Startup Weekend İstanbul 2012 sonuçları açıklandı
Genel

Startup Weekend İstanbul 2012 sonuçları açıklandı

Üçüncü kez İstanbul’da düzenlenen ve iki gün süren Startup Weekend organizasyonu sona erdi. Etkinlikte katılımcılar iki gün içerisinde fikirlerini olgunlaştırarak, yatırımcılar karşısına çıkarılacak aşamaya getirmek için çalıştı. Webrazzi ekibinin de takip ettiği etkinlik PozitifTV işbirliğiyle canlı yayınlandı.

Etkinliğin sponsorları arasında Microsoft Bizspark, Özyeğin Üniversitesi, Paypal Türkiye, Etohum, enkuba, Metutech-Ban, Starbucks ve medya partneri olarak Webrazzi de yer aldı. Etkinlikte jüri tarafından başarılı bulunan üç proje biraz önce açıklandı. İşte kazananlar:

1) Ofis Space: Ortak ofis alanı kullanımı için ilan platformu olan bir girişim. Aslında AirBnb'nin ofisler için uyarlanmış bir örneği olduğunu söyleyebiliriz. Girişimi tasarlayan ekibin yaptığı pazar araştırmasına göre 120 bin civarındaki müşteri profiline hitap edilecek. Girişimin ilk yılda 2.5 milyon dolarlık ciro getirmesi hedefleniyor.

2) Armood: IMBD'nin müzik dikeyi gibi yola çıkan ekip, girişimin yapım aşamasında bazı farklılıklara gitmiş. Girişim kullanıcıların ruh haline göre bir profil oluşturuyor. Kullanıcı profillerindeki ruh haline göre de seçtiği müzik parçalarını TTNET platformundan sağlıyor. Yasal süreçlerden dolayı şu anda şarkıların sadece 1 dakikalık kısmı dinlenebiliyor.

3) Talkd.me: Lokasyon bazlı, anonim anlık mesajlaşma hizmeti. Aynı mekanda olan kullanıcıların anonim bir şekilde sohbet etmelerini sağlayan, web sürümü olmaması planlanan hizmetin, Windows Phone 7 sürümü hazırlanmış durumda. iOS ve Android sürümlerinin ise üzerinde çalışılıyor.

 

Yorumlar (31)
 1. Barış Gürenç Barış Gürenç

  Ofis Space dışındakilerde bir gelecek göremedim ben..

  1. Ciguli Ciguli

   Başarmak için başkalarından para ve yatırım bekleyen bu arkadaşlara şunu söyleyebilirim; "...ve anladık ki; hep birilerine bağlanarak, birilerinden umarak, birilerinin içinde değersiz, ihtirassız, gayesiz ve hakikatte gurursuz bir yaşam sürmek, onların vahşi gururlarına nefsimizi, hissimizi feda ederek yaşamak bir yalanmış.

   Mukadderatımız insanların mukadderatına bağlanmış vaziyette, onların ellerini tutmadan, onlara yalvarmadan, onlarla (sahte) sevgi birliği yapmadan ilerleyemezmişiz düşüncesi nasıl da bir hokkabaz oyunuymuş..."

   Hayatının son 5 yılını angel investorcılık, startupçılık, exit stratejicilik, business plancılık, oynayarak geçirmiş bir adam olarak o elevatordaki tüm pitchlere sunum yaptım diyebilirim. Bu oyun güzel, bu oyun eğlenceli, bu oyun çok maslaklı, çok beybi giz plazalı ama çok vahşi beyler. Ofispacete ışık gördüm felan demişsin ya...O ışık bu iyi niyetli, heyecanlı, güzel şeylerin olacağına inanan, oh be abi çok uğraştık ama değdi modundaki parlak gençlerin, tıkanacak pamuk öncesi gördükleri son ışık. Mevzu çok uzun ve ihtiraslı, moral bozmaya da gerek yok. Kolay gelsin çocuklar.

   1. bravo güzel demişsin ciguli

   2. Ciguli seni görmek güzel.. seninle tanışmak gerekiyor senden öğrenecek çok şeyimiz var..

    "Girişimi tasarlayan ekibin yaptığı pazar araştırmasına göre 120 bin civarındaki müşteri profiline hitap edilecek. Girişimin ilk yılda 2.5 milyon dolarlık ciro getirmesi hedefleniyor."

    keşke her düşünen insan böyle kazançlar sağlayabilse.. Daha hayata geçmemiş bir proje için güzel rakam.. bende yaptığım web sitemle ayda 5 bin tl kazanırım diyordum hatta rüyalar alemine dalmış bazen kırmızı başlıklı kızın beyaz atlı prensi olmuştum... 2 aydır sitemde satış yapamadım.. yılların yazılımcısı ve yılların seocusu olarak sadece bekliyorum.. daha açılmamış bir site için bu yıl 2,5 milyon dolarlık ciro tahmini büyük yalnış. açın sonra tahmin yaparsınız arkadaşlar... Bu arkadaşlar gibi rüya alemine dalıp bu gün hayal edeceğim :))

 2. Mert Sarac Mert Sarac

  Projemizin adi Talkd.me ve maalesef ki konum tabanli degil :)

 3. armood yeni bir fikir değil ki ruh haline göre müzik dinleme siteleri vardı zaten

 4. 1- "..AirBnb’nin ofisler için uyarlanmış bir örneği olduğunu söyleyebiliriz."

