Böl ve Öde: Farklı kredi kartlarını tek havuzda toplayan ödeme sistemi
E-Ticaret

Böl ve Öde: Farklı kredi kartlarını tek havuzda toplayan ödeme sistemi

Artık ülkemizde de çoklu kredi kartı kullanımına izin veren yeni bir online ödeme sistemi var: Böl ve Öde. Buradaki çoklu kelimesi sadece aynı kişinin farklı kartlarını kullanabilmesini değil, diğer kişilerin de kendi kartıyla ödemeye katılabileceğini ifade ediyor.

Finans sektöründe deneyimli isimlerinde bulunduğu Fulberta ekibinin geliştirdiği altyapı, e-ticaret sitelerine hem büyük hacimli satışlar (mobilya, elektronik, beyaz eşya vb.) hem de yeni müşteriler kazandırmayı hedefliyor. Kullanıcıların kredi kartı limit sınırına takılmamalarını ve grup alışverişi teşvik ediyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sistem sosyal alışveriş şeklinde tanımladığımız 'birden fazla kişinin aynı alışverişe katılma' durumunu arttıran bir uygulama. Hemen her e-ticaret girişiminin bu sistemden faydalanabileceğini düşünen Fuberta, bu sayede her girişimde 'istediğim ürünler' listesi oluşturmasını sağlayabilir.

Protokoller açısından herhangi bir e-ticaret girişimin böyle bir sistemi kurması ne kadar zor bilmiyorum ama Böl ve Öde bu işin kolay ve uygulanabilir hale getirmiş durumda. Her müşteriden alınan kart detayları ve her karttan çekilecek tutar sanal POS üzerinden işleniyor ve tüm ödemeler başarıyla gerçekleştiğinde ödeme/satın alma tamamlanmış oluyor.

3D Secure özellikli bu altyapıyı kullanmak için sunulan API şimdilik sadece Nuev.com’da geçerli ve yakında birçok alışveriş sitesine girmeyi bekliyor. Böl ve Öde, kartlardan çekilen parayı doğrudan e-ticaret sitesinin hesabına aktarıyor.

Böl ve Öde, sistemin kullanım ücretlendirmesini entegre olunan e-ticaret firmasının yapısı ve  attığı ürünler ile alakalı olarak farklılaştırıyor. Temel fiyatlandırma stratejisi, e-ticaret firması için asgari bir üyelik ücreti belirlenip, bu ücretin üzerine Böl ve Öde aracılığıyla satılan ürünlerden komisyon alınması üzerine kurgulanmış.

Ortak alışveriş sitesi olarak evlilik dikeyine adım atan Kurdele.com'un e-ticareti hızlandıracağını söylemiştik. BölveÖde ise yeni ve daha geniş çağlı bir katalizör olarak e-ticaret pazarına giriyor. Bu hızlanmanın nasıl gideceğini sistemin kullanımı arttıkça daha iyi göreceğiz.

Sistemi denemek için Böl ve Öde'ye e-posta göndermeniz gerekiyor.

Yorumlar (10)
 1. Doğancan Doğancan

  "Kartlardan çekilen paranın doğrudan e-ticaret sitesinin hesabına aktarılmasıdır."

  Webrazzi, sık içerik üreteyim derken, içeriğin kalitesini giderek düşürüyorsunuz... Sizden her gün 10 - 15 içerik girmenizi bekleyen yok. Doyurucu olsun, az olsun.

 2. ne kadar genişletibilir ne kadar entegre edilebilir yada ne kadar hızlı yayılabilir bilinmez ama iyi bir uygulama iyi sonuçlar getirir

 3. Ersin Ozbilen Ersin Ozbilen

  Merhaba,

  Çoklu kredi kartı ile ödeme 7 yıldır www.gezisitesi.com'da kullanılmaktadır. Gezisitesi'indeki sistemde sınırsız kredi kartından hem 3d , hemde sanal postlar çalışmaktadır. Şirket suan strateji gereği 2 kart seçeneği sunuyor :) ama bunun servis olarak firmalara verilmesi guzel bir seçenek olmus.

 4. Doğancan yorumuna katılmıyorum. İçerik demek haberin kalitesini sorgulamak değil, bilginin bize ne kattığıdır. Hatta benzer haberler çoğalırsa daha iyi olur. Ayrıca başka sitelerde görünce Webrazzi'yi sorgularız doğal olarak : 'Neden haber yapılmadı?' , diye.. Bu tip haberlerin okuyucuyu sıktığına da inanmıyorum. Yeni birşeyler öğrenmek heyecan vericidir.

  1. Doğancan Doğancan

   Ben okuyucu olarak haberin kalitesini sorgulamayacağım da kim sorgulayacak?

   Problemim de zaten çok veya az haber yapmalarıyla ilgili değil, çok yapayım derken kalitesiz yapmalarında. O yorum da tek bu yazıya istinaden yapılmış bir yorum değil; artık her yazılarında bir mantık hatası, yazım yanlışı, bilgi hatası vs. bulunuyor. Bunlar da bu sitenin ağırlığına yakışmıyor, haliyle.

 5. başka bir sitede daha gördüm bu uygulamanın haberini,kullanışlı güzel bir şeye benziyor.webrazi'nin bunu yeni farketmesi ve bu kadar kötü bir türkçe ile yayınlaması da ayrı bir soru isareti

 6. Şahin Öz Şahin Öz

  sosyalmedyaport'ta görmüştüm, inceledim, nuev dışında kullanılan yer yok gibi, acaba nuev ortaklığıyla mı yapıldı?

  1. Yasemin Şakar Yasemin Şakar

   Böl ve Öde, Fulberta firmasının bir ürünüdür. Çok yakında başka sitelerde de aktif hale gelecektir. Yenilikleri sitemizden takip edebilirsiniz.

 7. Ahmet K. Ahmet K.

  Bende bir yerlerde rastladım buna,yapmışlar tamamda zaten uzun zamandır hepsiburada yada arkadaşın belirttiği gibi birkaç site bu hizmeti zaten sunuyor.daha önce rastladığımıza göre medyayı iyi kullanıyorlar ve tanıtım kliplerine bakınca para harcıyorlar diyebilirim.tek temennim fizibilitelerini iyi yapmışlardır.genç girişimler çok yaşasın.

 8. böl ve öde güzelmiş,daha hangi sitelerde göreceğiz.görmeden inanmamaya alıştık artık.hem webrazzi gidişinden memnunum ben.eleştrileri anlıyorum ama çok yenilik var çok da haber olacak haliyle.