Ortadoğu ülkelerini hedefleyen süper-virüs tespit edildi
Güvenlik

Ortadoğu ülkelerini hedefleyen süper-virüs tespit edildi

Rusya'nın dünyaca ünlü antivirüs şirketi Kaspersky, oldukça önemli yeni bir siber tehdit yakaladığını açıkladı. Flame (alev) adlı yeni saldırının oldukça etkili olduğu ve henüz bilinmeyen bir ülke tarafından geliştirildiği düşünülüyor. Virüsün hedefi İran, İsrail, Filistin, Suriye başta olmak üzere neredeyse tüm Ortadoğu ülkeleri.

Stuxnet ve Duqu gibi etkili saldırılarla adı anılan ve Worm.Win32.Flame şeklinde tanımlanan virüs, Kaspersky'nin açıklamalarına göre tek işlevli bir virüs değil. Etkin olduktan sonra devreye aldığı uygulamalarla farklı yetenekler kazanan oldukça önemli bir tehdit. Hedefi ise net; sızdığı bilgisayarlarda ağa bağlanma, ekran görüntüsü alma, ses kaydetme gibi yollarla hassas bilgileri ele geçirmek.

Karmaşık yapısı ve ele geçirmek istediği hassas bilgiler açısından büyük bir tehdit olarak görülen Flame, başta İran, İsrail ve Suriye olmak üzere Ortadoğu ve Arap Yarımadası'nı etkilemiş durumda.

Kaspersky'de üst düzey yönetici konumundaki Vitaly Kamluk dünyada 3 farklı virüs/siber tehdit üretici tipinin olduğunu söylüyor; siber eylemciler (hacktivist), siber suçlular ve devletler.  Ve Flame'e de bu 3. kategorinin bir ürünü olarak bakıyor.

Hem hassas bilgilere göz dikmesi hem de belli bir bölgeyi etkilemesiyle işin arkasında bir devlet eli olabilir. Kaspersky Flame'in Ağustos 2010'dan bu yana faaliyette olduğu belirtiyor ama bu geçmişin daha da geriye uzanabileceğini ekliyor. Flame'in şimdiye kadar 600'den fazla noktayı etkilediği söyleniyor. Bu kitle içinde şirketler, bireyler, bilimsel kurumlar ve devlet sistemleri de bulunuyor.

Apple'ın güvenlik konusunda Microsoft’un 10 yıl gerisinde olduğunu söyleyen Kaspersky, Flame'in hangi ülke tarafından üretilmiş olabileceğine dair bir tahmin paylaşmıyor ama günümüzde siber saldırı gücünün devletler tarafından kullanılabilecek olması sürpriz değil. Zira siber suçlular ve siber eylemciler de devletleri artık bu şekilde tehdit ediyor.  İstihbarat örgütleri de artık teknolojik takibi 1. sıraya koyuyor.

Yorumlar (6)
 1. Webbaharatı Webbaharatı

  Kurtar bizi Kaspersky:) Herkes tehlike altında. özellikle ortadoğuda olması ise manidar. Batı ülkelerinin işi büyük ihtimalle.

 2. Su ana kadar bu tarz virüs Stuxnet,Duqu'yla beraber Flamer olmak üzere üç tane cıktı.Analistçiler bu virüsün Duqu'ya göre çok daha karmaşık oldugunu söylüyorlar.

  İşin garip yanı virüsün bütün OrtaDoğuyu etkilemesine ragmen Türkiye'ye ugramamış olması..Eğer bir devlet tarafından yapıldıgını ele alırsak OrtaDoğu'da gözü olan tüm güçlü devletleri sayabiliriz.. :D

 3. ortadoğuda antivirüs satışları çok az galiba satış hacimlerini yükseltmek için güzel bir pazarlama tekniği..Merak ediyorum acaba satışlar ne durumda..

  1. katılmamak elde değil :D zaten bu saydigi ülkelerde beyni olan herkes antivirüs satışlarinin "neden"? çok az olduğunu anlayabilir. :D ee Kaspersky de pazar payini arttirmak istediginden oralarada antivirüs satmaya çalişiyor. ee birazda yeni virüs var deyip ortaligi sallayacakki oradaki insanlarda antivirüs alsin ki dikkat ederseniz zaten tüm böyle antivirüs programlarinin ceo'lari böyle belli araliklarla çıkıp yok işte şöyle yeni bir virüs var böyle yeni bir virüs var vs derler. acaba o virüsüde kendileri yazmiş olabilirlermi? ayrica özellikle ortadoğu ülkeleri demek ne demek oluyor allah aşkına normal bir virüs olsa zaten sadece ortadoğuya degil tüm dünyaya yayilir. tabii sen sadece virüsü yazip onlarda benim antivirüsümü alsinlar diye ortadoğu ülkelerinin ağlarina/sitelerine salmadiysan o ayri..

 4. ırakta yok görüldüğü gibi, ee israille filistini de birleştirip gösteriyor onlar da aslında filistin desek yapan ülke bulunmuş olur :D

 5. yani gerçekçi olalım beyler.

  eğer siz bir antivirüs programinin üreticisi olsaydiniz, oturup bir köşede dünyada yeni virüslerin yazilmasini mi beklerdiniz?

  yoksa virüsleri siz yazip biran önce halka açıp insanlarin virüsten deliye dönüp aa kaspersky bak tamda bana bulaşan şu yeni virüsü siliyormuş.. şu antivirüsü hemen alalim mi demesini beklersiniz?

  sonuç açık; çoğu insanin neyi bekleyecegi ortada..

  benmi.. hayir antivirüs programi kullanmiyorum. riskli mi? evet, belki biraz ama neticede girdigim siteler belli, torrentten indirdigim binlerce kisinin pc sinde olan filmler,diziler vs sonrada altyaziyi sürükle birak tamamdir.. şahsen pekte antivirüs kullanip pcyi kastirmaya gerek yok.