  2- "IMDB’nin müzik dikeyi gibi yola çıkan.."

  3- "Connecttome benzeri bir uygulama."

  epey yaratıcı fikirler ortaya çıkmış tebrik ediyorum.

  1. Tanyeli Karakaya Tanyeli Karakaya

   Eren,

   Varolan sorunlara yepyeni çözümler sunmak eminim ki her girişimcinin hayali. Fakat test edilmiş ve kabul görmüş modellerle kıyaslandığında aynı zamanda da riskli, bu nedenle globalde uygulanmış başarılı modellerin -lokaldeki ihtiyacı karşılamıyorsa- lokale uyarlanmasının (uyarlama diyorum çünkü globaldeki sorunlar ve çözümler kültürel ve jeografik farkılıklar gösterebilir, modelin mutlaka test edilip lokalize edilmesi gerekir) yanlış olmadığını hatta şart olduğunu düşünüyorum. Zira lokalde karşılanmayan ihtiyaçlar potansiyel pazarı farkeden global girişimciler tarafından karşılanacaktır, bu da "en basitinden" istihdam kaybı anlamına gelir.

   Ayrıca varolan bir çözümün bambaşka alanlara uyarlanmasının da en az çözümü bulmak kadar gözlem ve yaratıcılık gerektirdiğin düşünüyorum. (Bunu office space için söylemiyorum bu projenin global örnekleri mevcut)

   İşleyen bir modelin ve karşılanan bir ihtiyacın gerçekçi olmayan hedeflerle girişim adı altında sunulması konusunda ise maalesef genel olarak eleştirilere katılıyorum.

   Bunun yanında girişimcilik sürekli gözlemlemeyi, farklı bakabilmeyi, ihtiyacları saptayabilmeyi ve fırsatları herkesten önce görebilmeyi gerektiriyor, yani aslında gerçek girişimci birçok alanda fikir üretiyor fakat genellikle nispeten risksiz olan fikirle yola çıkıyor. O nedenle henüz yolun başındaki girişimcilere karşı yıkıcı olmak yerine yapıcı olmanın daha yararlı olacağına inanıyorum:)

   Tanyeli @ Office Space

 5. Çok yazık. Şunun bilmemnelisi, bunun benzeri vs. Acıyorum.

 6. "Girişimi tasarlayan ekibin yaptığı pazar araştırmasına göre 120 bin civarındaki müşteri profiline hitap edilecek. Girişimin ilk yılda 2.5 milyon dolarlık ciro getirmesi hedefleniyor."

  120 bin kişiye hitap edecek hepsini müşteri yapsa ve 21 $ kazansa anca 2.5 milyon $ ciro yapar. ee pazar bitti sonraki sene kime hitap edecek :)

  1. Tanyeli Karakaya Tanyeli Karakaya

   125 bin kişi ilk aşamada yoğunlaştığımız hedef kitle, (erken evre, yüksek kar potansiyeli olmayan girişimciler) anket ve görüşmelerimizde en yoğun ihtiyacın bu grupta olduğunu gördük, fakat bu pazarın tamamı değil, tahmin edersiniz ki ofis ihtiyacı olan çok sayıda insan var. Diğer profillere de ulaşmayı hedefliyoruz fakat ilk sene pazarlama aktivite ve bütçemizi en yüksek geri dönüşü alacağımızı düşündüğümüz bu gruba harcamayı planlıyoruz.

   Yıllık ciro tahminimizi yaptığımız anket ve görüşmelerde çıkan ortalama kiralama süresi ve ortalama aylık kira bütçesi üzerinden 125 bin kişinin % 4'üne ulaştığımızı varsayarak yaptık. Yani ilk sene 125 bin kişiye değil 5 bin kişiye ulaşmayı planlıyoruz. Kaldı ki tamamına ulaşsak bile kiralardan komisyon aldığımız için sürdürülebilir bir iş modeli, yani aynı müşteri seneye de kiralama yapabilir.

   Tabi ki bu hesaplamalar ve öngörüler kısıtlı zamanda kısıtlı kişi üzerinde yapılan anket ve görüşmelere dayandığı için projenin devamında daha kapsamlı bir pazar araştırması yaparak öngörülerimizi test etmeyi planlıyoruz.

