İBBTube: Belediyeden video paylaşım sitesi [Video]
Arama
Video

İBBTube: Belediyeden video paylaşım sitesi [Video]

İnternet ekosistemi hızla büyürken resmi kuruluşlar da gidişata uyum sağlamaya çalışıyor. PTT’nin e-ticaret sitesini örnek gösterebiliriz. Bir örnek de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayına aldığı İBB Tube.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın tanıttığı İBB Tube, YouTube gibi kullanıcıların video paylaştığı bir sosyal ağ. Sitede haber, spor, tiyatro ve sinema başta olmak üzere toplamda 12 kategori bulunuyor. Site üzerinden canlı yayında yapılabilmesi dikkat çeken noktalardan.

Sitenin tanıtım toplantısında konuşan Topbaş, İBB Tube’un İstanbul’un tanıtımında önemli bir rol oynadığını söylüyor ve tüm İstanbulluların çektikleri videoları burada paylaşabileceklerini ifade ediyor.

İBB’nin internet ekosistemine hızla giriş yaptığını söyleyebiliriz. İBB Trafik uygulaması AppStore‘da en çok indirilen uygulamalar arasında bulunuyor. Uygulama, özellikleri bakımından da gayet başarılı ve kullanışlı.

İBB Tube’a dönersek,uygulamada ‘müzik’ kategorisine de yer verilmiş. Aklımıza hemen YouTube’un Türkiye’deki telif haklarıyla yaşadığı problemler geliyor. Bu kategoride paylaşılan müzik videolarının telifleriyle ilgili problem çıkıp çıkmayacağını da ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Şu anda sitede yer alan videoların izlenme sayılar belli bir kullanıcı sayısını yakalamış. İBB Tube, İstanbullulara özgü içeriklerin sansürsüz bir şekilde yayınlanmasına olanak sağlarsa kısa biz zamanda geniş bir takipçi kitlesi yaratabilir.

İBB Tube’un tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (38)
 1. Mehmet Akif Özkalay dedi ki:

  Eğer İsstanbulun tanıtımı için açılmış bir site ise neden İBB.
  İstanbultube gibi bir şey yapsaydınız bari.

  1. webbaharatı dedi ki:

   kesinlikle katılıyorum. Madem istanbulu tanıtmaktı başlıca amaç neden istanbul adı kullanılmadı. daha da güzel olurdu.

  2. Veysel dedi ki:

   kesinlikle, bende istanbulizle ‘yi önerebilirim bu açıdan..

 2. Volkan Metin dedi ki:

  Gordugum kadariyla mobil versiyonu bulunmuyor. Bu eksiklik bir an once giderilmeli.

 3. Kadir dedi ki:

  Büyük Şehir Belediyesi video sektörüne girmiş. Allahım yarabbim bu nasıl bir sitedir isim çakma, sitenin başlığına bakın; “İbb Tube video izle video haberler video paylaş” ilk okula giden yeğenime 20 dakika seo anlatsam böyle başlık oluşturmaz. bu kıytırık site için ödedikleri parayı düşünemiyorum bile…

 4. Hüseyin dedi ki:

  PTT e-ticaret işinide hiç mantıklı bulmamış ve devletin ticarette ne işi var demiştim.

  Şimdi gördüğüm tablo PTT girişimindende beter. İBB Tube ismi bile Türkçe değil, İstanbulu tanıtacakmış siteye girdim “Snow White Huntsman” videosu var ne İstanbul tanıtması ? Mehmet Akif ÖZkalay’in söylediği gibi ismi neden istanbul tube degilde İBBTube. Bu gelişmeden sonra youtube yine erişime engellenebilir diye düşünüyorum..

  Yahu böyle bir siteyle İstanbul’un tanıtımını kime yapacaksınız ? Eğer yurtdışına yapacaksanız gider youtube üzerinde güzel bir kanal açarsınız mükemmel videoları oraya koyarsınız helal olsun derim. Hazır altyapı hazır milyarlarca ziyaretçi..

  Kendi tube siteni açmakta ne demek. İBB Vatan Şaşmazlı Metrobüs reklamından sonraki ikinci komedisi ne diyebilirim. Ha bu arada ibbtubede Hayrettinin çektiği Metrobüs reklamınıda görmeyi tarafsızlıkları bakımından bekliyorum. Tabi Metrobüs reklamınıda büyük heyecanla tanıtıp gelen tepki sonrası hemen yayından çeken İBB’nin zoruna gitmezse..

