PTT, ePttAVM ile e-ticaret sektörüne iddialı bir giriş yaptı
E-Ticaret

PTT, ePttAVM ile e-ticaret sektörüne iddialı bir giriş yaptı

 • İzmir Çeşme'de bulunan Sheraton Hotel'de gerçekleştirilen lansman ile birlikte "Türkiye'nin ilk 3 boyutlu alışveriş merkezi" ePttAVM resmi olarak açıldı.

Sizlerle daha önce PTT'nin e-ticaret sektörüne adım atacağı haberini paylaşmıştık. Dün ise İzmir Çeşme'de bulunan Sheraton Hotel'de gerçekleştirilen lansman ile birlikte "Türkiye'nin ilk 3 boyutlu alışveriş merkezi" ePttAVM resmi olarak açıldı.

PTT altyapısı ile hızlı ve güvenli alışveriş vaat eden ePttAVM'nin en önemli özelliklerinden birisi de '3 boyutlu' mağazalar ve özellikle KOBİ'ler için sunduğu satış fırsatı. ePttAVM'nin bir diğer özelliği de devlet destekli bir e-ticaret sistemi olması.

ePttAVM'de alışverişlerini yapan kullanıcılar satın aldıkları ürünlerin ellerine ulaşmasından sonra onay verecekler ve para tedarikçilere bu onayın ardından aktarılacak.

ePttAVM'den Sanal Açılış

Merkezi İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bulunacak olan ePttAVM'nin lansmanı da İzmir'deydi.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirilen açılış sanal olarak yapıldı.  Sanal açılışta, ePttAVM yetkilileri, bakanlar ve milletvekillerinin 3 boyutlu modellemeleri ile yer aldı. Binali Yıldırım için oluşturulmuş avatar, sanal kurdelayı keserek açılışı yaptı. 3 boyutlu alışveriş merkezinde kullanıcı ışınlanabilecek ve mağazaları gezebilecek. E-ticaret sitesinin bir diğer özelliği ise oluşturulabilir avatarlar. Burada kendi 3 boyutlu karakterinizi yaratabileceksiniz. Aldığımız bilgilere göre, bu 3 boyutlu modellemeler ilerleyen süreçte geliştirilebilecek ve PTT City oluşacak. Avatar'ların da oluşması ile birlikte, sosyal bir alışveriş ortamı olacak. Ayrıca ePttAVM'nin sahip olduğu altyapı sayesinde, bu omurgaya yeni yapılar da eklenebilecek. Yani sadece alışveriş merkezi değil, PTT City'nin oluşması ile birlikte okul da bu sanal dünyada yerini alacak. Gelecekte kullanıcılar burası aracılığıyla eğitimlere, webinar'lara da katılabilecek.

PTT Genel Müdürü Osman Tural tarafından yapılan açıklamada ise, PTT'nin mevcut hizmetleri iyileştirmek ve yeni hizmet profilleri ile portföyü geliştirmek adına çalışmalar yapıldığını, PTT Bank, PTT Kargo ve son halka olarak da buna ePttAVM'nin de eklendiği dile getirdi. Bir alışveriş merkezinde bulunabilecek herşeyin ePttAVM'de de bulunabileceği aktaran Tural, konseptin bunun üzerine kurulduğunu söyledi. Bu 3 boyutlu konseptte, ePttAVM'nin özel mağaza tasarımları, sanal mağazada sanal reklamlar gibi farklı gelir modelleri de oluşacak ve mağazalar burada daha aktif şekilde yer alabilecek.

ePttAVM yola çıkarken 51 firma ile anlaşma imzalamış durumda. ePttAVM'de yer alacak markalar arasında Avea, Sony, Teknosa, Goldaş, Kiğılı, Hotiç gibi markaların yanında, KOBİ'ler de yer alıyor. Bu firmalardan 36 tanesinin ise İzmir'den olması oldukça çarpıcı bir bilgi. Yeni markalar da sürekli olarak ePttAVM'de yerini almaya devam edecek.