 7. Ne yazık ki tamamiyle kopya fikir ve projeler dereceye girdi. Armood sunumunda fizy'den bahsedildi ama fizymood ve bira.fm es geçildi. Kaldı ki 'IMDB müzik versiyonu' olarak sunulan fikir kendilerinin de itiraf ettiği gibi last.fm kopyası olması sebebiyle armood olarak değiştirilmiş. Kopya bir fikirle ilk 10'a kalmak sonradan tekrar kopya olduğu için farklı bir kopya fikir ile eski kopya fikrin değiştirilmesi.. Sonuç olarak fizymood'dan ve bira.fm'den haberi olmayan jüri, jüriye(Paypal) oynayan kopya fikir sahibi ve dereceye girmiş kopya bir fikir.

  1. Ersin Ayaz Ersin Ayaz

   Hakan selam,

   öncelikle düşüncelerine saygı duyuyorum fakat 54 saat süren bu etkinlikte düzenlenen oturumlarda ve mentorların takımlar ile birebir görüşmelerine en sık konuşulan şey "pivot etmek" idi. imdb'nin müzik vers. ile yola ciktik fakat yaklasık 1 gunumuz pazar arastirmasi ile gecti ve lastfm'in karsisina koyabilecek birşey bulunamadigi icin fikir degisikligine gidildi ve gercekten uzun suren karar verme sürecinde armood'u ortaya cıkardık.

   fizy güzel ornek fakat, farkımızı özetle acıklamak gerekirse, fizy suan 4 mood destegi vermekte ve bu destegi sarkilarin ozelliklerinde bulunan turune gore listelemekte ve büyük uyumsuzluklar cıkmakta.

   "Jüriye Oynamak"

   takım adına degil ama şahsım adına yorum yapmak gerekirse, evet inandiginiz bir fikri 54 saatte başkalarına inandirabilmek için "jüriye oynamak (paypal)" bence çok normal.

  2. Erdal Kaya Erdal Kaya

   Fizy 3,4 mood barındırıken, Armood onlarca moodbarındırıyor. Tabiki fark sadece bu değil, burada fark yarattı konu mooddaki parcaları satın alabiliyorsunuz. Jürideki üyeler o kadar yetkin ve bilgili ki, bırak bira.fm'i Arjantin'deki yerel müzik satan sitelere kadar biliyorlar.

 8. Ersin Caymaz Ersin Caymaz

  Türkiye'den bir gün "İşte giriş budur" diyeceğimiz bir proje çıkmayacak mı? Biz bunları haketmiyor muyuz?

  1. Fikret Oduncu Fikret Oduncu

   put.io bence bunu hakediyor.

   1. Ersin Caymaz Ersin Caymaz

    Google drive bunu ücretsiz olarak zaten yapıyor?

   2. Fatih Kadir Akın Fatih Kadir Akın

    Ersin, Google Drive ile put.io tamamen alakasız iki ürün, her gördüğünüz bulut storage'ı aynı sanmayın.

   3. 100% Agree!

    Btw. Türkiye'de PaaS, IaaS veya SaaS sunan servisler var mı?

  2. Yücel Yücel

   Proje var ancak vizyonlar farklı. Daha dün sayılabilecek dönemde çıkış yapan isimlerin vizyonlarının ve cesaretlerinin çabuk köreldiği anlaşılıyor bu nedenle yatırımcılar kopya projelerden medet umuyor olmalılar. Start-Up ruhuna aykırı seçimler olmuş, yazık. Yeni ve düzgün bir alternatif platformun kaçınılmaz olduğu aşikar!...

   1. sw'nin ilk senesinde 2. olmuştuk, geçen haftalarda bizim yaptığımız projenin yarısını yapmayan my1login 1m$ yatirim almis. o parayi bana yatirsalardi cok daha baska seyler olurdu. kismet. burdan cikan arkadaslara diyebilecegim sey @ciguli'nin de dediği gibi başkasından birsey beklemeyin. ne yapacaksaniz kendinize yapacaksiniz. yatırım gelicekti felandi filandi hikaye.

 9. Fikret Oduncu Fikret Oduncu

  Armood muusico kopyası gibi olmuş. Talkedme ise şu an çok iyi duruyor.

 10. Serdar Serdar

  Bu projelerin benzerlerinin daha önceden var olması, bunların yapılmamasını gerektirmez. Hatta benzerlerinin var olması bir bakıma daha iyi, demek ki kullanılan / arkalarında bir gelir modeli olan işler bunlar. Ayrıca konsept olarak bilinen iş modelleri olduğundan, potansiyel müşterilere iş modelinizi anlatmak için çok uğraşmayacaksınız demektir. Bunun neden bu kadar önemli ve zor olduğunu anlamak için Markafoni'nin hikayesini okumanızı / izlemenizi tavsiye ederim http://www.etohum.com/tolga-tatari-markafoni).

