Yakında Türkiye'ye girecek olan Wrapp yeni Groupon mu?

Yakında Türkiye'ye girecek olan Wrapp yeni Groupon mu?

Mobil ve sosyal hediye paylaşım uygulaması Wrapp.com'un Türkiye'ye adım atacağını öğrendikten sonra Wrapp'in Türkiye Ülke Müdürü Cem Mimaroğlu ile görüştük ve Wrapp'i yakından tanıma,  hedeflerini öğrenme fırsatı bulduk.

Kısaca bahsetmek gerekirse Wrapp, Facebook'un sosyal ağ örgüsünü kullanarak oluşturulmuş bir mobil hediye platformu. Hediyelerin temeli markaların sunmuş olduğu kampanya çeklerine dayanıyor.

Kullanıcılar bu hediye çeklerinin üzerine nakit para da ekleyebiliyor. Grup katılımı ile küçük katkılarla büyük hediyelerin ortaya çıkmasını sağlanabiliyor. Şimdilik Facebook'taki arkadaşlarınızın doğum gününe göre yönlendirme yapılsa da hediye göndermek konusunda bir tarih/özel gün kısıtlaması bulunmuyor.

Perakendecileri merkeze alarak büyütmek isteyen İsveç'te kurulan girişim, e-ticaret mağazaları da dahil olmak üzere markaları istedikleri demografik kitleye ulaştırmayı amaçlıyor.  Hjalmar Winbladh ve Andreas Ehn tarafından kurulan Wrapp, işin ölçümleme ve analiz tarafını geliştirerek markalara trafik/gelirini attırmayı hedefliyor. İş modelini de ücretsiz çeklerin kullanımına ve satışlar üzerinden komisyon alarak gerçekliyor.

Hediye çeklerinin kişilere özel olması, markalara hedefli müşteri bulabilecek yeni ve güçlü bir mecra olarak Wrapp'in markalar tarafından tercih edilir olmasını sağlıyor.

Gelelim Wrapp'in Türkiye pazarına adım atmasına

Türkiye Ülke Müdürü Cem Mimaroğlu'dan aldığımız bilgiye göre Wrapp, önümüzdeki 1 kaç ay içinde Türkiye pazarına girecek. Rusya'ya da açılmaya düşünen girişim için şimdilik MENA bölgesine de bakan Mimaroğlu, yıl sonuna kadar Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 10-15 pazara adım atmak istediklerini söylüyor.

Wrapp ile perakendecilere odaklandıklarının altını çizen ve bu işin potansiyeline inanan Mimaroğlu, daha önceki önemli tecrübelerinin (IDT ve First Data) verdiği birikimle bu işe adım atmaktan çekinmediğini ve tabii küçük bir opsiyon(hisse) aldığını da ekliyor.

Wrapp'in diğer bir çok girişim gibi Türkiye pazarını önemsediği malum ama farklı bir bilgiyi de Mimaroğlu'ndan öğrendik. Türkiye'den 12 marka sahibi/yöneticisi New York'a davet edilmiş ve Wrapp'in yeni ekonomideki geleceğini dinlemiş. İsveç merkezli girişim sektöründe lider 10-12 marka ile Türkiye açılışını yapmayı hedefliyor.

Wrapp, Yeni Groupon mu?

Üzerinde durduğu temel noktalara bakıldığında Wrapp'in yeni Groupon olabileceği akla geliyor. Groupon'dan sonra patlayacak yeni indirim ve satın alma furyasının başlangıcı gibi duruyor. Önümüzdeki dönemde devreye alınacak konum tabanlılık ve anlık bildirimler de bu fikri güçlendiriyor. Wrapp'de gönderilen hediye çeklerinin kullanım oranı da iyi görünüyor.

Bugün yaptığı Amerika açılışı ile 4 pazarda hizmet vermeye başlayan Wrapp'in Groupon'dan daha agresif de büyemesi pekala mümkün. Bunun en önemli dayanaklarından biri de operasyonel anlamda Groupon'dan 1/10'i çalışana ihtiyaç duyması. Diğer ise arkadaşlar arası paylaşımdan güç aldığı için kulaktan kulağa bir yayılımla büyüyecek olması.

Dahası Wrapp'ın yatırımcıları olan Atomico ve Greylock Partners şimdiye kadar 10,5 milyon dolar yatırım yapmış durumda ve Atomico'da yer alan Skype'ın kurucularından Niklas Zennström ve Greylock Partners'dan Linkedin'in kurucusu Reid Hoffman Wrapp'in Groupon potansiyelinde olduğuna inanıyor.

Groupon benzerliğine dair son söylenmesi gereken şey ise perakendecilerin yüzde 90'a varan indirimler (ki bu indirim oranları da artık sorgulanıyor) sunmadan, yani markasının değer algısı ile oynamadan sisteme dahil olabilmesi.

Tersine bakacak olursak Wrapp'in bir süre sonra sıradanlaşma ihtimali ve kullanıcıların başkalarına hediye göndermekten yorgun düşmesi de mümkün. Ancak işin içinde nakit para katalizörünün olması ve kullanıcıların kendine de sınırlı kampanyalar sunulabilecek olması bu bozulmanın önüne geçebilir.

Diğer oyuncular...

Kısa süre önce bu iş modelini uygulayan Fyonk.com'u size tanıttık ve Feeyonk.com'un da benzer(?) bir iş yapacağını keşfettik ama söylenmesi gereken asıl bilinmesi gereken Samwer Kardeşler'in de Dropgifts.com ile bu işe giriş yapmış olması.

Kısa sürede Wrapp'in bir çok benzerinin çıkacak olması bir yana, Facebook, Google ve belki de Foursquare'ın ne zaman bu işe koyulacağını veya elini cebine atacağını çıkaracağı ise merak konusu.

Wrapp'i telefonunuza indirmek isterseniz iOS için App Store ve Android için Google Play bağlantılarını kullanabilirsiniz..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.