Facebook borsadaki ikinci gününe büyük düşüşle başladı
Finans

Facebook borsadaki ikinci gününe büyük düşüşle başladı

En yüksek değerle Cuma günü borsaya 'merhaba' diyen Facebook, ikinci gününe sert düşüşle başladı. Şirket hisseleri seans başlangıcında yüzde 10 civarında değer kaybetti. Açılıştan yaklaşık 1 saat sonra kayıp yüzde 13 seviyelerine tırmandı.

Bu düşüşle şirketin 38 dolar olan hisseleri 34 dolara kadar geriledi. Borsa değeri toplam 104 milyar dolar olan Facebook, bu düşüşle yaklaşık 93 milyar dolara kadar gerilemiş oldu. Bu hesapla şirketin pazartesi gününe 10 milyar dolar değer kaybıyla başladığını söylemek mümkün.

Nasdaq'ın geneline baktığımızda Facebook hisseleri kadar düşüş olmadığını görüyoruz. Nasdaq hisseleri güne yüzde 0.8 yükselişle başladı. Endekste işlem gören teknoloji şirketlerinin ortalamasına baktığımızdaysa yaklaşık yüzde 1'lik artış söz konusu. İnternet şirketlerindeyse durum biraz aksine. Facebook'taki düşüşten etkilendiğini tahmin ettiğimiz Zynga hisseleri yüzde 5, LinkedIn hisseleriyse yüzde 2.5 civarında değer kaybetti ilk saat sonunda.

Yatırımcıların büyük umutlar bağladığı Facebook hisselerinin bu kayıp yaşamasının bizi de şaşırttığını söyleyebiliriz. Facebook hisserindeki bu değişimleri paylaşmaya ve haberi güncellemeye devam edeceğiz.

Güncelleme: İlk seansın sonlarına doğru LinkedIn ve Zynga gibi sosyal ağ şirketlerinin borsada işlem gören hisseleri yükselişe geçti. Ancak Facebook hisselerindeki düşüşün yüzde 11 civarında devam ettiğini paylaşmak istiyoruz.

Güncelleme 2: Borsa kapandıktan sonra Facebook hisselerindeki düşüş oranlarının değişmediğini görüyoruz.  Hemen hemen yüzde 11 oranında düşen şirketin hisseleri, 38 dolardan 34 dolara kadar geriledi. Böylece şirketin toplam değerinin yaklaşık 93 milyar dolara düştüğünü söyleyebiliriz.

Yorumlar (16)
 1. facebook'un gerçek değeri 30-40 milyar dolar arasıdır.

  1. Onu nasıl hesapladınız sorabilir miyim :)

 2. Fırtına öncesi sessizlik sanırım :)

 3. @mhmtsoydam @mhmtsoydam

  Facebook'un değerinin çok fazla abartıldığını düşünenlerdenim zaten. Eğer çok değerli bir şirket, 900 milyon kullanıcıya sahip ama onun karşısına çıkan farklı zevkler için oluşturulsa da birbirinden çok fazla uzak olmayan Twitter, Pinterest, Google+ var. Tamam, her kullanıcıyı çekemeyecek olan iş amaçlı olarak da Linkedin var ama Facebook bunların karşısında çok da güçlü değil. Ben Facebook'un değerinin 80-85 milyar dolar arasında olabileceğini düşünüyorum. Ama düşmesi yine de kötü olmuş, medyada yapılan spekülasyonlarla değeri daha fazla düşebilir ve bu internet şirketlerin korkulu rüyası haline gelebilir.

 4. Facebook, artık doyuma ulaşmış olan üye sayısından daha etkileyici birşeyler bulamadığı her an değer kaybetmeye devam edecek gibi görünüyor..

 5. ben söylüyorum facebookk yahoo gibi olucakk vede siz zannediyorsunuzki facebookta her geçen gün üye sayısı artıyor aksine günde 2000 üye geliyorsa 1500 üyelik sonlandırılıyor onun için facebooka yatırım yapmak deliliktir...