  Kadir Topbaş bunu nasıl tanıttı, orada bulunan basın mensupları ne sordu merak ediyorum ? Ödediğimiz vergiler bunlara gittiği için çok ama çok üzülüyorum ve hakkımı kesinlikle helal etmiyorum. Baştada bunların yapıldığını görüp peşine düşmeyen muhalefet partilerine, denetleme yetkisini kullanmayan devlet yetkililerine ve bunun gerekliliğini sormayan basın mensuplarına.

  Cumhurbaşkanı geçen hafta silikon vadisindeydi, orada hangi belediyenin, hangi eyaletin tube sitesi var hangisi e-ticaret sitesi kurup pazarlama işine girmiş, bunların bir örneği daha varmıymış dünyada ?

  1. faruk yanardag dedi ki:

   Merhaba,

   yorumunuz okudum, sitenin kurulmasına öncülük ettiğim kısa bir açıklama gereği hissettim. İsim konusunda haklı olabilirsiniz, eğer yerine koyabilirsek alternatif isim düşünebiliriz. youtube içinde bir hesap açmamamıza gelince; sosyal medya yönetimini kendi araçlarımızla yapmak istiyoruz. Trafik veren değil, trafik alan bir yapı inşa etmeyi çok önemli görüyoruz. İnternette sosyal medya ve video izleme bütün kategorileri uzak ara geçmiş durumda. İzleyecilerini kendi çevresinde toplamayan, yarattığı trafiği başka sitelere veren, kendi ratingini oluşturmayan uygulamaları akıllıca bulmuyoruz. google, facebook, twitter vd. devler bu sistemi özenle inşa etmişlerdir. İşin harcama kısmına gelince, yeni bir kdro alınmamış, farklı bir harcama yapılmamıştır, büyüdükçe kendi finansmanını karşılaması planlanmıştır.
   İyi çalışma dileklerimle..

   1. Hüseyin dedi ki:

    Faruk bey evet işin başında olduğunuzu gördüm en azından bir muattabın Webrazziyi takip edip cevap vermesi güzel.

    Şimdi Faruk bey, “İzleyecilerini kendi çevresinde toplamayan” temel fikrinin etrafında sanırım bu projeyi oluşturdunuz ? Bu demekki İBB Twitter, Facebooktada yer almanyacak ve kendi sosyal medyasını yapacak degilmi ? Yani yakın zamanda bir arkadaşlık sitesinide Kadir Topbaş’ın tanıtmasını bekliyoruz. Yoksa Cumhurbaşkanı Gül’ün Silikon vadisinde Twitter, facebook ve google ziyaretleride oralardan veri toplamak mıydı ? Sayın Gül’ün Twitter’i çok etkin bir şekilde kullanma sebebi Ar-Ge Faaliyetlerimi ?

    Şimdi siz İBB Tube video sitesi açtınız eee Melih Gökçek sizin çevrenizde toplanan bir trafiği istemeyecek, tabi istemez adı üstünde İBB oda ABBtube yaptırmak zorunda kalacak eee bunu yapınca gecenin 1-2 twit atan biri olarak birde twitter sitesi açacak.

    Bu nasıl vizyon ya inanın anlamış degilim, İstanbulun tanıtımı diyorsunuz, ingilizce film fragmanları yayınlıyorsunuz bu ne tezatlık. Hiç alınmayın ama kendi çevresini youtube kaptırmak istemeyen bunun için video sitesini açan ama buna İBB+TUBE koyan bir ekiptende hiçbir vizyon beklemiyorum. Kaldıki internet ekosisteminde kendi trafiğimizi kendimize çekmek ne demek ?? İnşallah siz İBB dijital medya danışmanı, reklam müdürü falan değilsiniz.

    Tutarsa kendini karşılayacak cümleniz ise bitirdi beni resmen. İBB’mi bu yoksa web işlerine merak salmış buradan zengin olmayı bekleyen bir çocuk mu? Amaç Kadir Topbaş’ın söylediği İstanbul’un tanıtımı değilde bir internet şirketimi kurmak. Şimdi Türkiye’nin en büyük belediyesi web sitesinden reklam gelirinemi bel bağladı?