Diğer e-ticaret siteleri de ePttAVM'de mağaza açabilecek

Sorularımızı yanıtlayan ePttAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, ePttAVM'nin önümüzdeki 5 yılda Türkiye'nin komşuları ve yakın bölgedeki 21 ülkeye açılacağını dile getirdi. Sitenin İngilizce ve Arapça versiyonlarının yapılması da gelecekte gündeme gelebilir. Yaklaşık 2 yıllık bir emeği sonucu olan ePttAVM, Chrome, Firefox, Safari ve Internet Explorer gibi internet tarayıcıları ile tam uyumlu halde çalışacak. ePttAVM, yakın gelecekte Android ve iOS uygulamalarını da yayına alacak ve öğrendiğimiz bilgilere göre, ePttAVM AR uygulamaları da geliştirecek. Çevikoğlu'nun verdiği bir diğer bilgi de, tüm e-ticaret sitelerinin ePttAVM içerisinde bir mağaza açabilecekleri yönünde. Bu yönüyle ePttAVM diğerlerinden bir hayli farklı bir platfrom olacak. Bunun yanı sıra, 3 boyutlu mağazalarda bizimle birebir ilgilenen müşteri temsilcileri bulunacak, kullanıcıların hangi mağazada ne kadar gezdiği, hangi mağazadan hangi mağazaya geçtiği gibi önemli istatistikli bilgiler de sistem bünyesinde mevcut şekilde barındırılacak. Böylece kullanım alışkanlıkları da incelenerek, buna uygun kampanyalar düzenlenebilecek, özel hedeflemeler yapılabilecek.

Siftah ve espriler Binali Yıldırım'dan

ePttAVM'nin ilk müşterisi de açılışı yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım oldu. Yıldırım, bir notebook satın alarak sanal AVM'nin ilk müşterisi oldu. Esprili bir dille "Bak PTT bu kıyağımı da unutma" şeklinde konuşan Binali Yıldırım, 4-7 gün olarak tedarik sürecinin 3 güne indirilmesi için de sahnede yer alan tedarikçi firmalarla pazarlık yapmaya çalıştı.

Webrazzi olarak görüşünü aldığımız ve lansmanda bulunan, daha öncesinde Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev almış Kürşat Tüzmen, ePttAVM'nin ilerleyen dönemlerde yurtdışına da açılabileceğini, bunun ihracata ve dış ticarete katkısının büyük olacağını ekledi.

Lansmanda PTT ile Microsoft arasında yapılan bir işbirliğinden de ilk kez bahsedildi. Bu işbirliği çerçevesinde, ePttAVM bünyesinde yer alacak KOBİ'ler, yeni TTK ile gelecek web sitesi zorunluluğunu karşılarken ücretsiz bir web tasarım hizmetini de PTT aracılığıyla alacak. Yani, sanal ticarette yerini almak isteyen, internetten uzak olan bu tip KOBİ'ler, ePttAVM ile anlaşmaları neticesinde web sitesi sahibi olacaklar.

ePttAVM şu anda yayında ve aktif olarak satışa başlamış durumda. PTT, dolayısı ile devlet tarafından yapılan bu girişimin nasıl tepkiler ve geri dönüşler alacağı ise önümüzdeki aylarda belli olacaktır. Gelecekte ePttAVM ile ilgili detaylı istatistikleri ve rakamları da sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (68)
 1. 3 boyuta ne gerek var ki?

 2. Duygu Mutlu Duygu Mutlu

  Devlet özel sektörü desteklemesi gerekmezmi?

 3. Tam bir balon... Ömür olarak 1 yıl öngördüğüm bir proje, yazık hemde çok yazık devletin zamanı ve parası nerelere harcanıyor. Hani söylenmesi, eklenmesi gereken çok şey var da neyse diyelim.

 4. Webbaharatı Webbaharatı

  Ptt Genel müdürlüğün sitesini hazırlayan ekipteydim. ptt son zamanlarda teknolojiye epey ayak uydurmaya başladı. teknolojiye devletin artık bir yerden başlaması lazımdı. alt yapı sağlam olursa mutlaka tutacaktır.

  1. Hüseyin Hüseyin

   Devletin teknolojiye başladığı yer ticaretmi olmalı ?

   Sen tut ormanları sat, kitleri özelleştir sonra gel özel sektörün faaliyet gösterdiği ticaret sektörüne gir :) Bu site birkaç milyon dolarlık olunca bunuda özelleştireceklermi acaba ? Ayrıca bu son birkaç yıllarda Çalık holding'e bağlı Aktifbank ile PTT arasındaki çok fazla yakınlaşmanın sonucu doğan bir projemi ?

   PTT teknolojiye yatırım yapacaksa, bu projeyi üreten PTT müdürünü ve bakanları buraya http://www.sikayetvar.com/firma/detay/ptt sorunların çözümüne davet ediyorum.

   Ayrıca bu site ticaret faaliyeti yürütecekse bu açılışta bakanların işi ne ? Bakanların bir ticari firmaya yakınlaşması haksız rekabettir, bu olayların sonuda başbakanın altınçilek sürkülasyonuna dönmesin :)

   1. Ahmet E. Ahmet E.

    PTT bu alanda ve bu kapasitede benim bildiğim ilk proje.

