Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yeni mobil uygulama
Uygulamalar

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yeni mobil uygulama

Resmi kurumların dijital ekosisteme olan ilgisi her geçen gün artıyor. Daha önce 'KGM Güzergah Analizi'yle uygulama dünyasına ilk adımını atan Karayolları Genel Müdürlüğü, (KGM) bu kez akıllı telefon kullanıcılarının karşısına daha ayrıntılı bir uygulamayla çıkıyor.

Mobilion Bilişim tarafından geliştirilen uygulama, bir önceki uygulamaya göre daha fazla ayrıntı içeriyor. Uygulamada Türkiye'deki yollarla ilgili hemen hemen bütün bilgiler yer alıyor. Güzergah analizi, uzaklık hesaplama, OGS/KGS sorgulama, haritalar, ihaleler, yol durumu ve otoyol geçiş ücretleri KGM uygulamasında bulunan özellikler arasında.

Uygulamayı geliştiren Mobilion Bilişim ekibinden aldığımız bilgilere göre KGM, üç günde 50 bin kez indirilmiş durumda. Uygulama 2 aylık bir çalışma sonucu geliştirilmiş.

Uygulamada en çok dikkatimizi çeken özellik 'Güzergah analizi' oldu. Bu özellik KGM'nin daha önce yayınladığı uygulamada da bulunuyordu. KGM'nin 'Güzergah analizi' özelliğini hem görsel hem de kullanılabilirlik olarak geliştirdiğini görüyoruz. Başlangıç ve varış noktalarının yanı sıra güzergah üzerindeki duraklama noktaları girilerek daha ayrıntılı sonuçlar elde edilebiliyor. Ayrıca güzergah üzerindeki çalışma yapılan yollar, kapalı yollar ve parasız yollar da görüntülenebiliyor.

Uygulamanın diğer özelliklerini de gayet başarılı bulduğumuzu paylaşmak istiyoruz. OGS/KGS sorgulama, haritalar, yol durumu ve otoyol geçiş ücretleri gibi özellikler karayollarını kullanacak olan tatilcilerin işine yarayacak cinsten. OGS veya KGS gişelerinden ücret ödemeden geçen otomobil sürücülerinin cezaları ilgili aracın plakası girilerek takip edilebiliyor.

Bunun yanı sıra uygulamanın kurumsal boyutu da bulunuyor. KGM'nin web sitesinde bulunan ihale duyuruları uygulamada yer alıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün duyurduğu ihaleleri takip eden iş insanları için oldukça faydalı olduğu söylenebilir. İhale duyuruları kategorilere ayrılarak, kullanıcıların daha kolay takip etmesi sağlanıyor.

Uygulamayı geliştirmek için çalışmalar sürüyor. Mobilion'dan aldığımız bilgilere göre uygulamaya 'bildirim' özelliği eklenecek. Bu yeni özelliği örnek vermek gerekirse, OGS veya KGS gişelerinden ücretsiz geçilmesi halinde kullanıcılara bilgilendirilme mesajı yollanacak. Bildirimler ayrıca çalışma yapılan ve kapalı yol güzergahlarında da kullanılabilecek.

Resmi kurumların uygulama dünyasına olan ilgileri gün geçtikçe hızlanıyor demiştik. Geçtiğimiz haftalarda e-PTTAVM ve İbbTube lansman haberlerini paylaşmıştık. Kullanıcılar, resmi kurumların açtığı siteleri veya yayınladığı uygulamaların bazılarını gereksiz bulabiliyor. Ancak Webrazzi olarak KGM uygulamasını başarılı ve kullanılabilir buluyoruz. Özellikle yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde karayollarında seyahat edecek olan tatilcilerin, KGM uygulamasını sık sık kullanacağını düşünüyoruz. KGM uygulaması Android ve iOS işletim sistemleri için yayında.

Yorumlar (12)
 1. Fatih Kalyoncu Fatih Kalyoncu

  GPS bilgisi ilemi çalışıyor ? İnternet şart mı ?

  Bana GPS ile çalışan uygulama lazım

 2. Türkiye'de ilk bilgisayarı KGM kullanmıştı http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Galeri/IlkBilgisayar.aspx

  1. KGM sitesi o yıllardan kalma gibi...

 3. Mobilion a tavsiye, ihale kismini cikartmak lazim diye tekrar soyleyin. Birde tasarimci alin sirkete.

  1. Cemal Bey. Bende indirdim baktım uygulamaya tasarımda ufak tefek eksiklikler olmasına rağmen başarılı gibi geldi bana. Tasarımın nesini beğenmediniz acaba ?

 4. Her Servis Her Servis

  Bana internet üzerinden çalışıyor gibi geldi. Uygulama genel olarak gerçekten faydalı görünüyor. Tatil zamanları oldukça rağbet görecektir.

 5. Sercan T. Sercan T.

  Daha kötü olamazdı. Pinch to zoom yaparken haritayı hareket ettirmeye devam ettiğini gördüğüm anda çıkıp sildim. En basit işi becerememişler.

 6. Ben çok beğendim, tasarımına ise bayıldım.

  İzmir Bodrum arasını sık mekik dokuyan birisi olarak, çok faydalı buldum. Bence yazın çok işe yarayacaktır.

 7. Mobilion un uygulamalarına baktım. Farklı başarılı bir çizgide uygulama yapıyorlar.

 8. Tasarım ve uygulama süper olmuş ilk versiyonuna göre fazla eksiği yok,denedim ve şıkır şıkır çalışıyor tek tavsiyem harita tiplerini biz seçelim geri kalanı mükemmel olmuş başarılarınızın devamını dilerim

 9. tck iphone uygulaması illerin ilçelerini bilmiyor. http://t.co/MKyYjvKE

 10. Volkan Metin Volkan Metin

  Bir bolulu olarak, bu ilceleri boluda daha once hic gormedim.