Çin aldırmıyor, yasaklara devam

Çin ile ilgili yapılan internet yasakları ve sansür haberlerine bir yenisi daha eklendi. Dün, 1989 yılında Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Tiananmen Meydanı olaylarının yıldönümüydü. Olayının 23. yıldönümü yine protestolar yapılacakken, internet kanalındaki protestolar bir sansürle engellendi.

"Çin'in Twitter'ı" Weibo'da konuyu tartışmak isteyen kullanıcılar, sözcük filtrelerine yenilerini eklendiğini gördü. BBC'nin haberine göre, yapılan sansürde aralarında "mum" (yas'ı temsil ettiği için), "23" (olayların üstünden geçen yıl sayısı) ve "asla unutmayacağız" gibi öbekler de girdi.

Çin'de internet sektörü ilgi çekici ve iştah kabartıcı rakamlara sahip olmasına rağmen, Çin hükümeti maalesef, internete getirdiği sert yasaklarla tanınıyor. Ülkede aynı şekilde genel arama sonuçları da sansürlenerek insanların devlet onaylı olanların dışındaki bilgi ve içeriğe ulaşması engelleniyor.

Çin'de şu anda yürürlükte olan "Great Firewall of China" (Çin Altın Kalkan Projesi) ile daha fazla bilgi almak için Çin'in Dev Sansür Sistemi Türkiye'ye Uygulanırsa Ne Olur? haberimize da göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.