    Yazıyı okursan isteyen tüm e-ticaret siteleri de burada satış yapabilecekler..

    Ayrıca

    http://www.sikayetvar.com/firma/detay/garanti

    adresine bakarsan Garanti Bankasının PTT den 10 kat fazla şikayeti. Var ve sadece müşteri bilgilendirildi denilerek şikayetlerin üstü kapatlıyor.

    Yapılan şikayet sayısı yapılan iş oranına vurulursa devede pirenin hücresi gibi birşey olur heralde...

   2. Ahmet E. Evet doğru eticaret siteleri satış yapabilecek ama asıl soru devlet satışı yaptırırken nekadar bedel alacak aylık ? babasının hayrına yaptırmayacaktır o satışı

  2. Ceren Ceren

   merhaba;

   samsun ondokuzmayıs üniversitesi işletme yükseklisans öğrencisiyim,e-pazarlama dersinde e-pazarlama yapan bir site anlatıcam epttavm enteresan bir sunum konusu olabilir diye düşündüm fakat site hakkında sermayesi,cirosu,pazarpayı,istatistiki bilgilerine ihtiyacım var bunlara nasıl ulaşabilirim,ilgili biri olduğunuzu düşünerek size buradan yazmak istedim?

 5. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  değişik bir sistem.Gayet güzel olmuş

 6. nasıl ilk 3 boyutlu avm'si oluyor bu türkiye'nin?

  Sizin haberlerinizde yer alan http://www.avmmall.com/ ne peki 2 boyutlu mu ?

  1. Irfan Tüzün Irfan Tüzün

   bildiğim kadarıyla verdiğiniz avmmall yandex mantığında gerçek fotograflar kullanıyor. Bu mantıkla avmmall 2 boyutlu oluyor.

 7. Girdim siteye avatar düzenle kısmında default olarak türbanlı kadın çıktı

  1. default olarak açık bir kadın çıktığında böyle bir mesaj yazma luzumu hissetmeyecektiniz muhtemelen.

   1. Belkide normali bu olduğu içindir ha?

  2. Nasıl bir kadın çıksın istersin?

 8. Burak Nebioğlu Burak Nebioğlu

  Proje güzel keşke farklı bir isimle girselerdi.

  1. Kesinlikle aynı fikirdeyim. Proje güzel ve tutacağına inanıyorum fakat epttavm değilde farklı bir isim düşünülmeliydi. Zamanla herkes PTT

   ' ye ait olduğunu öğrenirdi zaten.3 boyutlu kısmı da olmamış ama neyse:)

   1. 3 boyutlu kısmı olmamış diyorsunuz ama neler olmamış onu paylaşsanız daha iyi olmaz mı.

 9. Ahmet Doğan Ahmet Doğan

  Bulunan marka ismi şaka olmalı. 3 farklı kıslatmayı arka arkaya kullanmak kimin aklına gelebilirdi acaba ? Açılımının da ne anlama geldiğini ben çözemedim : Elektronik Posta Telgraf Teşkilatı Alışveriş Merkezi

  1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

   ntvmsnbc.com'u kuranlarin mesela...

 10. Bekir Bezgin Bekir Bezgin

  Türkiye'nin ilk 3 boyutlu AVM'si ne demek? Bildiğimiz taştan tuğladan yapılmış AVM'ler kaç boyutlu? İlk 3 boyutlu "online" AVM'si deseler neyse. İsim de çok yaratıcı zaten, daha da bir şey demiyorum.

 11. Fatih Karakaş Fatih Karakaş

  e birde davetiye gönderebilseler iyi olacak 1 saat oldu halen üye olmak için davetiye kodunu göndermelerini bekliyorum.

  1. Facebook connect ile bağlana biliyorsun, davetiyeye gerek kalmıyor. Pek çok mantık hatası var sistemde çok komik bizim vergiler bu projelere gidiyorsa yazıklar olsun ne diyeyim.

 12. Ömer Ayaz Ömer Ayaz

  biraz inceledim 3D kısımlarının tamamı şuan çalışmıyor, biraz erken açılmış sanırım site, devlet imkanıyla bu şekilde yarım yamalak iş yapılmasını garipsemiyorum...

  biz kendi imkanlarımız da proje üretmeye çalışıyoruz kimileri de imkanlar içerisinde proje çürütmeye çalışıyor : ) Türkiye Gerçekleri

 13. Fatih Öztürk Fatih Öztürk

  Daha kargo işini tam olarak beceremeyen bir kurum yapacağı e ticaret işini ne kadar becerebilir merakla bekliyoruz, PTT direk yaptım oldu mantığıyla çalışıyor bu şekilde bir şeylerin olumlu sonuçlanması çok zor.

