Instagram artık 1 milyar dolar etmiyor
Genel

Instagram artık 1 milyar dolar etmiyor

Facebook borsada kan kaybetmeye devam ediyor. Facebook, dün borsada yaklaşık yüzde 10 değer kaybıyla hisse başı 28.84 dolara kadar geriledi. Bu düşüşle beraber Instagram'a verilen 23 milyon adet Facebook hissesi aklımıza geliyor. Yaptığımız hesaplara göre Instragram artık 1 milyar dolar etmiyor.

Facebook, Instagtram'ı satın alırken 300 milyon doları nakit olmak üzere anlaşmanın yüzde 70'ine denk gelen 23 milyon adet hisse vermişti. O dönemde Facebook'un hisseleri SEC ile paylaşılan S-1 dökümanında değer kazanmıştı ve 30.89 dolar değerlemeye sahipti.

Kısacası Instram'a verilen 23 milyon hisse 710 milyon 470 bin dolara denk geliyordu. 300 milyon dolar nakiti de hesaba kattığımızda Instagram, 1 milyar 10 milyon 470 bin dolar değere ulaşmıştı. Hatta Facebook'un borsaya açılış değeri üzerinden hesapladığımızda Instagram'ın değeri 1 milyar 474 milyon dolara kadar yükselmişti.

Ancak borsada işler ters gitti ve Instragram'ın 1 milyar dolarlık değeri mazi de kaldı. Dün NASDAQ endeksinde işlem gören Facebook hissleri yüzde 9.62 düşüşle 28.84 dolara kadar geriledi. Facebook borsada günün dip seviyesini görmüş oldu.

Instagram'a verilen 23 milyon hissenin değerine baktığımızdaysa toplamda 663 milyon 320 bin dolara düşmüş oldu. Hesaba nakit verilen 300 milyon doları da katarsak, Instagram'ın değerinin 963 milyon 320 bin dolara kadar gerilediğini ifade edebiliriz.

Parantez içinde bir bilgi daha vermek gerekirse Facebook, 'after hours' yani seans sonrası işlemlerde de değer kaybetmeye devam etti. Tahminlerimize göre şirket bugün de borsa da kaybetmeye devam edecek.

Facebook'un borsa performası doğal olarak şirketin toplam değerini de düşürdü. Bu konuda yaptığımız hesaplamaları paylaşmak istiyoruz. Şirket borsaya açıldığında hisse başı 38 dolardan toplamda 115 milyar dolar ediyordu. Ancak dünkü düşüşle şirketin değerinin 78.9 milyar dolara kadar gerilediğini görüyoruz. Dolayısıyla Facebook iki haftada 35 milyar dolar civarı bir değer kaybına uğramış oldu.

Gelecekte ne olur şimdiden tahmin etmek zor. Ancak kısa vadede şitketin borsada değer kazanması oldukça zor görünüyor. Finans çevrelerinin yorumlarının bu yönde olduğunu paylaşmak istiyoruz.

Yaklaşık 6 milyar dolar aktif büyüklükle operasyonlarını sürdüren bir şirketin 104 milyar dolar değerle halka açılması hayalperestlikti. Borsadaki düşüşün ana sebebi bu. Ancak halka açılmadan şirketin değerlemesinde de yapılan bazı 'hata'lar şirketin borsada kaybetmesini hızlandırdı diyebiliriz.

Yorumlar (9)
 1. peki ellerinden facebook hisselerini cikardiysalar ki buyuk bir ihtimal cikarmislardir.

 2. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Atıyorum 3 gün sonra Facebook hisseleri değer kazanırsa, bu sefer de "Instagram artık 1 milyar 150 milyon dolar ediyor" diye mi haber yapacaksınız? Sırf yazı yazmak için yazılmış bir yazı gibi olmuş bu yazı.

  1. katılıyorum, borsa böyle herkes onu aldım bu kadar haberi yapsa günde 50 yazı yazılır zaten

 3. Ya halka arzda amerikan spk sı sec e bildirim yapıp arz da hisseleri satmanız gerekir yada arzdan sonra 6 ay hisse satamassın, büyük ihtimal hisseleri satmadılar haber doğru., Facebook degerine gelicek olursak 8-12 dolar arası bir yere oturur düşüncesindeyim yani edecegi 20-25 milyar dolardır reel degeri, gerisi yalan..

  1. Evet, en makul tahminler o yönde.

  2. Borsada hızlı bir düşüş sizi dibe yollar facebook şuan bu hızlı düşüşü durdurmak istiyor bu yüzden alımlar yapıyor ve alımları tanınmış şirketler üzerinden yapmak istiyor.. ya bu düşüşü durduracak yada borsada 10 dolarlık bir düşüş daha yaşayacak.. Instigram zaten borsada hareketliliği sağlamak için yapılmış bir satınalma.. şimdi aynı işi yapıyorlar olan yatırımcılara oluyor..

   1. Rüzgara karşı işenmez.,

    İsterse tüm hisselerini toplasın farketmez,.

    eninde sonunda gerçek degerine gelicek.

 4. “Subprime Mortgage” olayını hatırlatırım Koca popolu usa lılar. Köşe olacak diye var olandan daha büyük görünmeyi hep severler. Sonrada tüm dünyaya patlar bu iş. Bana göre (bu sektörden biri olarak) facebook hissesi en fazla 1 TL eder. Alt yapı ve kullanabilirlik sorunları güvenlik sorunları etc. daha pek çok sistem üzerinden sıkıntılar var. Ayrıca çetin bir rakip olması lazımki kağıdın değerini ikamesine bakarak karar verelim. Bu iş şuna benziyor bilişim 500 bakıyorlar sonrada of bilişimde çok para var diyorlar. Aslında ilk üçte telekom, turkcell, vodaphone. Cirosu en büyük bilişimciler. Burada da aynı durum var Apple / google / microsft bakıp eldeki kar raporlarına bakıp bu kadar dır fiyatı demek koca bir aptallık. Aynı 2008 deki USA olayı gibi.

 5. Volkan Çallar Volkan Çallar

  İnstagram satın alımı henüz yetkililer tarafından onaylanmamış ve muhtemelen daha uzun sürecekmiş. Facebook tahminine göre yıl sonuna doğru ancak satınalma gerçekleşecek. O zaman hisse değeri nerde olur acaba...