Basılı kitaplar mı e-kitap okuyucuları mı? [İnfografik]
İnfografik

Basılı kitaplar mı e-kitap okuyucuları mı? [İnfografik]

Okur kitlesinin yakın gelecekte basılı kitaplarla e-kitaplar arasında nasıl bir tercih yapacağı sıkça tartışılıyor. Britannica gibi dev yayınların bile basılı edisyona son vermesi, bu tip yayıncılığın ölmekte olduğu iddialarını da gündemde tutuyor.

Kimileri için basılı kitaplar 'nostaljik nesne' haline geldi bile. Sayfaları çevirmek yerine, son model tablet bilgisayarların ekranlarında çoklu dokunma özelliğini kullanarak büyüyen yeni neslin tercihi herkes için önemli. Yukarıdaki sorunun yanıtı da belki burada gizli.

E-kitap okuyucularıyla tablet bilgisayarların avantajları, basılı kitapların dezavantajları, işin duygusal boyutu... Aşağıdaki infografik günümüzdeki bakışı özetlemeye çalışmış. Peki sizin tercihiniz hangisi ve neden? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (5)
 1. Isa Akpınar Isa Akpınar

  Basılı kitaplar ile e-kitapların karşılaştırılması çok iyi oldu. Benim fikrim basılı kitaplar giderek azalacak ve yerini e-kitaplara bırakacak, zira şuan yavaş yavaş uygulamaya konulan FATİH Projesi ile gençler e-kitap okumanın tadını aldılar.

  Basılı kitaplar için her yıl binlerce ağaç kesiliyor, e-kitap bu soruna çözüm olucak. Bunun yanında normal kitap çıkarmanın maliyeti e-kitap maliyetiyle kıyaslanmayacak kadar fazla diyebilirim. Her şey bir yana artık hayat dijitalleşiyor kitaplar da buna er yada geç katılacaklardır.

 2. Yüce Tekol Yüce Tekol

  Kendi adıma, basılı kitap okumaktan tamamen vazgeçmesem de okuduğum kitapların çoğu e-kitap.

  Yazıda bulunan infografikteki e-kitap/basılı kitap karşılaştırmasında şunlara katılmıyorum:

  Basılı kitaplar:

  - Kolayca alınabilir/elde edilebilir: Tam tersine e-kitaplarla karşılaştırılınca basılı kitapların çok zor elde edildiğini düşünüyorum. Kitap satınalmak için ya kalkıp bir kitapçıya gitmek yada internetten sipariş edip günlerce beklemek gerekiyor.

  - Kolayca taşınabilir: Bazı kitaplar tablet bilgisayarlardan hafif olabilir ama tek bir tablet bilgisayarla yüzlerce kitap taşınabilir.

  - Ucuzdurlar: Tam tersine e-kitaplar basılı kitaplara göre genelde daha ucuzlar.

  E-kitapların avantajlarına etkileşimli olabilmelerini de eklemek gerekir. Zaten AppStore'da çocuklara yönelik birçok etkileşimli kitap bulunuyor; yetişkinler için de iPoe gibi uygulamalar çıkmaya başladı bile. iBooks Author gibi yazılımlar bu süreci daha da hızlandıracaklar.

 3. zambak, fatih projesi için e-kitaplarını yayınladı bile. ygs ye tabletten çalışmak eğlenceli olur mu ki :)

 4. Bedavası varken para ödemek niye.

  Ekitap anında revize edilebilir

  Taşınması kolaydır

  Milyarlarca kitaba bedava sahipsiniz

  Ormanlar korunmuştur

  Kütüphanelere milyonlar yatırmak yoktur artık.

  Hele zenginleştirilmiş kitaplar bir dünya harikasıdır .

  Nasıl ki filmler yok oldu, digital foto geldi,

  kağıttan kitaplar da yok olacak bedava digital kitaplar gelecek .

  Fatih Projesinde zenginleştirilmiş ekitaplar çocuklara en büyük hediyedir .

 5. türkiye'de e-kitap olarak hazırlanmış hiç bir kaynak olmadığı için, (olanlar tarama+autocorrect pdf dosyalar, çoğunda okunamaz onlarca sayfa ve rastgele düzeltilmiş harf, kelime, cümleler var.) Türkçe kitapları elersek, yabancı kaynakları bol bol okuyanlar için basılı kitabın artık hiç anlamı kalmadı. Türkçe eser okumak isteyenler için ise e-kitap okuyucu kindle vs. cihazlar almanın düşünülmesi bile absürd.