  1. katılıyorum

 14. Mustafa Mustafa

  devletin ticaret yapmasına karşıyım, oyak gibi olmamalı.

 15. Kim Aramış Kim Aramış

  devlet bu gibi projeler yaparak özel sektörü destekliyor aslında. yazılımı, üretimi vs. hep özel sektör tarafından. keşke devletin bu gibi projeleri artsa.

 16. Supernova Supernova

  siteye girdiğimde boş beyaz sayfa çıkıyor demek kendilerine beyaz bir sayfa açtılar ptt olarak.

 17. her şeyi yapsa kargoları zamanında ulaştıramaz bu sistematikle. en azından devletin böyle bir projenin içinde bulunması TİB ve BTK'nın meslise ''internetin kararttığı hayatlar'' isimli sunumlar yapmasını engelleyebilir.

 18. Saat 11:46 itibariyle çalışmayan site. domain adı faydasız. tasarım yetersiz. ürün temini ve satış politikası eğer kamu mantığıyla yapılırsa hiçbir şey satamazlar. ancak devlet memurlarına maaştan kesilmeli mal satarlar. ptt nin bunu yapacağına yurtdışına e-ticareti desteklemesi nakliye hizmetlerini geliştirmesi, e-ticaret siteleri ile işbirliği yapması, online navlun hesaplama yaptırması, ekonomik hizmetler sunması gerekiyor.

 19. Canbartu Canbartu

  Gayet güzel bir fikir.Bunu devletin yapıyor olması ayrıca karlı birsey.onaydan sonra para vermek,Kobi'leri desteklemek,diğer sitelere de mağaza imkanı,web sitesi işlevi cok güzel uygulamalar.bunları özel sektörde pek bulamayız.

  Bu arada neredeyse bir yıl önce bahsedilmişti ve iki yıllık bir calışma olduguna göre ilk demek pek yanlış olmaz.

  1. buy iş kobilere yaramayacakki yine parası olan şirketlere yarayacak PTTnin hiç sanmıyorum ayda 100 200 TL kirayla insanlara magaza açtıracağını burada.

 20. Codemake Codemake

  devletin bu işe girmesi çok şaşırtıcı.

 21. Bu sistem tutacağını sanmıyorum çünkü musteriye gercekten dokunma görme etkisi vermeyen bir proje 3d olması sadece insanların usenmesine sebep olacaktır. Yorumcu bir arkadasın dediği gibi ayrıca devlet teknolojiyi ticari olarak kullanmasını doğru bulmuyorum

 22. iki tane avantajı var:

  1-ödemenin ürünü kontrol ettikten sonra yapılması: Bence bu çok önemli, yıllardır internetten alışveriş yapan biri olarak en nefret ettiğim şey, kargonun peşine düşmek, üründe problemler çıktığı zaman firmalarla uğraşmak. Kendileri için ne kadar mantıklı olur bilmiyorum ama tüketici için mükemmel bir şey. Diğer e-ticaret firmalarının da kendilerine çeki düzen vermesine sebep olacaktır bu.

  2- canlı satış danışmanı: Mağazalardaki satış danışmanlarının sanal versiyonlarının olması özellikle teknoloji bölümünde faydalı olacaktır.

  3B işini çok lüzumlu görmüyorum. Ama ürünü gördükten sonra ödeme işi, kendilerini çok farklı noktaya getirir. Ben de dahil bir çok kişi, ürünü gördükten sonra parayı vermek adına diğer sitelere göre biraz daha pahalı olsa bile burdan almayı tercih eder.

 23. Mehmet Cihangir Mehmet Cihangir

  bu proje sanırım sadece sitenin footer'ında yer alan ülkem bilişime faydalı oldu adamların 2 referansından biri bu iş.

  1. kesinlikle katılıyorum e-ticaret'in mantığından uzak kullanıcı davranışları göz ardı edilerek hazırlanmış bir proje sitede 5 dakika geçirmek bile bunları söylemek için yeterli.. e-ticaret'ten hiç bir şey anlamayan bir ekibin "ilk yaptık 3-b'lu yaptık, diğerlerinden farklı yaptık" diyebilmek için yaptığı bir site rezalet.

 24. S. Kuzeyli S. Kuzeyli

  Haksız rekabet, devletin imkanları kullanılarak ticaret yapılmaz.

