Yahoo! CEO'sunun CV yalanı istifa getirdi
Genel

Yahoo! CEO'sunun CV yalanı istifa getirdi

Yahoo'da sular durulmuyor. Hem finansal olarak hem de pazar payı olarak kayıplar yaşayan Yahoo'yu şimdi de PayPal'dan 20 milyon dolara transfer ettiği Scott Thompson üzdü. CV'sine iki üniversiteden mezun olduğunu yazan Thompson, bunların yalan olduğu iddialarına direnemedi ve bilgisayar bilimleri okumadığını kabul etti.

Thompson bu gelişmeler sonucunda dün şirketten istifa etmek zorunda kaldı. Yahoo yöneticileri acil bir toplantı düzenleyerek, şirketin CEO'luk görevini geçici olarak Ross Levinsohn'a devretti. Levinsohn şirkette Küresel Medya Yöneticiliği görevini yürütüyordu. Şirketin yönetim kurulu koltuklarından birine de Fred Amoroso'nun atandığı ekleyelim.

Thompson'ın Yahoo'daki karnesinden bahsetmek gerekirse, altında çalışanlar tarafından çok sevildiğini söyleyemeyiz. Çünkü 'yalancı' CEO, geçen ay yaklaşık 2 bin kişiyi işten çıkarma planlarını açıklamıştı. Thompson bu planıyla, şirketteki istihdamı yüzde 14 azaltarak, yılda 375 milyon dolar tasarruf yapmayı hedefliyordu.

Bir söylentiye göre Thompson kanser olduğundan dolayı görevinden ayrıldığı yönünde.

Thompson operasyonuyla şirkette ilginç bir gelişme yaşandı. Yahoo'da yüzde 5.8 hissesi olan Daniel Loeb, yönetim kuruluna girmeyi başardı. Loeb'ün, Scott Thompson'ın yalanın ortaya çıkmasında payı bulunduğunu da söylemek istiyoruz.

CEO depremi tabi ki şirketi borsada değer kaybına uğrattı. Scott Thompson'ın yalanının Cuma günü ortaya çıkmasının ardından, Yahoo hisseleri yüzde 10 değer kaybetti. ABD Nasdaq borsasında 18.5 milyar dolar değeri olan Yahoo'nun toplamda yaklaşık 100 milyon dolar değer kaybı yaşadığını söyleyebiliriz. Yalanın ortaya çıkmasından hemen sonra şirket, CEO'nun arkasında durarak, CV'de 'hata' olduğu açıklamasını yapmıştı. Her ne kadar önlem alınsa da sonuçta şirket değer kaybından kaçamadı.

Yorumlar (8)
 1. Buğra Demiral Buğra Demiral

  Az önce okuduğum bir makalede istifanın asıl nedeninin troid kanseri olduğu yazıyordu. Artık hangisi doğru bilemem.

 2. Paypal'deyken bu yalan nasıl ortaya çıkmamış? Koskoca CEO bu durumlara nasıl düşer? Kesinlikle ilginç ama açık noktalar da var gibi..

 3. Açıkçası, belli bir seviyeye ulaştıktan sonra CV'nin bir hükmü kalmıyor. Yani etrafa CV'ler yollayıp iş arama dönemi sona eriyor. Bağlantı ve piyasadaki tanınmışlığınızla doğru orantılı olarak teklifler gelir, CV prosedürün bir parçası olur. Ancak önemli olan nokta, yeni mezun adayları önemli dersler içeriyor bu durum. Zira, CV'lerde çok yanlış bilgilerle karşılaşıyoruz, en sık olanı: tecrübe kısmında stajyer pozisyonlarının full-time gibi gösterilmesi. Örneğin, "Marketing Manager Trainee" yerine " Marketing Manager" yazıyorlarki, ilk telefon görüşmesinde bitiyor herşey.

 4. Adem Öztaş Adem Öztaş

  İşler kötü gidince bir günah keçisi gerekmiş, yoksa kim takar diplomayı.

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Adam bilişim okusaymış yahoo'yu kurtarırmış ya yazık oldu :)

 6. Wolkanca Wolkanca

  Yani, böyle durumlarda büyüklüğe göre fatura kesilecek biri gerekir, Thompson'nın elinde patlamış, normal. Hep böyle olur.

 7. koskoca yahoo cv'ye bakarak ceo alıyorsa yuh derim ben. ceo yapılacak adamı hiç mi tanımamış duymamışlar. cv ile mi tanımışlar. var bunun altında başka bi iş.

 8. yahoonun işini ilerlemesi nedenidir... yoksa CV ye kim takar:)