Facebook hisseleri Cuma günü 38 dolardan borsaya açılıyor!
Yatırım

Facebook hisseleri Cuma günü 38 dolardan borsaya açılıyor!

Facebook'un yaptığı açıklama ile beklenen halk arz için merak edilen noktalar aydınlığa kavuştu. Şirket yaptığı açıklama ile 18 Mayıs Cuma günü NASDAQ'ta 421.233.615 hissesinin, hisse başına 38 dolardan işleme açılacağını duyurdu. Daha önce çeşitli kereler paylaştığımız ve duyurulduğu gibi şirket borsada FB simgesini kullanacak.

Halka açılacak hisselerin açılış değerinin resmen duyurulması ile merak edilen bir diğer soru daha cevap buldu. Facebook son dönemlerin en yüksek halka arz değerini yakalayarak 104 milyar dolardan borsaya açılmış olacak.

Bu sayede bir süredir gündemde yer bulan Facebook'un 100 milyar dolara halka açılacağına yönelik tahminler de tutmuş oldu. Hatta Facebook beklenenin üzerinde bir rakamla NASDAQ'da başlangıç yapacak diyebiliriz.

Yapılan açıklamalarla birlikte aydınlanan bir diğer nokta da Facebook'un ve hissedarlarının halka arz ile elde edeceği gelir. Şirket yarın gerçekleşecek halka arz ile 18 milyar dolardan fazla gelir elde etmeyi hedefliyor.

Haber henüz çok taze ve sadece Facebook'tan yapılan açıklama üzerine sizlerle paylaşıyoruz. Yeni bilgiler gelir ya da paylaşılanlardan yeni çıkarımlarımız olursa haberimizi güncelliyor olacağız.

Yorumlar (6)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Türkiye de nasıl yankı uyandıracak merak ediyorum doğrusu

 2. 38 dolardan alanlar yarın düşünce neler yapacak merak ediyorum.. insanların facebooka ilgisi günden güne azalıyor. paylaşacak birşey bulamıyorlar :) herkes zarar edecek buraya yazıyorum...

 3. valla sırf bende ortağıyım demek için bir kaç lot alabilirim facebook un hissesinden :D

  1. aynısını dusundum de USA vatandası olmadıgımız ıcın brocker sırketı bulcan da bır suru terane ole 1-2 lot ıcınde ugrasılmaz kımse de bızle ugrasmaz heralde :D

 4. Teknolojionline Teknolojionline

  2000 yılında 1,9 milyar dolar halka arz eden Genuity 2003 yılında iflastan koruma talep etti ve satıldı. Sonuç olarak her halka arz eden teknoloji firmasının sonu hayırlı olmuyor. Batmadığı halde çok ciddi değer kaybeden bir çok teknoloji ve internet firması var. Örnek olarak işte kısa bir liste;

  http://www.teknolojionline.net/2012/05/18/halka-arz-edilen-en-buyuk-teknoloji-firmalari/

 5. Muhammed Muhammed

  Reklam gelirleri düşerken halka arz yapılıyor. Sanki köprüden önce son çıkış gibi bir hal var. İleride kullanıcı verilerini yasal olarak pazarlama ihtimali olmasa piyasa değeri 50 milyar bile olmaz.