Facebook’un halka arzı son 10 yılın en kötüsü
Finans

Facebook’un halka arzı son 10 yılın en kötüsü

Facebook’un halka arzının üzerinden sadece birkaç gün geçti ama hisse değerlerinde bu kadar kısa sürede yüzde 13’ün üzerinde düşüş gözlemlenmesi dikkatleri çekmeye devam ediyor. Daha ikinci gününde 20 milyar dolar civarı değer kaybeden Facebook için “balon” tartışmaları devam ederken, analistler FB simgesi ile işlem gören şirketin borsaya girişinin son yılların en kötüsü olduğunu karşılaştırmalı bir tablo ile gözler önüne serdiler.

Bloomberg’in hazırladığı tablo son 10 yıl içerisinde borsaya giren en büyük 10 ABD şirketinin 5 günlük performanslarını karşılaştırmalı olarak bir araya getiriyor. VISA, Mastercard ve General Motors gibi dev firmalar ile karşılaştırılan Facebook, sıralamada 5 gün sonunda yüzde 13,1’lik kayıp ile son sırada yer alıyor.

Listede yer alan şirketler arasında en iyi halka arzı gerçekleştiren firmanın VISA olduğu görülüyor. 5 gün sonunda değerini yüzde 45,4 artırmayı başaran VISA’nın ardından ise yüzde 21,8 ile Mastercard geliyor. Yüzde 4,2 ile HCA Holdings, yüzde 1,8 ile Kinder Morgan, yüzde 1,5 ile General Motors ve yüzde 0,2 ile Genworth Financial, ilk beş günlük performansları sonucunda yükseliş gösteren diğer şirketler.

CIT Group’un yüzde 0,5’lik düşüşünü, Blackstone Group’un yüzde 4,2’lik ve MF Global’in yüzde 10,4’lük düşüşleri izliyor. Facebook ise yüzde 13,1 ile bu firmalardan sonra geliyor. Tablo gerçekten de pek parlak değil ama borsa aslında daha geniş bir süreç içerisinde değerlendirilmesi gereken bir yapı. Kısa vadede hisselerin değerini etkileyen çok fazla değişken zaman içerisinde ortadan kaybolmaya başlayabiliyor. O yüzden belki de daha önemli olan Facebook’un 5. gününde değil birinci ayında durumunun ne olacağını görmek.

Yorumlar (8)
 1. Fatih Yurtoglu Fatih Yurtoglu

  facebook hisselerini halka arzından bu yana takip ediyorum.facebookun degeri speakulatif haberlerle o kadar sisirildiki gercek degerinin üstünde bi rakamla halka arz edildi.aslinda bu benim bekledigim bi sonuctu.çünkü facebook oncelikle insanlarin iletisim veya vakit gecirmek icin girdikleri bir sosyal ağ.ve hala bazi ozelliklerini deneme yanilma yoluyla gerçekleştiriyor. onun ìçin facebookun daha bazi konularda yol almasi lazim ki yatirimc

  ilar bunun bir balon olmadıgini anlasin...:-):-):-)

 2. Tolgsar Tolgsar

  facebook çok büyük bir tuzağa düşürüldü bence...tek kelimeyle bunu söyleyebilirim.

 3. Barış Bildir Barış Bildir

  "tolgsar" a katılıyorum.. bu büyük bir tuzak.. ama tuzak facebook'a kurulmadı onun hisselerini alanlara kuruluyor.

  Dünden bugüne sosyal ağlar içinde kullanıcı sadakat oranının çok düşük olduğu ortada.. facebook, gelecek için yenilikler ve yatırımlar yapsa bile insanlar daha farklı platformlar arayacaklar ve daha yenilikçi, agresif platformlar karşısında mutlaka kan kaybı yaşanacak. amatör yatırımcılar hisseleri uzun vadeli alırlar/almalılar. uzun vadeden kastım 50 sene değil ama bundan 50 yıl sonra inşallah facebook olur?!

 4. artık facebookk denilen bişey kalmayacak herhalde çünkü:

  1: insanlar artık facebooktan bıktı.

  2: artık o kadar sıra dışı diğil

  3: zaman tüneli gibi saçma sapan şeylerle daha beter gıvık hale getirdiler siteyi ...

 5. Hasan Yilmaz Hasan Yilmaz

  Facebook 'un da devrinin biteceğini anlayan Mark servetine servet katmak için en doğru yolu seçti bence.Elbette ki kaybedenler olacak.Ama Facebook 'dan ciddi anlamda kazanan tek isim; "Mark"

 6. Ulvi Erdem Ulvi Erdem

  Milliyet.com yorumlarini aratmayan yorumlar yapmis arkadaslar. Kafamizi azcik kaldirip biraz arastirma yaptigimizda goruyoruz ki :

  - Turkiye'deki internet kullanicilarinin %90'ina yakini Facebook'u hemen hergun kullaniyor. Demek ki neymis? Insanlar henuz Facebook'tan bikmamis.

  - Bir sirketin halka arzi ardindan 5 gunluk bir surecte %13 deger kaybedip stabil bir rakama ulasmasi, sirketin bu surecteki basarisizligini gostermez. Ilk bes gun satilan hisse sayisina ve Facebook'un kasasina giren para miktarina baktiginizda, Facebook NASDAQ tarihinde, IPO'dan en karli cikan sirket olmustur. Halka arzin amaci; kisa vadede sirkete likit saglarken, uzun vadede yatirimcilarin bundan kar elde etmesini saglamaktir. Facebook'un halka arzi kisa vadedeki amacini yerine fazlasiyla getirmistir. Yatirimcilarin uzun vadede bundan kar edip etmeyecegini de ancak zaman gosterecktir. 1980 yilinda ilk halka arzi gerceklesen Apple'in ozellikle 2008 ve sonraki performansina bakildiginda, bu tur konularda erken konusanlarin dustugu durum ortadadir. Akilli yatirimci 5 gunluk degil 10 yillik yatirim yapar (bknz Warren Buffett)

  - Ilk gun Facebook hissesi almak icin bir tarafini yirtip da iki uc haberden sonra korkarak hisselerini satip para kaybedenler ise, kendi aptalliklarina yanmali, oturup temel ekonomi bilgilerini yenilemelidirler.