  Daha internet girişimciliğinden (veya daha geniş anlamda girişimcilikten) 100bin TL kazanmamış insanların da bu kadar acımasız ve temelsiz yorumlar yapması çok ilginç; daha iyisini yapabiliyorsanız, buyrun, meydan sizin.

  Bu desteklenen projelerin belki hiç biri 1 sene bile ayakta duramayacak, ama önemli değil; girişimcilik yapan insanlar bundan çok büyük deneyimler edinecek ve sonraki projelerinde çok daha iyi işler çıkartacak. Sonuçta bir ekosistem, bir kültür yaratılıyor; bunlar çok önemli...

  "budur diyeceğimiz proje çıkmayacak mı bu ülkeden" şeklinde serzenişte bulunanlara da Steve Jobs'un iPhone'u çıkartmadan önce defalarca çok büyük hatalar yaptığını, büyük paralar kaybettiğini, kendi şirketinden kovulduğunu, vesaire vesaire, hatırlatmak gerekir... Biyografisini okumanızı tavsiye ederim.

  "budur" diyeceğiniz proje de çıkacak bu memleketten, tasalanmayın; sadece bu işlerin bir öğrenme süresi, yasal altyapı (fikri mülkiyetler, vesaire), sermaye desteği, ... gerektirdiğinin bilincinde olarak ve sürekli çalışarak / inovasyon yaparak olacağını bilerek yorum yapın lütfen.

  1. Yücel Yücel

   Sıraladığınız şeyleri bilmeyenlerin olduğunu düşünüyor musunuz?

   Girişimcilikten 100BinTL kazanmış insanların startupta işi ne? 100BinTL'den fazla bir meblağ ile yatırım yapılan bir proje var mı?

   Son cümlenizi tekrar okuyun, eleştiri yapanların hepsi aynı şeyi söylüyor zaten ama bir de sonuca bakın!...

 11. cem yılmaz'ın yaptığı bi reklamda söylenmişti:

  "doktor bu ne?"

  aynı tepkiyi vermek istiyorum.

 12. hey

  can you make english version of this and previous news about SWIstanbul + put some more pictures (especially from first day)?

  congrats for the winners!

  1. man if you knew what the heck is going on here you would probably ask to translate the comments :)

 13. Gözde Mihran Kaya Gözde Mihran Kaya

  Öncelikle dereceye giren tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Yarışma boyunca CarPooling projemiz hakkında sitenizden güzel yorumlarda bulunuldu, bu durum önemli ölçüde motivasyonumuzu arttırdı. Bizi destekleyen herkese teşekkürlerimizi sunarım:)

  1. Carzapp'ı da takip etmenizi tavsiye ederim. Good luck!

 14. Herkese merhaba,

  Bütün arkadaşları tebrik ediyorum. Bu girişimci arkadaşlar 54 saatte sıfırdan bir prototip ürün çıkardılar ki arada pazar araştırması, tasarım, teknik altyapının hazırlanması, gelir modelinin belirlenmesi ve juriyi etkileyecek iyi bir sunum hazırlanması gibi bir sürü iş var, kolay birşey değil. Üretim yapan her girişimci değerlidir. Eleştiri yaparken bunları da göz önüne alın lütfen.

  Teşekkürler.

 15. Gercekten guzel projeler,helal olsun demek isterdim ama malesef hic yaratici degiliz..ama anliyorum neden bole oldugunua cunku yaratici olmak icin taban olmasi lazim..bunlarin hepsi ve cok daha iyileri usa de var ,ve insanlari onlair kullanmakstan bunaldi..eger daha iyisini yapabiliyosaniz yapin,yabancilar bizim urunlerimizi kullansinlar..ama malesef ben daha ole bir proje duymadim..belki yaniliyorumdur,eger varsa bilmek isterim..kesinlikle herseyi bildigimi idda etmiyorum ama daha business paln icin arastima yaptigimda turkiyeden 2 sayfa geliyosa bu buyuk bir kayiptir..turkiyede yeni seyler uretmek icin degil,uretilenin kolesi olmak icin yetistiriliyoruz..en azindan bana oyle oldu..su an yurtdisinda bir startup da calisiyorum..Turkiye icin mukemmel planlarim var ama baslamadan egitim kismini halletmek lazim diye dusunuyorum..oyuzden soyleyebilecegim en iyi sey,kucuk yasta 11-15 arasi cocuklari programlamaya alsitirmak..bilgi sahip olduklari en iyi hazine cunku.daldan dala atladim ama oyle