  Üstelik site berbat

  1. bu site kimseye rakip fln olamaz, devlet imkanıyla haksız rekabet bile yaratamamışlar :D

 25. baktıkça içim kalkıyor, daha kötü bir proje olamazdı heralde, yazılımı geliştirirken kullandıkları hazır araçları bile tamamen Türkçe'ye çevirmemişler.. Yarı ingilizce yarı türkçe pop-up'lar çıkıyor sitenin içerisinde, hadi geçtim ufak tefek bug'ları.. Mantık hataları çok büyük neyse, hayırlı uğurlu olsun..

 26. Bir de Webrazzi'den ricam.. Proje ne kadar sürede tamamlanmış ve maliyeti ne olmuş bununla ilgili bir bilgi varsa lütfen bizlerle paylaşılsın. Ülkem Bilişim hizmetlerinin bu işten kaç çuval para kaldırdığını merak ediyorum.

 27. Osman Tuncer Osman Tuncer

  Bu çalışma stratejik hatalarla dolu;

  1- Ne olduğunu bilmediğim bir player yüklemek zorunda kaldım. Flash player ve silverligt'ın bile son günlerini yaşadığı bir dönemdeyiz...

  2- Hadi yükledim diyelim, şu anda site açılmıyor, ram tüketimi maksimum seviyede.

  3- Zaman hız zamanı, 3 boyutlu bir mağazada alışveriş yapmak isteyen insanlar alışveriş merkezine gider bilgisayardan yapmaz. Dolayisiyle yeni e-ticaret trendlerinde en hızlı aradığını bulabilmek vardır.

  1. Ne olduğunu bilmediğiniz Player, IOS, Android, Windows, web tarafından desteklenen bir player. Teknoloji sayfasında teknoloji bilmeden konuşmayalım arkadaşlar. yazmadan önce aç ve sor google amcaya neymiş ne değilmiş. Aşağıladığımız player dünya Oyun piyasasında almış başını gidiyor ama TR bilmiyor üstüne birde aşağlıyor.

 28. PTT önce gitsin şehir merkezinde ki PTT ofisine fax çekme hizmeti getirsin.

 29. Gerçekten bizim türklerde para çok nereye savuracaklarını bilmiyorlar okadar kaliteli girişimciler varki azıcık akıllı olup onlara yatırım yapsalar 1000 kat daha başarılı olurlar. Sanal AVM ne yaw ? kafalarımı güzel ? (kaba tabir için kusura bakmayın). Şu projeye kaç bin TL yatırdılar Allah bilir. Çöpe atılan paralara günah

 30. Binali Yıldırım'ın "Bak PTT bu kıyağımı da unutma" esprisi bile olayın kendi komedisinin gölgesinde kalmış. Okullarda örnek olay olarak okuturlar herhalde. Hatta insanda ülkeden kaçıp başka ülkelerde iş kurma hissiyatı uyandırıyor çünkü böyle bir viyonsuzluğa sahip devlet teknogirişimcilere yarardan çok zarar verecektir. Elbette girişimcilikten anlayacağımız devletten balon ihaleler alıp iş yapıyor görünmekse başka.

 31. bencede bu proje yakın zamanda çöpe atılacaktır.Ülke çölleşiyor yakında zaten paranın bir değeri kalmayacak çabalar boşa bizim önce istanbulu kendi elektriği üreten şehir olması lazım önce kendimizi kurtaralım sonra ticaret yaparz çok mu konudan uzaklaştım ne!

 32. Ayıptır ya… yani hepimiz teknoloji geliştiren insanlarız. proje yaptık diye çıkıyorsun. İsim zaten komedi . Hiç bir standart a uymayan css kurgusu ile googleChrome da bile patlayan çatlayan yerleri var.Tasarımına gelmiyorum.Dost işi site gibi.

  Yahu bide yetmezmiş gibi tanıtım filmi koymuşlar ben şok oldum. AudioJungle muzik kütüphanesinden (stockMusic http://audiojungle.net/) müziği alıp parasını ödememişler veya onu müziğin içinde tını sanmışlar reklam filmi müziği olarak kullanmışlar.Amatörlükte doruk noktasına çıkmışlar.Gelde bişi al şimdi bu adamlardan.

  hiç bişi olmaz bu projeden.büyüklerimizin internet te çok para var diyip 100$ web sitesi diyen zihniyetin birleştiği bir proje olmuş.Hayırlısı olsun.

 33. Çançan Çançan

  çok komik bu ya, binali adlı kullanıcının göbeğinden geçme şerefine eriştim.

  Özetle; yukarıda yazılan tüm olumsuz yorumları hakediyor, bu sayfa yorum rekoru kıracak sanırım.

