Morgan Missen, Foursquare'den neden ayrılıyor?
Kariyer

Morgan Missen, Foursquare'den neden ayrılıyor?

Foursquare hızla büyüyen, artık herkes tarafından bilinen, sıkça kullanılan konum bazlı bir uygulama. Peki şirkette işe alımlara karar veren, Twitter'ın ilk insan kaynakları çalışanlarından (Twitter'daki @mm adlı kullanıcı adından da anlamak mümkün) ve daha önce Google'da görev yapmış olan  Morgan Missen neden Foursquare'den ayrılmaya karar verdi?

Haberimize konu olan Morgan Missen'in yeni bir girişim planı. Girişimin adı ise Main. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada da belirli bir yeterliliğe sahip teknoloji çalışanı bulmak hem büyük firmalar için bir dert, hem de aynı şekilde girişimciler için. Yetenekli çalışanlar bildiğiniz üzere dev şirketlerce kapışılıyor. Buna son bir örnek olarak Facebook'un çıkartmayı planladığı akıllı telefonu için Apple'dan bazı mühendisleri transfer etmesini gösterebiliriz. Girişimciler ya da girişim fikirleri ise çoğu zaman yetenekli mühendisler olmadığından hayata geçirilemiyor.

Morgan Missen ise bu alandaki açığı görmüş ve özellikle bu işe odaklanan bir ajans olmadığını da fark etmiş. Yani Morgan Missen kurduğu yeni girişimi ile birlikte girişimlere çalışan sağlayacak, çalışanların da iş bulmasını sağlayacak bir danışmanlık girişimi kuracak olması.

Missen'in foursquare'den ayrılmasının sebebinin son aylarda üst kademede yaşanan değişikliklerinden dolayı olabileceği söylentileri ortalıkta dolaşşa da, Morgan Missen bu iddiaları "Beni tanıyan herkes, böyle bir girişimi yapacak olmamın hedeflerim arasında yer olduğunu bilir" demeci ile çürütüyor.

Main, ilk etapta sadece Silikon Vadisini hedefleyecek olsa da, böyle bir benzer girişimin Türkiye için de yapılması oldukça mantıklı olabilir.

Peki siz Türkiye'deki firmaların ya da girişimlerin çalışan ihtiyaçları ve talepleri ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Hayata geçirilemeyen girişim fikirlerinde bu konunun rolü nedir? Yorumlarızı bekliyoruz.

Yorumlar (7)
 1. bana 5 iyi developer bul sana 400 bin $ vereyim diyen startup bulunan vadi'de geç bile kalmış bu abla

 2. Merhabalar,

  Değerli insan kaynağı her iş kolunda her dönem için önemli olmuştur.Bunu en iyi bilenlerde kuşkusuz girişimciler ya da en temelinden bir işe girişecek kişilerdir. Kariyer portallarının,danışmanlık şirketlerinin atladığı bir konu var,bir nevi özel kariyer danışmanı.Üst düzey yöneticilerden çok orta düzey kesimi hedef almak. Bu konuda yukarıda belirtilen girişime çok yakın.Elindeki iş kaynağını bir futbolcu menajeri kıvamında kullanabilecek,iyi network'u,girişimci bir kişiliği,sektöre hakim olan girişimciler bu niş alanı doldurabilir Türkiye pazarında.

  Aslına bakılırsa Kariyer bölümü yapılanmakta olan Webrazzi de bence tarafa doğru odaklanabilir:)

 3. Türkiye'de de nitelikli eleman eksikliği gerçekten çok ciddi bir sorun sahiden...

  Firmalar sosyal haklarını vermeden 1500-2000 tl'ye çalıştırabilecekleri, yurtdışında master falan yapmış mühendis bulmakta ciddi sıkıntı çekiyorlar artık.

  1. Doğru söze ne denir.

  2. Anonymouse Anonymouse

   Çok güzel dokundurulmuş bir cevap :)

 4. Bu tip internet islerinde calisabilmek icin ( turkiyede ) illa yurt disi master veya koc gibi unilerdemi okumak bulunmak lazim. Bence bu is yetenegr bakar :)

 5. Beybin Esen Beybin Esen

  http://ajansvari.com yaklaşık 2 yıldır bu işi yapıyor :)