcılar, resmi kurumların açtığı siteleri veya yayınladığı uygulamaların bazılarını gereksiz bulabiliyor. Ancak Webrazzi olarak KGM uygulamasını başarılı ve kullanılabilir buluyoruz. Özellikle yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde karayollarında seyahat edecek olan tatilcilerin, KGM uygulamasını sık sık kullanacağını düşünüyoruz. KGM uygulaması Android ve iOS işletim sistemleri için yayında.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.