  Dunyanin ve sirketlerin bu kadar hizli degistigi bir donemde, 5 gunluk hisse degeri oynamasini, bu kadar sigir bir sekilde yorumlayan, yaklasik 1 milyar aktif kullanicisi olan dunyanin tek platformu, Facebook'u, balon olarak tanimlayan arkadaslara da hayatta basarilar diliyorum.

  1. Barış Bildir Barış Bildir

   Biraz araştırma yapıldığında görülenler bu ama daha çok araştırma yapman gerekir

   yaptığın hatalar :

   1- ilk cümlede diğer arkadaşların yorumlarına laf atmak yerine kendi yorumunu yaz!

   2- demişsin ki :"Turkiye’deki internet kullanicilarinin %90′ina yakini Facebook’u hemen hergun kullani"YOR". Demek ki neymis? Insanlar henuz Facebook’tan bikmamis." mı?

   "yor" şimdiki zaman. Yani şu anda kullanılıyor olması gelecektede kullanılacak anlamına gelmez/gelmemeli. biz uzun vadeli düşüncelerimizi aktarmışız o kadar. Geleceği ne sen ne de ben bilebiliriz.

   Eğer gelecek konusunda çok iyi olsak burada yazı yazmayız...

   Türkiyedeki verdiğin kriteri güncelle oranlar değişti..

   3- demişsin ki :"Bir sirketin halka arzi ardindan 5 gunluk bir surecte %13 deger kaybedip stabil bir rakama ulasmasi, sirketin bu surecteki basarisizligini gostermez..

   tabii ki göstermez .. %13 artsaydı da benim fikrim uzun vadede değişmeyecekti...

   4- demişsin ki :"Ilk bes gun satilan hisse sayisina ve Facebook’un kasasina giren para miktarina baktiginizda, Facebook NASDAQ tarihinde, IPO’dan en karli cikan sirket olmustur."

   Bilgiyi doğru kabul edersek eleştirdiğin arkadaşları doğrulamış oluyorsun.. kazanan facebook yani!

   5-Demişsin ki : Halka arzin amaci; kisa vadede sirkete likit saglarken, uzun vadede yatirimcilarin bundan kar elde etmesini saglamaktir. Facebook’un halka arzi kisa vadedeki amacini yerine fazlasiyla getirmistir.

   Yani burada bize katılıyorsun. Bizde şirkete likit sağlandığını ama uzun vadede ne olacağını sorgulamışız zaten.

   6- demişsin ki : Yatirimcilarin uzun vadede bundan kar edip etmeyecegini de ancak zaman gosterecktir.

   Bizde bunu demişiz zaten..

   7- demişsin ki: 1980 yilinda ilk halka arzi gerceklesen Apple’in ozellikle 2008 ve sonraki performansina bakildiginda, bu tur konularda erken konusanlarin dustugu durum ortadadir.

   Burası karmakarışık, elma ve armut misal olmaz öncelikle. bahsi geçen iki firma çok ama çok farklı , ikisi de aynı platform olsalar bile kendi dinamikleri çok farklı olacağı için yine örnek teşkil etmez...

   8- demişsin ki : Akilli yatirimci 5 gunluk degil 10 yillik yatirim yapar (bknz Warren Buffett)

   Akıllı yatırımcı 10 yıllık değil 28-30 yıllık yatırım yapar (bknz apple 1980 - 2008 +)

   9- demişsin ki : ...oturup temel ekonomi bilgilerini yenilemelidirler.

   hepimiz yenilemeliyiz. ama buradaki yatırımcıdan kastın muhtemelen "facebook'taki profiller" olduğu için yenilemekten ziyade önce 4 işlem den başlamaları gerekir...

   10- demişsin ki : Dunyanin ve sirketlerin bu kadar hizli degistigi bir donemde

   buraya kadar tamamen biz ne dediysek imzalamışsın . özellikle bu cümle bizim çıkış noktamız zaten..bizde bunu demişiz ..

   11-demişsin ki : "bu kadar sigir bir sekilde yorumlayan" tırnak içindeki cümleyi yetiştiğin

   coğrafi konum ve genlerine bağlıyorum.

   sığ demek istediysen bu masum bir ifade olur ama "sığır" hakarettir. bu yorum nasıl onaylanıp yayına alındığı sorgu gerektiren bir durum.

   sonuç olarak yaşarız - ölürüz facebook iyiye gider kötüye gider. sen haklı çıkarsın , ben haklı çıkarım.

   Bu alana saygı ve terbiye koşulları içinde bireyler görüşlerini belirtir. kafadan kişiler hedeflenerek iş yapılmaz. bu bizim insanımızın karakteristik özelliği maalesef.

   bu arada Benim "facebook" hesabım yok. birileri orada "sanal" sosyalleşirken! ben gerçek anlamda yüzyüze yaşıyor olacağım.

   hayatta her şey balon... var gerisini sen düşün..

 7. Borsa Borsa

  Facebook halka arz edileli üstünden epey zaman geçti fakat Instagram, Whatsapp gibi uygulamaları bünyesine kattıktan sonra düşüşü çok beklememek lazım.