PTT e-ticaret sektörüne girmeye hazırlanıyor
E-Ticaret

PTT e-ticaret sektörüne girmeye hazırlanıyor

E-ticaret sektörü hızla gelişiyor ve pek çok şirket bu alana ilgi duyuyor. Bunlardan birisi de, posta, telefon, kargo ve son olarak da bankacılık hizmetleri ile faaliyet gösteren PTT, e-ticaret sektörüne de girmek üzere.ePttAVM adını taşıyacak olan girişimin merkezi İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bulunacak. PTT''den aldığımız bilgiye göre  ePttAVM'nin hedefleri de büyük; ilk etapta piyasanın yüzde 15'ine sahip olmak. ePttAVM 2015 yılına gelindiğinde Türkiye'de işlem hacmi açısından en yüksek ilk 3, 2023'te de Avrupa'da ilk 10 sırada yer almak gibi hedefleri bulunuyor.PTT, internette güvenli alışveriş konusunda da ePttAVM ile iddialı hareket edecek. Kargoların PTT Kargo ile ulaştırılması, ödemelerin de PTT Bank ile yapılması gibi süreçler, hem girişimin kendi kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesine hem de e-ticaret sürecini hızlandıracak entegrasyon kolaylığını sağlaması bekleniyor.ePttAVM'nin bir alışveriş merkezinde bulunan tüm ürün yelpazesini kapsaması bekleniyor. Bununla birlikte, e-ticaret girişiminin 2 ve 3 boyutlu olmak üzere farklı versiyonları da bulunacak. 3 boyutlu versiyonda, sanki bir mağazanın içindeymişcesinize alışveriş yapabileceksiniz. PTT'den aldığımız bilgilere göre pek çok protokol anlaşması yapılmış ve şu anda ekip hızla proje üzerinde çalışmaya devam ediyor.Daha öncesinde Mart ayı içerisinde açılacağı duyurulan ePttAVM'nin kesin açılış tarihini PTT henüz resmen açıklamış değil. Tarihler belli olduğunda ve ePttAVM yayına girdiğinde konu ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (30)
 1. Yasin Yasin

  Ptt daha kargolarımızı güvenli bir şekilde yollayamıyor. Kaybolunca ilgilenmiyor. Kapıya bırakıp gidiyor. Önce kendi asıl görevini becersin başarılı olsun daha sonra yeni işler yapsın.

 2. PTT bana pek guven vermiyor. PTT kargo ile calismis biri olarak hic memnun kalmadim. Bu ise gireceklerse once kargo modelini tekrar gozden gecirip kurumsallasmalari lazim. UPS i ornek alabilirler mesela..

 3. Murat Murat

  önce kargo işini çözsün, 1 haftada kargo gelmiyor. memur zihniyetiyle büyüyemezler

 4. Volkan Çallar Volkan Çallar

  PTT Kargo sektörde en yavaş kargo şirketi. Önce varolan faaliyetlerini düzeltseler ve oraya yatırım yapsalar.

  Çok alakasız bir yatırım gibi geliyor bana.

 5. Bünyamin Bünyamin

  Hadi hayırlısı...

 6. Ali Bahsisoglu Ali Bahsisoglu

  bayağı iyi proje

  1. Huseyin Huseyin

   Hocam verdiğiniz linki inceledim ne kadar büyük bir seviyesizlik anlamıyorum. Bu konuda gensoru verilip suçlularının yargılanması bile lazım. Çok büyük ayıp ve bu işin sonucunun "Erkin ERDOĞAN" arkadaşımızın dedigi gibi önce yapacaklar sonra yandaşlara peşkeş çekilecek mantıgına çok uyuyur nede olsa Türk mantığı.

   Ya bırakın ptt e-ticaret yapmayı geçenlerde kredi kartı yatırmaya gittim çalışanları klavye kullanamıyor bir işlem 10 dakka sürüyor. Bütün yorum yapan arkadaşların dediği gibi önce hizmetlerini düzeltsinler.

   Yahu PTT'nin işi bumudur?

   Hem kurumlar özelleştirilirken bu devlet teşekkülü ne diye özel sektör işine bulaşır ?

   Yarın birgün gönderiler yanlış yapıldıgında dava edilecek kurum devletmi şimdi ?

   Hadi buradan bişey aldık diyelim ve yanlış geldi o zaman PTT dairelerindeki gibi önce o beyin yanına git sonra şu daireye git ondan sonra o hanfendiye sor müdüre bak sonra başladıgın yerdesin mantıgı olmayacak mı ?