 6. Burak Bardakci Burak Bardakci

  Facebook'un kisa vadede deger kaybedecegi bastan belli olan birseydi. Bunun sebebi Morgan Stanley'nin hisse degerini overpriced olarak cikarmasindan baska birsey degil. Herkesin bu sekilde dusundugunu ise hisseler isleme acildiktan kisa sure sonra yasanan yukseliste satislarin baslamasindan anlayabiliriz.

  Piyasa her sirket hissesinde oldugu givi Facebook'un gercek degerini belirleyecektir, ABD piyasalarin geneli acisindan belki Facebook'a fazlaca umit baglamisti ancak sahsen ben daha fazla dusus olmasini bekliyorum.

 7. Şu an facebook'taki en büyük sorun yeni değer üretememesi..

  Evet facebook bütün dünyayı birbirine bağladı ve bu bağlantılar çok değerli oldu ama görünen o ki insanlar bu değeri çok fazla kanıksadılar ve olmasa da olur demeye başladılar.

  Connection mı diyorsun o zaman linkedin var(her ne kadar business için olsa), ilgi alanı mı diyorsun nasıl olsa Twitter var

 8. Mehmet Yilmaz Mehmet Yilmaz

  Daha cok sasirirsiniz.

  apple ve facebook balonlariyla donmuyor dunya.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Apple ı bir balon olarak görenler varmış.

 9. 5 yıllık bir geçmişi göz önünde bulundurursak, insanlar sosyal medya ve özellikle Facebook'a yeni olmalarından dolayı bir merak ve hoşnutluk doyumsuzluğu ile giriş yaptı. Düne kadar hayran sayfalarının çokluğu bir ölçü olarak kabul edilirken şimdi ise tartışma konusu...

  Şimdinin yeni jenarasyonu facebook, tweeter vb. sosyal ağlarla beraber büyüyecek ve onlar için bu sıradan bir yaşam biçimi olacak. Geçmişte siyah/beyaz tv zamanı ile şimdinin binlerce tv kanalının olması gibi özetlenebilir. Apple ayrı tutulması gereken bir teknoloji şirketidir. Facebok ile tamamen farklı bir yapıya sahip olduğundan Apple hisseleri beş yıllık bir süreçte değerinde herhangi bir kayıp yaşamayacağı garanti.

  Kısacası, sosyal medyayla gözünü açan, teknolojiyle büyüyen yeni jenerasyon için sosyal medya denilen olgu, günümüz popularitesinden çok uzakta olacak.

  Her zaman yeniye olan ilgi değişmeden devam edecektir.

 10. Uğur Özer Uğur Özer

  Illaki hepsinin bir sonu olacak, ornegin yandex kisa zamanda google'yi gececek en azindan turkiyede, yaptigi reklamlar ve bize verdigi deger sayesinde, bir sure sonra twitter facebooktan daha mantikli gelecek insanlara cunku insanoglu illa yenilik ister ben facebookun artik yeni birsey yapacagini dusunmuyorum.

 11. Apple ve Facebook'u aynı kareye koymak ilginç bir yaklaşım.

 12. Sadece aşırı şişirilen balonun normale dönme süreci.

  Daha inecektir. Doğru ve hakettiği noktayı bulana kadar.

 13. Facebook'un değeri kesinlikle çok fazla abartılmamıştır. Şayet 100 Milyar dolar tam kararında bir rakamdır. Facebook, 900 Milyon kullanıcının tüm kişisel bilgisine sahip bir şirket ki bu da değerini en çok arttıran maddelerden biri. Yaklaşık 1 Milyar insanın kişisel bilgisine bırakın FBI ve CIA'i İnterpol'ün bile sahip olmadığını düşünüyorum.

  1. Facebook'un elinde binası dışında ne var arkadaşım ?

   Apple ile aynı kefeye koymak zaten apayrı birşey.

   Apple teknoloji üreten en önemlisi elle tutulur mal satan & mağazalara vb. birsürü yatırıma sahip bir şirket. Facebook tarafına baktığında neyin para ettiğini söyleyebilirmisiniz ?

   FBI ve CIA'in sahip olmadığı bilgiye sahip 1.3 milyarlık nüfusa sahip Çin Halk Cumhuriyeti var.