Twitter'da 55 bin hesap 'hack'lendi
Sosyal Ağlar

Twitter'da 55 bin hesap 'hack'lendi

Yaklaşık 55 bin Twitter hesabına ait şifreler ele geçirildi. Hesapların 'hack'lendiği, dün akşam saatlerinde şifrelerin internette açıklanmasıyla ortaya çıktı.

AirDemon sitesinin duyurduğu hack olayında şifreleri ele geçirilenler arasında bazı ünlülerin hesapları da bulunuyor. Bir Twitter yetkilisine atfedilen bilgilerde Twitter'ın saldırıdan haberdar olduğu ve önlemini almak için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor. Twitter'dan yapılan resmi açıklamadaysa 'hack'lenen hesap sahiplerine şifre ytenileme mesajlarının gönderildiği, 55 bin hesabın çoğunun aslında genellikle aktif olarak kullanılmayan hesaplar olduğu bildirildi.

Bilgileri ele geçirilen hesap sayısının 55 bin gibi büyük bir rakam olması, sitede büyük bir açığın olduğunu düşündürüyor. Hack olayı, şifrelerin korsanlarca internette direkt olarak paylaşılmasıyla ortaya çıktığından ve pek çok kullanıcı  farklı site hesaplarında genelde aynı şifreleri kullandığından, sözkonusu sızma eyleminin daha büyük ve derin güvenlik sorunları yaratabileceği kaygısı doğuruyor.

Bilinenleri yineleyelim; Twitter ve diğer hesaplarınızın güvenliği için harf ve sayıları bir arada ve karışık içeren bir şifre seçmeniz, sayı ve harflerinse sıralı olmamasına (abc345 gibi) dikkat etmeniz, internette üye olduğunuz her site için farklı şifreler belirlemeniz yararınıza olacaktır.

 

Yorumlar (7)
 1. Teknolojionline Teknolojionline

  Sanırım şifre olarak 123456 yı sadece kamu kuruluşları kullanmıyor.

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Çok doğru.

 2. ne yaparsanız yapın bir şekilde şifreler kırılıyor. Nasıl bir çözüm gerekiyor bilen de yok herhalde.

  1. Aslında Google Gmail gibi 2 adımlı doğrulama olsa bu tarz hack olaylarının önüne geçer diye düşünüyorum. Şifrenizi girdikten sonra hemen cep telefonunuza 6 haneli doğrulama kodu geliyor ve güvendiğiniz bir pc ise bu "Bu bilgisayar için doğrulamayı hatırla" diyorsunuz. Bu şekilde yaparsanız hacklenmek için telefonu da çalması gerek arkadaşın:)

 3. Çalınan hesapları biraz inceledim hepsi 1000 kişiyi takip ediyor ortalama ama takipcileri hep 10-20 arasında demek ki hepsi bunların hepsinin ortak bir özelliği var.

  Bence bunlar twitter takipcisi satan birinin, uygulama üzerinden bu 55 bin hesabı sürekli kullanıyordu en son parayı kırdı ve sıkıldı paylaştı :))

  Hesaplar 1000 kişiyi takip ediyor var 55bin takipci satsa 40$ dan satsa 40.000$ iyi para :)

  Editör Notu: Çalınan hesap bilgilerinin linkleri yorumdan kaldırılmıştır.

 4. Umit Besen Umit Besen

  el fikir... bunlarin hepsi de fake hesap. siz de otomatik uretilmis hesaplar olusturup daha sonra "hackledim" diye ortaliga salabilirsiniz. bu asparagas haberin webrazzi de ciddiye alinmasi cok absurd :)

 5. İsa Koç İsa Koç

  Koç holding benim 2008'de aldığım @koc twitter adresimi 4-5 ay önce marka ihlali bildirerek el koydu, ben şahsi kullanıyordum, koç holdingle bir alakam yok, soy adım koç hepsi bundan ibaret, peki benim bu hacklenen hesabımı neden twitter geri vermiyor o kadar mail atmama rağmen.

  Madem parası olana adresini peşkeş çekecek neden başta veriyor bu hesapları?