 34. Ülkede sanal mezarlık projelerine oluk oluk para aktığı bir dönemde bu gibi ölü yatırımları daha çok görürüz. cebimizden çıkan paralarla bilişim sektörü ile alakası olmayan firmalar zengin oluyor.

 35. yeni inceledim detaylı gerçekten olmayacak proje çok kötü para çöpe gitmiş diyebiliriz. Unity Player gerekiyor görüntülemek için Google Chrome'da Unity Playeri indiriyor kurulumu çoğu insana sıkıntı. Alışveriş yapacak insanlar işini kolay yapmak istiyor böyle önüne engeller koyarsanız bu iş gitmez

  1. ya yuh biz oyun yapmak için bile bişey indirtmekten çekinirken adam heryerde satılan bişeyi satmak için ekstradan indirme yaptırıyor artı site berbat, tanıtım videosu bile oynatamıyor.

   burdan tek kazanan tüm referansları devletle alakalı olan ülkem.com.tr olmuş.

   özel olsa zerre umramda değil güler geçerim ama bunlar bizim paralarımız muhtemelen milyon tl'miz bile olabilir. bu berbat site kaça yapılmış açıklansın.

 36. Ekinalp Ekinalp

  Gördüğüm kadarıyla yorum yapan arkadaşların hepsi konuya aynı açıdan bakıyor.

  Burada önemli olan (bence) projenin web sayfası vs.. değil fikridir. Gerçekten de ilk olabilecek nitelikte bir düşünce gibi görünüyor ki devlet eliyle olması bunu daha da güçlendiriyor.

  Kısacası, yorum yapmak için çok erken ve ön yargılı davranmamak gerekli. Zamana bırakalım, eminim proje ilerleyen süreçte daha farklı boyutlara ulaşacaktır.

  1. Özay Civelek Özay Civelek

   Bunun beklemekle alakası olduğunu veya konunun çok farklı açısı bulunduğunu düşünmüyorum. Bence web mekaniklerini ucundan kıyısından bilen herkes bu projenin başarısız olacağını öngörebilir.

   Kabaca burada sıralayalım

   1. Her ne kadar Ülkem Bilişim iyi niyet ile ve kısa zamanda projeyi hayata geçirmiş olsa da, emsalleri (Hem e-ticaret, hem 3B açısından) ile kıyaslandığında iş, yukarıda bir yorumcunun da belirttiği biçimde "Arkadaş işi" görüntüsü vermekte.

   2. Ticari açıdan bakıldığında, temel amaç e-ticaret iken, AVM konseptinin neden bu resim içerisine tıkıldığını anlayamadım. 3B için harcanan adam-saatler, işin e-ticaret ayağı için harcansa belki amacına daha uygun bir proje hayata geçirilebilirdi. Bu meyanda teknolojinin bu proje dahilinde kötü yönetildiğini de düşünüyorum.

   E-Ticaret neden tercih ediliyor? Diğer e-ticaret mecralarında alacağım ürünü arayabiliyor iken, neden ekran ekran gezip bir dolu tekstür vb. indirip daha yavaş ilerleyeceğim kesin olan bir mecrada mağaza mağaza ürün arayayım? AVM'nin E-ticaretten güçlü olduğu alan nedir ki AVM konsepti üzerine bindirilmiş 3B bir mecra tercih edildi?

   Bu soruların yanıtını arka arkaya verdiğimde, benim için proje ticari anlamda değerli olmaktan uzak görünmekte.

   3. Sektör dinamikleri açısından bakıldığında ise daha farklı bir durum söz konusu. Biz sektördeki aktörler olarak, bilişim yatırımı yapan tüm firmaların karşılığında AVANTAJ yada PARA kazanmalarını isteriz -ki sektörümüz daha fazla iş bulabilsin ve gelişsin. Projelerimizi hayata geçirirken de aynı düstur ile işimizi yaparız ve ayrıca müşterilerimizi işlettiğimiz süreç ve ürettiklerimiz ile ilgili bilgilendiririz. Bunu böyle yaparız çünkü aksi halde başımıza gelecekleri G. Akerlof 1970 yılında yazmış ve hakettiği Nobel'ini de almıştır. ( http://en.wikipedia.org/wiki/The_Market_for_Lemons )

   Karar vericilerin iyi niyetli olduğu varsayımım ile bu projeye bir bütün olarak baktığımda, karar vericilerin gözlerinin boyandığını ve kaçınılmaz olarak PTT'nin edeceği zarar ile kamunun web projelerinin bir limon piyasasına dönüşeceğini düşünüyorum. ePTTAVM, sonucun tek celladı olmasa da, akıllı tahta, FATİH vb. projelerin yanında, çorbada tuzu olan yatırımlardan biri olarak anılacak görüntüsü çiziyor.

