Google .LOL alan adı uzantısının peşinde
Alan Adı

Google .LOL alan adı uzantısının peşinde

Dünyadaki tüm alan adlarının birinci dereceden yöneticisi olan ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) daha önceki bir haberimizde de aktardığımız gibi alan adı ekosisteminde önemli bir değişikliğe gidiyor. Firmaların kendi alan adı uzantılarını tanımlayarak kullanmaya ve hatta satmaya başlayabileceği bu yeni yapı, ilk ortaya çıktığından beri üzerinde çok konuşulan konulardan biri haline geldi.

Pek çok firma kendisine ait markaların alan adı uzantılarına sahip olmak için 185 bin dolarlık başvuru ücretini yatırarak başvurusunu yaptı. Bugüne kadar 2000’in üzerinde başvurunun gerçekleştiği bu programda Google’ın da yerini alacağını tahmin etmek zor değil.

Google öncelikli olarak .google alan adı uzantısının peşinde. Arama devinin ilgilendiği diğer uzantılar arasında ise .youtube, .docs ve ilginç bir şekilde .lol yer alıyor.

Google’ın blog’unda yer alan ve ünlü Vint Cerf’in imzası ile yayınlanan yazıda belirtildiği gibi firma birden fazla alan adı uzantısı ile ilgileniyor. Yazıda Google’ın .google gibi kendi markalarının uzantısının yanı sıra, .docs gibi asıl işi olarak tanımladığı alanlardaki konulara özel uzantıları da sahip olmayı planlıyor.

Google’ın kullanıcı tecrübesini üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen .youtube gibi uzantıları da istemesi akla yakın. Ama asıl ilginç olan firmanın internette neredeyse “komik” kelimesinin yerini almış olan LOL kısaltmasını da kaydetmeyi istiyor olması.

Cerf’in “ilginç ve yaratıcılık potansiyeline sahip” olarak tanımladığı .lol uzantısı gerçekten de eğlenceli internet siteleri için son derece uygun bir alan adı uzantısı olabilir.

Ama tahmin edebileceğiniz Google bu alan adı uzantısına sadece eğlenceli bulduğu için sahip olmak istemiyor. Çünkü Mark Millian’ın hesaplarına göre bu alan adına sahip olmak ve işletmek için Google için yıllık 1 milyon dolar civarında bir maliyeti göze almak anlamına geliyor.

Google’ın .lol alan adı uzantısını nasıl kullanacağını zaman içerisinde hep beraber göreceğiz ama ICANN’in yeni uygulamasında bugüne kadar ortaya çıkan en ilginç ve yüksek potansiyele sahip olan uzantılardan birinin bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorumlar (10)
 1. çok ta gerekliydi! LoL

 2. google büyük oynuyor..KEşke Türkiye'den de cesur holdinglerden biri .isimli site işine girse çok ütobik olur ama neden olmasın ?

 3. .youtube şeklinde (veya başka şekilde bir marka ismi) nasıl değerlendirilecek? www.youtube.youtube şeklinde mi? mantık nedir acaba?

  1. Kanal sahiplerine youtube uzantılı domain vererek olabilir mi acaba? Örneğin osman.youtube

  2. Oğuz Kaan Ç Kılınç Oğuz Kaan Ç Kılınç

   alan adı sadece http://youtube olacak, alt alan adı olarak ise örneğin kanallar http://webrazzi.youtube olarak tanımlanabilecek ;)

   1. Yanlış bir anlatım biçimi. Bahsedilen konu uzantı.

    tek başına http://com diye bir kullanım şekli yoksa bununda yok.

    Mantıklı bir örnek verecek olursak;

    http://www.youtube

    http://video.youtube gibi kullanım şekli olabilir.

   2. /dev/mach /dev/mach

    @Toprak : Yanlış, dns hiyerarşisine göre ornek.com aslen com alan adının bir alt adresidir. root serverların bu alan adı için A kaydı döndürmemesi sistemin çalışmasını etkilemez.

    http://youtube gibi bir alan adı teknik olarak kullanılabilir durumdadır, mevcut sistem tasarımlarında sorun çıkartması ihtimaline karşılık kullanılmayabilir ama.

 4. Her Servis Her Servis

  Belkide ".lol" ile ".com" gibi bir hizmet satmaya başlarlar. Son zamanlar her konuya el atmış durumda. Rehber, alışveriş, kütüphane,sosyal medya,tarayıcı,işletim sistemi,vb.

 5. google, facebook... hayır deme zamanı. memleketen naber?

 6. Dünya devlerinden güzel bir haber, ya ülkemizde durum nasıl???