    Yeni bir kadro ayrılmadı sözünüz en üzülerek okuduğum satır. Mevcut kadroyu böyle bir işe sevkettiyseniz bu kişiler boşmu duruyordu? Deyim yerindeyse yapacak daha acil başka işler yokmuydu? “Hatta ben bir acil iş söyleyim İstanbul Kart Otomatik dolum makinelerinin hiçbiri çalışmıyor. Gittim memura bunların hiçbiri çalışmıyor dedim; “hergün öyle belediye vermiş bir taşaron firmaya adamlar sadece birkez gelip bakıyor” dedi”

    Şimdi İBB hariç “Çünkü bunun tanıtımını yapan başkan olduğuna göre” her türlü eleştiriye kapalıdır, Cumhurbaşkanlığından, muhalefet partilerine kadar mail atıyorum bu iş için ne kadar para, emek harcandı araştırılması yapılması talebiyle.. Benim verdiğim vergi nerede kullanılıyor üzülmek değil bilmek istiyorum.

    Acımasız yorum yapmayın diyen arkadaşlarda bu bir cevap değildir lütfen neden acımasız bakmamız gerektiğini bu sitenin Türk internet alemine, İBB’ye, ne katacağını bize açıklasınlar bizde pozitif olalım. İBB trafik uygulamasını hazırlamasını iphone androide yüklemesini alkışlıyorum. Ona bişey diyormuyuz hayır ha kalkıp onuda tutarsa reklam alırız belki facebooka bir milyar dolara satarız falan derseniz oda ayrı bir tartışma olur.

    Tunç bütün yorumları okudum ve senin yorumunun beni tek gülümsetendi 🙂 ama en zekiceside buydu gerçekten. Olayı çook güzel açıkladın.
    “Diğer devlet kuruluşlarından da benzer komediler bekliyoruz. Mesela içişleri bakanlığı arkadaşlık sitesi, genelkurmay mmorpg, dışişleri de yurtdışındaki türkler için facebook alternatifi açabilirler…”

   2. ozan dikerler dedi ki:

    yeni kadro alınmamış derken kadro kimlerden oluşuyor çok merak ettim. linkedin profil adreslerini paylaşmanız mümkün mü?

 5. Mevlüt ÇAVUŞ dedi ki:

  devlet kurumları işi gücü bıraktı e-ticaret ve girişimcilik oynamaya başladı…

  tamam devletin malı deniz biliyoruz ama bu kadar da sömürülmez ki… yazık!

  1. Mevlüt ÇAVUŞ dedi ki:

   video sitesi değil de, işin ehli bir ajansı da arkalarına alarak şöyle dört dörtlük, dünya standartlarında, platform, içerik ve kullanım zengini bir istanbul portalı yapsalardı keşke…

   1. Caner Cangül dedi ki:

    Keşke!

    Copy-paste’lardan oluşmayan bir portal görmek isterdik.

 6. ahmet dedi ki:

  allah sizi bildiği gibi yapsın. İnsanlar asgari ücretlerle 600 tl ile geçinme derdinde sizin uğraştığınız saçma sapan ibbtube.com için yaptığınız harcama kimbilir kaç lira. “Bir de akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver. Gereksiz yere de saçıp savurma.” [10]
  “Zira böylesine saçıp savuranlar şeytanların dostlarıdırlar. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.” [11]

  [10] İsra 17/26.

  [11] İsra 17/27.

  1. Muhammed Tokar dedi ki:

   “şüphesiz ki bunda düşünenler için bir ibret vardır”

 7. Eren Yağdıran dedi ki:

  keske youtube’da bir channel açılsaydı , daha vizyoner olurdu.Piyasada dolaşan video scriptlerine bir tema giydirilip direk pazarlanmış gibi duruyor.Büyük ihtimalle o script high load kaldıramaz 🙂

  1. webbaharatı dedi ki:

   Buna kesinlikle katılıyorum. Youtube’da bir kanal açılsaydı hem minimum maliyet, hemde eminim daha fazla kişi izler ve yönetimi daha kolay olurdu.

 8. Ümit EKER dedi ki:

  ismi çok çakma(saçma) olmuş ama yinede hayırlı olsun demek düşüyor bizlere.

 9. Mehmet dedi ki:

  insanlar icerik kalitesine odaklanacaklarina Amerika yi tekrar kesfedelime odaklaniyorlar

  yazik bu kadar paraya..

 10. Kutlu dedi ki:

  Oncelikle mevcut gov.tr ve belediye siteleri başarılı şekilde çalışsın. Sonra gerekirse kendi kapasitelerinin üzerine çıkmaya çalışırlar. Seçilmişler halkın kendilerine verdikleri yönetim yetkisini böyle mantıksız ve taklıt çalışmalarda kullanmasınlar.