   4. Belki de en önemlisi, PTT gibi bir kamu kurumunun yakın dönemdeki performans artışı ile sevindirirken bir sonraki adımında, sonucu -benim ve buradaki birçok arkadaş açısından- bu denli net bir proje ile vergi verenlerin parasını riske atması beni endişelendirmektedir.

   Hepimiz, devletimizin ve kamu kuruluşlarımızın, yatırım yaptıkları her sektörde,en az o sektördeki aktörler kadar düşünüp, danışıp hareket etmesini isteriz. Örneğin, tabii ki bir nükleer santral inşa edilecek ise en iyilere danışılarak bu hayata geçirilmelidir. Zira eminim hepimiz, devletimizin ve vatandaşlarımızın en iyilere layık olduğunu düşünüyoruz.

   Tabii ki umudum yanılmak. Umarım ben yanlış analizler yapan ve bu işten hiç anlamayan birisiyimdir ve boşu boşuna bu kadar üzülüyorumdur.

 37. Bedava kargo ve teslimat sonrasi odeme diyorlar, siz hala tasarim, bug vs diyorsunuz. 20bin liraya bu site adam edilir, buyuk resme bakmak lazim. Onceden planlanmis bir lansmana yetistirmek icin erken acildigi cok belli.

  Tahminimce, ilerleyen zamanlarda 3d gereksizligini bir kenara atip standart e-ticaret sitesi olacaklar.

  1. her musteriye bedava bir kilo muz da diyebilirdi... bkz: devletin mali deniz. ne guzel boyle simarik cocuk modunda milletin sirtindan proje gelistirmek. tutmadi mi? muhim degil canim vatan sagolsun.

 38. Epic fail. Şöyle ki:

  1. Devletin bu sektorde isi ne?

  Dusunun bir kere. -Epilasyon cihazi aldim. -Nerden. -Devletten. (?) Devlet misin bi kere sen, tüccar mı?

  2. (Hadi diyelim yaptin...) Bir AVM'den beklenen guvenli, hizli bir site, uygun fiyat, urun cesitliligi vs dir. Avatar yapmissin, 3 boyut, bina gibi icinde dolasiyosun bunun kime faydasi var. Browserimi yavaslatmaktan, CPU usage'imi max yapmaktan baska... 3 boyutlu biseyin icinde dolasmak istersem gider oyun oynarim. Saga sola ates ederim hem stres atarim. Dunyada kac tane 3 boyutlu AVM'de dolasmak isteyen aptal vardir? Cocuk mu kandiriyorsunuz?

  3. Bu projeyi alan sirket bunu nasil basardi? Ihale mi yapildi? Sartlar nelerdi? Projeye ne kadar para harcandi? (Vatandas olarak merak ediyor insan)

  4. Ülkem bilisim'in linki var altta. Yapan sirket. Hem Insaat hem elektronik hem de bilisim dallarinda faaliyet gosteriyor. Masallah. Sitelerinden belli ki simdiye kadar yaptiklari tek IT projesi epttavm. Ne demek bu? Nasil boyle bir sirket boyle buyuk bir devlet projesini yapabiliyor? Ufak bir sirkete bir web sitesi bile yapacak olsaniz sorar adam, simdiye kadar ne yaptin, nasil guvenecem sana diye. Once iliski sonra onu beslemek icin bir proje gibi bir his veriyor. #3'teki soruyu tekrar soruyorum.

  5. epttavm domainini kimin ustune? Neden privacy konmus? Devlet bu projenin gercekten sahibi mi yoksa maşası mi?

  Yetkilileri bu konuya el atmalari icin davet ediyorum.

  Birde epptavm zor bir isim, herkesin daha kolay hatirlayacagi cok iyi bir domain onerim var kendilerine: devletinmalideniz.com

  Yazık. Bu proje hakkında tek pozitif gordugum sey 10-15 kisiye ekmek kapisi olmus gecici de olsa. Gecici diyorum cunku ilk basta dedigim gibi epic fail.

  Yapan teknik ekipten bu agir yorumlar icin ozur diliyorum. Sizinle alakasi yok arkadaslar. Eminim siz de demek istediklerimi anliyorsunuzdur.

  Saygilar.

 39. Ahmet Demirbüken Ahmet Demirbüken

  epttavm.com isim olarak berbat fakat AVM.com süper olmasına rağmen sahipleri nasıl bir yol izleyecek oda ayrı bir merak konusu.

