Yeni iPhone daha büyük ekranla gelecek
Genel

Yeni iPhone daha büyük ekranla gelecek

Yeni iPhone'nun tanıtılmasına aylar kaldı ve söylentiler gün geçtikçe artıyor. Ancak şimdi paylaşacağımız haberin doğruluğu üretici şirketler ve haber ajansları tarafından neredeyse  teyit edilmiş durumda. Merhum lideri Steve Jobs'ın ekran boyutu konusunda çok titiz olduğu ve daha büyümesini istemediği Apple iPhone'nun yeni modelinde en az 0.5 inç daha büyük ekrana sahip olacak.

İlk haber Wall Street Journal gazetesinde yer aldı. Ne Apple'dan ne de üretici şirketlerden bir yorum dahi gelmedi. Ancak ABD'de günün ilk ışıklarıyla Reuters haber ajansının doğrulamasıyla beraber yeni iPhone'nun daha büyük ekranla piyasaya sürüleceği iddası güçlenmiş oldu.

İddilara göre yeni iPhone'nun ekranı 4 inç boyutunda olacak. Şu ana kadar piyasaya sürülen iPhone'ların 3.5 inç olduğunu berlirtmek istiyoruz. Yeni ekran için LG ve Sharp şirketlerinin çalışmalarına başladığı da konuşulanlar arasında.

Yeni iPhone'nun ekranını büyütme fikrinde Steve Jobs'un payı ne kadar bilmiyoruz. Ancak Jobs, ergonomiye önem veren bir yöneticiydi ve her zaman bir telefonun elde tutulduğu zaman baş parmağın çaprazda diğer köşeye kadar uzanabilmesi gerektiğini savunurdu. Yeni iPhone, kullanıcılarını ve Steve Jobs'u hayal kırıklığına uğratacak bir cihaz olacak mı göreceğiz.

Güçlü bir iddia da bugün 4:3 orana sahip ekranın yeni modelde yerini 13:9, yani 'widescreen' ekrana bırakacak olması. Dolayısıyla 4 inç'e büyümenin esasen boydan yapılacak olması. Mevcut iPhone modelinde ekranın üst ve altında yeterince boş alan bulunduğundan, ekran uzunluğundaki artışın kasada da önemli bir büyüme getirmesi beklenmeyebilir.

Yeni iPhone'nun olması gereken ekran boyutu hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki grafiğe bakabilirsiniz. (*)

*Görsel kaynak: WSJ

Yorumlar (6)
 1. Steve Jobs’un ergonomik yapıya önem vermesi dikkate alınmalı,gerçekten baş parmak ile telefon hakimiyeti önemli, samsung galaxsy s2 kullanmaya başlayınca biraz anladım lakin memnunum telefonumdan.

  Bence Apple iphone'nun ekranıyla oynamayıp iphone nu gittikçe daha ince ve ek özellikleriyle geliştirip yeni yeni çıkarmalı..Bu şekilde cep telefonlarının ekranlarını büyütmeye devam ederlerse farkında olmadan tablet ve cep telefonu ayrımı kalmayacak gibi:) Telefonu cebimde taşımak istediğimden dolayı sonra pantolonlara özel cep diktirmek istemiyorum:)

 2. Teknolojionline Teknolojionline

  Böyle bir olasılık düşük bir ihtimal ve nedenlerini bloğumda belirtmiştim, o yazı Ipad Mini hakkındaydı ama aynı nedenler yeni Iphone içinde geçerli. Bence Apple'dan yine hedef şaşırtma var.

  http://www.teknolojionline.net/2012/05/02/applein-ipad-mini-cikarmamasi-icin-2-neden/

 3. Muhammed Tahiroğlu Muhammed Tahiroğlu

  Yeni ekran için üreticilerin herhangi bir çalışma yapmasına gerek bulunmuyor. Bu konuda John Gruber'in görüşünü destekliyorum. http://daringfireball.net/linked/2012/05/17/ritchie-4-inch-iphone). Diyor ki ekranların büyümesi için yeni bir yatırım gerekmiyor. Sadece üretilen ekran levhasını büyük büyük (yeni bir aspect ratio hesabıyla) doğrayacaksın. Zorunu düşünmeye gerek yok.

 4. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Doğada ki her şey ;

  "Altın Oran"

  Apple da altın oran ı kullanan şirketlerden bir tanesidir.

  Günümüzde bir çok şirket altın oranı baz alarak üretim yapar . Grafik ve tasarım işleri ile uğraşan arkdaşlar altın oran ' ı yakınen bilirler.

  Matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

  Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır.

  Günümüzde bir çok şirket altın oranı baz alarak üretim yapar . Grafik ve tasarım işleri ile uğraşan arkdaşlar altın oran ' ı yakınen bilirler.

  Altın Oran; CB / AC = AB / CB = 1.618; bu oranın değeri her ölçü için 1.618 dir.

  Bir doğru parçasının (AB) Altın Oran'a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; küçük parçanın (AC) büyük parçaya (CB) oranı, büyük parçanın (CB) bütün doğruya (AB) oranına eşit olsun.

  Altın Oran, pi (π) gibi irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1.618033988749894...'tür. -noktadan sonraki ilk 15 basamak- Bu oranın kısaca gösterimi: olur. Altın Oranın ifade edilmesi için kullanılan sembol, Fi yani Φ'dir.

  Bkz http://tr.wikipedia.org/wiki/Alt%C4%B1n_oran

 5. Oğuzhan B. Oğuzhan B.

  Basit bir çıkarım yapalım. Ekran küçüktü.. büyük olunca ne olacak? Daha fazla ekrana yazı, resim vs. sığacak. Peki daha fazla sığacaksa gelir modeline göre düşünelim. En çok reklam banner vs. alanı artacak bu da albeniyi ve tıklamayı arttıracak. Çünkü reklama boğulmuş bir aplikasyondan ziyade ekranın bir köşesini kapatan çokta rahatsız etmeyen reklamlarla karşı karşıya kalacağız. Reklam tıklama oranları gelir getirecek. Ekranın geniş olması herkes için daha karlı bir durum. Önce en küçük ekran düşünüldü. Şimdide daha büyük ekran daha çok bilgi vs. düşünülüyor. Bence ideal boyut 5" x 3" civari.. kalınlıkta 0,25" civari makul. (kapasiteli pil takımı ile 0,40" e kadar varabilir.) Tek olay büyük ekran daha fazla pil tüketiyor. Eh bunun içinde optimizasyonları devam ediyor. Bakalım neler göreceğiz.. Ama ben bu ekran büyütmeye sadece gelir etkisi ile bakıyorum.. Ve kesinlikle milyonlarca insan düşünüldüğünde ohhh bu para çok sıcak.

 6. hele şükür sonunda anlaşıldı küçük ekranla androidle başa çıkılamayacağı