 11. ciguli dedi ki:

  Akp…tam bugün de ohhh küt saçlı nişantaşı teyzelerinin ve kadrolu izmir mitingçilerinin klişe saldırılarını ve eleştirilerini kahramanca püskürttüm derken öyle saçma öyle mesnetsiz bir iş yapıyorsun ki seni ben bile savunamıyorum. IBBtube nedir ya allah aşkına girmeyin bu işlere, bak nolur diyorum. Rica ediyorum ya bildiğin.

 12. neuronthe dedi ki:

  Kendi yapabileceği belediye hizmetlerini fason firmalara veren, bu firmalar üzerinden insanların üç kuruşa emeklerini sömürülmesine göz yuman belediye \devlet kuruluşları şimdi vatandaşın parasıyla ilgisiz konulara giriyorlar.
  Kim bilir buda hangi patronun işine geliyordur.

 13. ali cevat yetgil dedi ki:

  Ortada bütçe ile alakalı hiç bir bildirim söz konusu bile değilken bu olumsuz ve ön yargılı tutum niye ? İleri görüşlü olalım diyoruz fakat hep geçmişteki yaralarımız üzerinden fikir yürütüyoruz. Bu nasıl bir gelişim arkadaşlar ? kafaları değiştirmek lazım..

  Şimdi söyleyeceğim daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır diye düşünüyorum. Devlet, zorunluluğun dışında bir sosyal proje geliştirdiğinde tüm yayın organları ile bunu tekelleştirebiliyor. Fakat ben eminim ki tanıtım sıkıntısından ötürü her sene binlerce proje başarısızlıkla sonuçlanıyor. Devletin teknoloji yönünde proje geliştirme birimlerine ağırlık verip, bunu proje sahibini yıldırmadan gerekli desteğin sağlanması yönünde işletmesi, daha mantıklı bir atılım olur diye düşünüyorum. Teşekkürler.

 14. murat dedi ki:

  benim anlamadığım neden bu kadar hunharca eleştirilmiş? olumlu bir gelişme bana kalırsa, bilişime dönük bir yönetimin nesi kötü? youtube TR de vergi vermiyor diye ağlıyoruz, belediye de kendi çapında(ki bence ilk adım olarak başarılı) bir çözüm getirmiş hayır fena mı etmiş?

  1. Arda Çetin dedi ki:

   Yukarıdaki yorumların tamamını eksiksiz olarak okudunuz ve halen “neden bu kadar hunharca eleştirilmiş” sorusunu soruyorsunuz, öyle mi? Pes.

   1. İsim çok kötü. Herhangi bir marka değeri oluşturacak kapasitede değil. Ayrıca madem vizyonlarında İstanbul’u tanıtacak bir video portalı yapmak var, o halde neden İBB ismi kullanılıyor?

   2. Yazılım, tasarım ve altyapı çok amatörce. http://www.r10.net gibi webmaster forumlarında 50 TL’ye satın alabileceğiniz bir video scriptinden farkı yok. Belediye kim bilir kaç bin lira vermiştir…

   3. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Madem video üzerine bir şeyler yapmak istiyorsun, Cumhurbaşkanı’nın yaptığı gibi youtube.com/cbabdullahgul profesyonel bir kanal açıp yapılmalıdır.

  2. Mevlüt ÇAVUŞ dedi ki:

   İBB olur da (olmaz ama) buradan para kazanabilirse, sizce beyan eder mi? beyan edilen vergi ile birlikte mevcut vergilerin hangi kaynaklara aktarıldığını da sorgulamak gerekir.

   bir belediyenin hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan (ki eminim onlar da henüz projenin uzun vadede ne yöne doğru ilerleyeceğini planlamamıştır, ya tutarsa diye kolları sıvamış gibi görünüyorlar)bir video sitesi açmasının kendilerine, yönettikleri şehre ve bilişim sektörüne herhangi bir faydası olacağını düşünmüyorum.

   sektöre bir katkı sağlamak istiyorsalar, finansman anlamında e-tohum benzeri bir oluşuma gidebilirler, ar-ge imkanlarını kullanıma sunabilirler vs. vs. vs.

 15. Adem Öztaş dedi ki:

  İstanbul’un bütün sorunları çözüldü, bir video sitemiz eksikti o da oldu ya tamamdır. Artık kimse tutamaz bizi.

 16. Tunç dedi ki:

  IBB ve PTT sıkı rekabette… Kim en saçma yatırımı yapacak? Heyecan dorukta.