 40. Burak Üçüncü Burak Üçüncü

  Bence amaç devlete çok çok yüksek e-ticaret ciroları yakalatmak değil insanımızın devlet eliyle yapılan e-ticarete alışmasını ve güven problemini aşmasını sağlamaktır. Hep kötü açıdan bakmamak gerek.

  Zaten e-ticaretin devlet eliyle olmasını cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki kalkınma planlarına, devlet eliyle kurulan fabrikalara ve sonradan bunların özelleştirilmesine benzetiyorum. Halk alışırsa bu e-ticaret sektörünün de işine gelir.

 41. Nar Saati Nar Saati

  Tasarım olarak farkındalık yaratmayan bir proje. Çok daha yenilikçi bir arayüz bekliyordum.

  Farklı bir isim seçilebilirdi. ePttAVM.com bir e-ticaret sitesi için çok yanlış bir seçim.

  Devlet tarafından desteklenmesinin haksız rekabete yol açtığı fikrini savunuyorum. Tekelleşmeye yol açabilir ve bu durum e-ticaret sektörü için çok kötü bir senaryo.

 42. Ben bu yorumu yazarken 55 yorum vardı, bu da 56 olsun. Arkadaşlar sağolsunlar uzun uzun anlatmışlar dertlerini, eleştirilerini yapmışlar. Muhatapları umarım bu "zahmeti" dikkate alır. Çünkü bu insanlar bu sektörün tam içindeki insanlar ve o siteye baktıklarında 2-3 dakika içinde (en çok) kanaatleri zaten oluşuyor. (Bende daha kısa sürdü)

  Yani bu kadar çaba harcamaları birbirlerine bir şey anlatmak için değil, bazı taş kafalılara dert anlatmak için. Bence bu bile büyük nezakettir. Öpün, başınıza koyun.

 43. Merak ettiğim hangi anlaşma ile kimlerin urunleri satılacak kımler bu ısten gene kar koparacak ..

 44. Mevlüt Çavuş Mevlüt Çavuş

  Ben her zaman söylerim, devlet, memurunun işi dışında başka bir işi yapmasına izin vermiyorsa, üst düzey yönetici ve siyasilerin de hiç bir şekilde doğrudan veya dolaylı ticaret yapmalarına izin verilmemeli. Hem etik değil, hem de haksız rekabet doğuruyor. Bknz: siyasileri "dahi" girişimci çocukları.

  E-Ticaret sektörü, lojistik sistemlerine gebe, hiçbiri kendi gönderi sistemini kuramaz, PTT hali hazırda berbat ve içler acısı durumda olan kargo servisini iyileştirmeli ilk önce. Adrese zamanında ulaştırılmayan, hatta hiç ulaştırılmayan, eksik, patlak veya hasarlı çıkan kargolar tamamen kurumdaki başıboşluğun ortaya çıkardığı rezilliktir. Kargolama işini standartlara oturtursa eğer, kargo şirketleri arasında prestijli ve tercih sebebi olması kaçınılmaz olur.

  E-AVM yada E-Ticaret yerine, yine hali hazırda varolan PTT Bank ile, alternatif ödeme sistemleri üzerinde çalışsalar, ipara, sahibinden, gittigidiyor hatta paypal gibi bir sistem kursalar, küçük ölçekli, başlangıç seviyesi ve ileri düzey ticaret yapanlar için farklı opsiyonlar sunsalar, tadından yenmez.

  Ne yazık ki bizde, bazı devlet kurumları, interneti yanlış algılıyor.

 45. Huseyin Huseyin

  Projenin tek çıkar yolu 3 boyutlu chat/sosyalleşme ortamlarına adapte edilmesi. İsimlerini hatırlayamıyorum ama bir düzine site var böyleç

 46. Acaba Acaba

  epttavm sitesinin genel muduru hakan ceviktas, siteyi yapan ulkem bilisim'in kurucu ortagi cikti. noluyo arkadas???

 47. Fatih Doğan Fatih Doğan

  e-ticarette herşeyden önce güvenin geldiğini düşünürsek geleceği olan bir proje olarak görüyorum.

  3 boyutlu olması ise fantastik. eticaret kullanıcısının alışkanlıklarına uygun bir site olmasını tercih ederdim.

 48. 1 Kargo takip sistemi çalışmıyor

  2 aldığın ürünü iptal etme seçeneği yok

  3 yorum yapma modülü yok

  4 müşteri hizmetleri telefonu yok

  5 arama sonuçları tam bir fiyasko.. Aradığın ürünler çıkmıyor. Manuel mağazaya girince ürünler görünüyor

  6 ürünlerin kategorileri yanlış(özellikle bebek masasında çok gördüm)