   Uzun zamandır burda gördügüm en sinir bozucu haber bu. En iyi bildigin işi yap başka işlere bulaşma diyecem ama en iyi bildikleri işide dogru yapamıyorlarki. Kalkip devletin imkanlarıyla hiç alakaları olmayan bir işe giriyorlar. Ayıp ya harcayacakları ve başarısız olacakları para onlara iletişimi güçlendirmek için tahsis edilmiş para. Bu fikir hangi müdürden çıkmışsa kalkıp müdürlügünden istifa etsin ve kendi sitesini kursun.

 7. Erkin Erdoğan Erkin Erdoğan

  Şimdiden devlet imkanlarıyla ne yatırım yapılması gerekiyorsa yapılacak ve yakında özelleştirme adı altında yandaş yada iktidara yakın aileden/ailelerden birine verilecektir kesin. Anlayacağınız 100Lira harcanarak herşey yapılacak 10Liraya satılacaktır.

  1. Ofis Mobilyaları Ofis Mobilyaları

   Sektöre girmesi piyasa açısından iyi fakat verecekleri hizmet kalitesi açısından tereddütteyim. Çünkü kargo şirketi olarak insanları memnun edemiyorlar önce bunu başarmalılar..

   Hayırlısı bakalım..

 8. Tunç Tunç

  PTT'nin içindeki birkaç cingöz "dağıtım ağının kralı bizde, ödeme tarafı da tamam, elimizde dev müşteri veritabanları mevcut, yani un var şeker var hadi kurabiye yapalım" demiş.

  Demiş ama E-ticaret herşeyden önce vizyon, bu vizyonu uygulayabilecek ekip ve bu ekibin hızlıca hareket edebileceği bir kurumsal yapı ister.

  Daha kendi alanında doğru dürüst hizmet veremeyen, bu hizmeti veremediği için kargo şirketlerine pazar payı kaptıran bir kuruluşun e-ticaret'e dalması ileride case study olacak bir başarısızlık hikayesi ile sonuçlanır.

  PTT 2D/3D AVM gibi saçma sapan işlerle uğraşacağına (bu arada 3D gözlüklü olacak mı acaba), bu ülkede faaliyet gösteren e-ticaret şirketlerinin kullanabilecekleri sağlıklı altyapı hizmetleri geliştirmeli, onların büyümesinin önünü açmalı.

 9. Mustafa Efe Burak Mustafa Efe Burak

  O yaşlı amcalarla modern bankacılık yapmaya çalışıp beceremeyen postacım senin neyine e ticarete falan .

  postaları teslim et sen yeter.

 10. Melek Melek

  Türkiyê'nin ilk 3 boyutlu sanal alışveriş merkezi açılıyor.Başarılı projeleri ülkece desteklemek gerektiğini düşünüyorum.Kargo konusuna gelince,ePttAVM gönderileri Türkiye'nin en büyük 20 ilinde özel kargo ekipleri tarafından en düşük kargo bedeli ile sigortalı olarak taşınacaktır.

 11. PTT core business'ını geliştirip, e-ticaret sitelerine kargo ve güvenli ödeme hizmeti verebilse hem kendisi, hem de sektör için daha olumlu olur diye düşünüyorum.

 12. e-avm can yazıcı die bir adamın domain bile ptt de degil ben e-avm olacıgana inanmıyorum.. ptt girişimi var fakat verilen isim balon bir isim. kurum kendi adını taşıyan bir domain ile çıkacak

 13. Deniz Deniz

  3 boyutlu ticaret gibi kolpa fikirleri ciddiye alanlar hala varmış demek ki..

 14. Selin Selin

  PTT'nin gelişme sürecinde olan, değişime açık,yenilikçi bir kurum olduğunu düşünüyorum. Son dönemdeki projelerini takip ediyorum, verdiği hizmetlerden de gayet memnunum. Her gelişme sürecinde bir takım sancılar yaşanacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Bu kurumu halk olarak desteklememiz gerektiğini düşünüyorum. Umarım hayırlı olur.

 15. Çağdaş Çağdaş

  Projeyi merakla bekliyorum, ayrıca PTT'yi de verdiği hizmetlerden ve yaptığı işlerden ötürü takdir ediyorum.PTT'nin kargosunu son zamanlarda oldukça düzelttiğine şahit oldum. Bu kadar olumsuz düşünülmemeli bence.

 16. Başta iyi fikir gibi gelmişti ama sahiden büyük fiyasko olacağı belli. Hadi diyelim ptt kargo ve ptt bank konusunda aşmış durumdalar. Yani mevcut altyapılarıyla e-ticaret işinin yarısını halletmişler. Böyle bile olsa e-ticaretin geri kalan yarısını halledebilmeleri konusunda en ufak bir umut ışığı yok. Hatta "negatif umut" var. Bunu görmek için ptt.gov.tr'ye girmek yeter.

