Yahoo geçildi, Bing'de bayram var
Arama Servisleri

Yahoo geçildi, Bing'de bayram var

Microsoft, büyük umutlarla yatırım yaptığı arama motoru Bing’ten olumlu dönüşler almaya başladı. Bing, ABD arama motorları sıralamasında bir zamanların en iyi arama motoru olan Yahoo’yu geride bırakarak ikinciliğe yükseldi.

ComScore’un rakamlarına göre Aralık ayında ABD’de gerçekleştirilen aramalarda Bing ve Microsoft’un diğer siteleri 2.75 milyar kez kullanıldı. Bu sonuçla beraber Yahoo ilk defa üçüncü sıraya geriledi. Bing böylece ABD’deki arama trafiğinin yüzde 15.1’ine sahip oldu. Yahoo ise 2.65 milyar arama ile yüzde 14.5 paya sahip.

ABD arama motorları pazarının tartışmasız lideri olan Google ise birinci sırada kalmaya devam ediyor. ABD’liler Google’dan 12 milyar kez arama yaptı. Böylece şirket, toplam pazardan yüzde 65.9’luk pay almış oldu.

Analistler tarafından sıkça eleştirilen ve ‘Microsoft’un baş belası’ olarak anılan Bing'in, Microsoft tarafından 2008’den bu yana online servis ve ürünlere harcanan 7 milyar dolarda büyük payı olduğu da söyleniyor. Ne olursa olsun, Bing'in ikinci sıraya yükselmesinin şirket içinde sevinç yarattığı belirtiliyor.

Yorumlar (5)
 1. Ibrahim Ibrahim

  Bu haberi okuyanların bir çoğunun aklına şu kelime gelecektir; nolmuş? Birinciyi gözümüzde çok büyütmekten mi yoksa Microsoft gibi bir şirkete ikinciliği az görmekten mi bilmiyorum ben böyle düşündüm. Oysa Yahoo bir zamanların birincisiydi. Google da geçilemez değil.

 2. Sergen Yıldız Sergen Yıldız

  :) Google Geçilemez.Eyer öyle birşey olursa dünya'nın ya sonudur yada yeni bir milanyuma girmişizdir.

  Bu arada şu var o sadece Amerika'da şuan avrupa'da bu yüzde biraz daha büyüyor ve yine ayrıca Türkiye'de sanırım herkesin Ana Sayfası Google bunuda unutmamak gerekir.

  Ülkemizde Halen adres çubuğu yerine google kulanılıyor insanlar facebook gibi sitelere gitmek için google açıyor,facebook yazıyor gelen sonuçlardan siteye giriyor. :)

 3. 2. olmuşta çok büyük bir başarı mı? Google ile arasındaki farkı nasıl kapatmayı düşünüyor? Google arama bölümünü güçlendirmeye ve yenilikler ile daha sosyal olmaya devam ederken hiç sanmıyorum geçebileceğini.

 4. İnternet dünyasında doğru adımları atmayan kaybeder.Ayrıca sürekli yenilikler yapılması gereken platformdur.İnternet Altavista,ask.com,myspace gibi çöplük diye tabir edeceğimiz sitelerle dolu.

 5. Hasan Hasan

  Bing facebook hissesi alımından sonra yükselişe geçti.

  henüz daha sonuçları kalteli değil.

  kalite artınca eminim google la yarışacaktır.