  Diğer devlet kuruluşlarından da benzer komediler bekliyoruz. Mesela içişleri bakanlığı arkadaşlık sitesi, genelkurmay mmorpg, dışişleri de yurtdışındaki türkler için facebook alternatifi açabilirler…

  Bizim vergilerimizle adamlar kendilerine hobi yaratıyorlar, elalem de alkışlıyor.

  1. Mevlüt ÇAVUŞ dedi ki:

   “içişleri bakanlığı arkadaşlık sitesi, genelkurmay mmorpg, dışişleri de yurtdışındaki türkler için facebook alternatifi açabilirler…”

   hocam süpersin 🙂

 17. atmaca dedi ki:

  herşeye mulafet olayın gayetde güzel olmus kalitelii…

 18. Mustafa dedi ki:

  IBB public kameralarını kullandığı için istanbulizle’yi kapattırmak istemişti.. madem istanbulun tanıtımını bu kadar çok istiyorlar bu işi bedava yapanların önünü neden tıkıyorlar!

  bu proje istanbulizle ‘nin üzerine oturtulsa çok daha başarılı olabilirdi..

  son olarak IBB’nin acil bir grafikere ihtiyacı var, tabiki yazılımcılarada!

 19. Oktay dedi ki:

  hayatımda çok nadiren bu kadar abuk yorumu tek bir mesajda görmüştüm. hele istanbultube neden alınmamış diyenler size hep şaşıyorum zaten.

 20. hakan karayel dedi ki:

  çok güzel olmuş istanbuluntanıtılmasına katkısı olur

 21. Volkan Çallar dedi ki:

  Bütün eleştirilere bende katılıyorum. Başarısız bir şekilde 1-2 yıl içinde kapanacaktır site ve o zamana kadar 100.000’lerce TL harcanacaktır boşuna. 2005 yılında bu proje başlamış olsaydı süper fikir diye gurur duyardık, 2012’ye ama yakışmıyor.

  Kendini tanıtmak istiyorsan, daha zeki ve basit işler ile uğraş Kadir bey. Viral Marketing diye birşey var. Burada çok güzel bir örnek var. Hiç adı olmayan sıradan bir şehir kendisini nasıl tanıtıyor. Sonuna kadar izlemenizi öneriyorum:

  http://www.youtube.com/watch?v=ZPjjZCO67WI&feature=youtu.be

 22. Ercan Kumcu dedi ki:

  Belediyenin video paylaşım sitesi açması hangi akla hizmet anlamadım. Belediye onun yerine en önemli görevlerinden biri olan ulaşım konusunda çözümler üretsin. İstanbul’da işe gidip gelmek günde ortalama 3 saatimizi alıyor. Hadi süreyi geçtim, işin bir de cefa yanı var. Ne zaman ki bir belediye başkanı işe belediye otobüsü ile gitmeye başlar o zaman bu şehir belini doğrultur. Bu arada belediyenin görevleri ile ilgili e-projelere de sıcak bakılabilir.

 23. Kim Bilir dedi ki:

  Önce bir şan versekte ne yapacaklarını görsek. İsmi ben de beğenmedim açıkçası. Ayrıca para kazanmaları durumunda beyan edip etmem konusunu ayrıca düşünenler olur herhalde 🙂

  yayinla.co

 24. Volkan Çallar dedi ki:

  İnsanlar zamanla İstanbul’da yanlış olanların videosunu çekip yüklerse ne olur acaba? Çalışmayan çöp arabalari, arızalı trafik lambaları, bozuk yollar, yanmayan sokak aydınlatması, trafık… çok potansiyal var. Reklam olur mu bilmiyorum:-)

  1. faruk yanardag dedi ki:

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi denetime ve şeffaflığa en açık kurumlardan biridir. Mbil Beyaz Masa Uygulaması bunun örneklerinden sadece biridir. Başkan Topbaş’ın bütün birimlere talimatı, bütün belediye hizmetlerin mobil erişime kavuşturulması yönündedir. İcraatlar, harcamalar ve kararlar kamuoyuna açıktır. Belki ironi yapıyorsunuz ama evet, arızalı trafik lambaları, bozuk yollar, yanmayan sokak lambaları da ibbtube’da yayınlanır. Zaten amaçlardan biri de budur, öz denetim sağlamak. Başkan da bunu ifade etmiştir. Halihazırda 153 Mobil Beyaz Masa AppStore’de indirlebilir haldedir ve fotoğrafla şikayet bildirilebilmektedir. İyi çalışma dileklerimle

 25. guven erdog dedi ki:

  Başlangıcınız hayırlı olsun.
  Yerli bir site,yerli videolar olacak,kutlarım

Bir Yorum Yazın