Wozniak: Android ve iOS birbirine benziyor, Windows farklı
Mobil

Wozniak: Android ve iOS birbirine benziyor, Windows farklı

Microsoft ve Nokia'nın birlikte umut bağladığı Windows Phone işletim sistemi kimine göre çok gecikmiş bir girişim ve pazar lideri olan iOS ve Android'den rol çalması çok zor. Ancak kimileri de yakın gelecekte iOS ve Windows'un temel iki oyuncu olarak pazarda güreşeceği iddiasında. Bunlardan biri de Steve Jobs'ın yol arkadaşı, Apple'ın kurucularından Steve Wozniak.

Wozniak, Windows Phone platformunu estetik açıdan Android ve iOS işletim sistemlerinden 'çok daha güzel' bulduğunu ifade ediyor. İşletim sistemindeki sayfaları oluşturan 'tile' odaklı 'Metro' tasarımını öven Wozniak, Windows Phone platformundaki uygulamaların, birbirine çok benzeyen Android ve iOS işletim sistemlerindekinden çok daha göz alıcı olduğu kanısında. Bir başka  övgüsü de Windows'un yeni 'farklı platformlarda entegre çalışma' anlayışı.

Wozniak Windows Phone işletim sistemine övgüde bulunurken, Apple'dan çok Android'i hedef alması dikkat çekici. Windows Phone işletim sistemiyle Microsoft'un yeniden dirileceğini ifade eden Wozniak, görünüş ve güzellik açısından Android yerine Windows Phone 7'yi tercih edeceğini açık açık ifade ediyor.

Her ne kadar Apple'ın kurucusu olsa da Steve Wozniak, 'Sezar'ın hakkını, Sezar'a veren' bir kişi. Bunu Wozniak'ın Türkiye'deki konuşmalarında da gördüğümüzü söyleyebiliriz. ABD'deki 4G bağlantının, Türkiye'deki 3G bağlantıdan daha yavaş olduğunu söylemesi, objektif bir yorumcu olduğunu gösterdiğini ifade edebiliriz.

Yorumlar (8)
 1. Supernova Supernova

  Objektiften çok stratejik bir açıklama gibime geliyor.

  1. Alperto Alperto

   Wozniak genelde doğruya doğru diyen bir adam ama bu açıklamaların stratejik etkileri de olacaktır. Steve Wozniak bunu diyorsa Android yerine Windows alalım diyenler çıkacaktır. Böylece Android pazar kaybederek küçülecektir. iOS tepede tek başına kalacaktır. Ama bu durum biraz komplocu olan Türk kafası da olabilir :)

  2. Muhammed Er Muhammed Er

   Sanki banada öyle geldi.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  :) Kendi rakibi olmayan windowsphone övüp asıl rakip android'i kötülemek gibiolmuş. Android gerçekten çok hızlı yayılıyor. heryerde google'ı önceden takıntı yaptığı pcler için işletim sistemi takıntısından bile kurtardı.

  Ama microsoft geç de olsa her zaman pazardan pay almayı başaracaktır. 2-3 yıla kadar hatrı sayılır windowsphone kullanıcısı olabilir. Ama Nokia yanlış tercih Samsung ve HTC gibi firmalarla yol alırsa daha hızlı yaygınlaşır.

 3. seviyorum bu adamı. webrazzi de video program yaptığını düşünsenize :)

 4. Windows Phone neden hala çırpınıyor anlamıyorum. Android ve İOS gibi mobil işletim sistemi pastasında çok küçük bir dilimi olduğunu hala neden kabullenmiyor ki.

 5. Wozniak tribünlere oynuyor :)

 6. Yeme bizi Woz :) Elmanı ye :)