Google yerel fırsatları Google+'a taşıyor
Lokasyon Bazlı Servisler

Google yerel fırsatları Google+'a taşıyor

Google uzun zamandan beri kullanıcılarına yerel servisleri sunmaya hazırlanıyordu. Google bu süreci hızlandırmak için zaman zaman satın almalarla yoluna devam etti. Nihayet Google, yerelleşme servislerini platformlarına entegre etmeye başlıyor.

Google, resmi blogundan yaptığı açıklamayla Google+ Local servisini duyurdu. Kullanıcılar yerel fırsatları, Google+ Local servisinden öğrenebilecek. Dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye'de de açılan Google+ Yerel'e, sosyal ağın soldaki ana menüsünden ulaşılabiliyor. Kullanıcıların bulunduğu konuma bağlı olarak önerilen mekanlar geliyor.

İleti paylaşımlarında geçen anahtar kelimeler, Google+ Yerel tarafından tanımlanıyor ve ekranın sağ kenarında harita üzerinde gösteriliyor. Bunun yanı sıra fotoğraflar paylaşılıp mekanlar için yorumlar da yazılabiliyor.

Servisi şu anda sadece Android kullanıcıları kullanabiliyor. iPhone uygulamasında Google+ Yerel henüz yer almıyor. Servise asıl katkıyı akıllı cihaz kullanıcılarının yapacağını düşünüyoruz.

 Google+ Yerel servisinin şu anda Türkiye'deki mekanların sayısı henüz çok fazla değil. Ancak ilerleyen günlerde servisin hızla büyümesi muhtemel.

Bu arada Google+ Yerel'in altında Zagat'ın imzası olduğunu belirtmek gerekiyor. Geçen yıl Zagat için 155 milyon dolar ödeyen Google'ın amacına şimdi ulaştığını söylenebilir.

Google'ın kafasında böyle bir proje olduğu Zagat'ı satın almasından önce de biliniyordu. Hatta benzer bir platform olan Yelp'i satın almak için teklif götürmüştü. Yelp tarafından reddedilen Google, Zagat'a yönelmiş ve hemen hemen üç ay sonra da Zagat'ı satın aldığını duyurmuştu.

Şu anda 'hayalet kasaba' olarak anılan Google+ şu anda emin adımlarla büyümeye devam ediyor. Elimizdeki son bilgilere göre Google+'ta 180 milyon aktif kullanıcı bulunuyor. Google aktif sayıyı arttırmak için yeni servislerini entegre ediyor ve aktif kullanıcı oranını arttırmaya çalışıyor. Özellikle şirketin tüm dünyada yerelleşme stratejisi başarılı olacağa benziyor. Google, sosyal ağ pazarında rakibi olan Facebook'a böylece yerelleşme konusunda da açık açık meydan okumuş oluyor.

Yorumlar (6)
 1. @mhmtsoydam @mhmtsoydam

  Google+ Local servisindeki yerler Google Maps ve Places'tan sağlanıyor. Dolayısıyla yazınızda belirttiğiniz gibi çok az yer bulunmuyor, hatta birçok yer bulunuyor. Ama Google Places'ın kaldırılması kötü olmuş, bundan sonra işletmelerin sayfaları Google+ üzerinde bulunacakmış. Ben Google Places'ın kalması ve çok iyi bir Google+ entegrasyonu sunmasını isterdim. Google'ın servisini bütün servislerini güçlendirici bir yapıştırıcı gibi kullanması iyi ama işletmelerin sayfalarının Google Places'ta kalması iyi olurdu.

 2. Bi sorum olacak webrazzi ekibine yazi ici linklemenin seoya etkisi ne kadar vd nasil seo trknikleri kullaniyorsunuz?

 3. Halil Çelik Halil Çelik

  @cengiz

  eski algoritmada etkisi çoktu yeni algoritmada çok fazla değil onun sana aavantajı şu olacaktır. yazılar arasında köprü. site içinde bir kelimeye yada bir bağlantıya ne kadar çok sayfadan bağlantı verilirse o kadar faydası olacaktır. dahili bağlantı ama

 4. @ halil

  Hocam site dışı nasil islemler yapmamiz lazim?

 5. Önüne gelen seo'cu olmuş hadi hayırlısı :) verilen bilgide yanlış bu arada !

 6. @ sezgin

  Bide sizden alalim hocam :) gercekten cok karisti seo sektoru webrazzinin bi yazi yazmasi lazim bence :)