Akismet 50 milyar spam mesajı filtreledi
Uygulamalar

Akismet 50 milyar spam mesajı filtreledi

Wordpress kullanan hemen herkesin aşina olduğunu spam filtreliyici eklenti Akismet önemli bir kilometre taşı kat etti ve bugün 50 milyarıncı mesajı spam olarak filtreledi.

Wordpress.com'un kurulmasından 1 ay önce Ekim 2005'te kurulan Akismet, Wordpress'in 2.0 verisyonundan sonraki tüm sürümlerinde default olarak kurulu gelmeye başladı ve wordpress.com uzantılı tüm blogların spam filtrelemesi Akismet tarafından yapıldı. Bu yüzden Akismet'ın önemi hem Wordpress açısından hem de blog sahipleri açısından çok büyük.

Akismet sadece geçtiğimiz Nisan ayında 1.8 milyar yorumu spam olarak filtrelemiş. Bu da Aksimet'ın filtrelerine saniyede 700 mesajın spam olarak takıldığını gösteriyor.

Spam'lerin bu kadar çok ve yoğun olması tabii ki iyi bir şey değil. Şirketin istatistiklerine göre, blog yazılarına gelen yorumların tam yüzde 92'si Akismet tarafından spam olarak işaretleniyor ve şu an günde 60 milyon yorum Akismet tarafından spam olarak işaretleniyor.

Yorumlar (3)
  1. Selahattin Selahattin

    Akismet olmasa ne yapardık acaba :D

  2. Ibrahim Ibrahim

    Akismet güçlendikçe, spamciler taktiklerini değiştirerek başarıya ulaşmaya çalışıyorlar. Mesela son zamanlarda, Türkçe forumlardan rastgele bir mesajı alıp bloglara yorum olarak yollamaya başladılar. Bazen bu yorumlar o kadar normal görünüyorlar ki, gerçek mi yoksa spam mi olduğunu anlamakta zorluk yaşıyoruz.

  3. Doğan Yıldız Doğan Yıldız

    Bu algoritmayı kırdıklarında yerine ne koyacakları merak konusu.