  Ödeme, kargo ve lojistik konusunda gerçekten bir avantajları olsaydı bile bu altyapılarını e-ticaret sitelerine servis olarak sunmaları daha kârlı bir iş modeli olurdu herhalde.

 17. Melek Melek

  Yorumları okuyorum da yaptığımız en büyük yalnış bu işte.Kargo kötü AVM'de kötü...Arkadaşlar bu nasıl bir zihniyet ??? Her kurumum başarıları da başarısızlıkları da olabilir.Ne olursa olsun PTT'nin büyüklüğü ve tarihi tartışılamaz.Bugün karaladığınız PTT geçmişte sizi kimlerle buluşturdu ??

  Emeğe saygı duymalısınız

  1. Huseyin Huseyin

   Hocam bak kendin söylüyorsun karko ile AVM zihniyetini ayırın diye :) PTT işi nedir ? AVM, E-Ticaret, dış ticaret mi ? Bunu yapma hakkını yetkisini kim onlara veriyor bir devlet kurumu burası, Bu kurumun işleyişi tüzüğü görev ve yetki sınırlaması var. Hükümet özelleştirme yaparken bunlardaki e-ticareti devletleştirme yetkisi kimden geliyor ?

   Lütfen zihniyeti gerçekten değiştirelim ve olayı hukuki ve etik boyuttan tekrar inceliyelim

 18. Fatih Fatih

  Arkadaşlar bence Ptt Kargo'nun yavaşlığı çok abartılıyor. Ptt Kargo ile ailem 2 evrak gönderdi ikiside 1 güne geldi. Ayrıca kargo yavaşlığından asıl mesele kaçırılıyor. e-ticaret yükselişte ve piyasada tonlarca güvenipte alışveriş yapamayacağınız siteler var, insanların parası bu sitelerde kalıyor. Bir devlet kurumunun tüketiciye bu güveni vermesi hoş olmuş. İyi fikir

 19. Güntekin Güntekin

  PTT sürekli gelişme içinde. Sürekli yeni projeler geliştiriyor. Bence şu anda en aktif devlet kurumu. Geçmişten kalma kargolar ile ilgili önyargılar var ama kargosu da hızla düzelmekte. Dün İstanbula yolladığım kargo bugün yerine ulaşmış, Bu sabah arkadaşımın gönderdiği kargo akşama elimdeydi. Yani kargosu da oldukça hızlanmış. Ben bu e-AVM işini de başarıyla yapacağına inanıyorum. Hayırlı olsun hepimize

 20. PTT yeniliklere bir türlü ayak uyduramıyor. Sonu Kodak gibi olabilir.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Kodak gibi olmaz emin ol :) arkasında devlet var... Bazı servisleri hizmetleri belki kapatabilir... Aslında PTT aracılığı ile hemen hemen birçok işlem tek bir noktadan yapılabiliyor. Bu iyi birşey gibi olsada aslında hantal yapısı ile bunu başarılı bir şekilde gerçekleştiremiyor. Daha önce küçük bir PTT şubesinde 2 kişi ile çok fazla kuyruk olmadan işlemler yapılırken, artık işlem sayısı arttıkça PTT 'yi kullanan müşteri sayısıda katlanarak arttır. Ama o küçük PTT şubesi hala 2 kişi ile işini devam ettirmeye çalışıyor. Dolayısıyla ciddi bir yığılma kuyruk oluşuyor. Bence PTT fikir olarak birçok işlem tek çatı altında toplayarak çok akıllıca davranıyor. Ama alt yapıyı da geliştirmezse hantallıktan kurtulamaz. Kesinlikle artık işe alımlarında KPSS sonucuna göre değil ayrı sınavlarla nitelikli, zeki, çalışkan, hızlı kişileri işe almalı, alt yapısını, sistemini güçlendirmelidir.

 21. Idris Baş Idris Baş

  ptt önce kendi içinde yatan adamları temizlesin sonra e-ticarete atılsın. ptt içinde çok yatan adam var. her gün onlarla uğraşmaktan bıkkınlık geliyor. hizmet SIFIR.

 22. Murat Suna Murat Suna

  %10 komisyon ok ama yeni açılan bir sistemde iş yapacak ortaklardan Gittigidiyor dükkan parasının 4 katının talep edilmesi?

  1. Yalnış bilgiler paylaşıyorsunuz.ePttAVM'de fotoğraf ve ürün yükleme gibi şeyler için ücret alınmıyor bir bu şekilden hesaplayın bakalım karşınıza ne çıkacak ?????????

 23. ptt çalışanı arkadaşlarda kendilerini göstersiğine göre artık yorumlar kapatılabilir

 24. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  herkese iyi günler, site çok güzel olmuş.