Startup Weekend İstanbul yarın başlıyor
Etkinlikler

Startup Weekend İstanbul yarın başlıyor

Girişimcilerin iş fikirlerini 2.5 günde şirket kurma aşamasına getirmesini sağlayan Startup Weekend, yarın başlıyor. Türkiye'de 3. kez düzenlenen etkinlik, parlak ve hızlı girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmeye yardımcı olacak.

Yarın başlayacak olan etkinlik pazar gününe kadar sürecek. Microsoft Türkiye’nin İstanbul ofisinde düzenlenecek olan yarışma dünyanın önde gelen girişimcilik vakıflarından Kauffman Foundation tarafından desteklendiğini hatırlatmak istiyoruz.

Dünya çapında 100’ü aşkın şehirde gerçekleştirilen Startup Weekend, Türkiye’de özellikle ikinci yılda daha iyi girişimleri öne çıkardığını söyleyebiliriz.

Etkinlik programından kısaca bahsetmek gerekirse birinci günde fikirler sunularak, oylama yapılacak. İkinci gündeyse oluşturulan takımlarla Windows 7 ve 8 işletim sistemleri üzerinde uygulama geliştirme workshopları gerçekleştirilecek. Son gündeyse kazanan takımlar ve  açıklanarak ödüller dağıtılacak. İlk 3′e giren ekipler Girişim Fabrikası iş hızlandırma programına doğrudan dahil edilecekler. Ayrıca 1. takıma Microsoft tarafından Windows Phone ve yine ilk 3 takıma ikişer adet Webrazzi StartUp Summit bileti verilecek.

Webrazzi’nin medya sponsoru olduğu Startup Weekend bu yıl Microsoft Türkiye ve Özyeğin Üniversitesi’nin ana sponsorluğunda düzenleniyor. Encuba, Etohum, Metutech-Ban, Paypal ve Youthmedia sponsorlar arasında bulunuyor.

Yorumlar (9)
 1. Mehmet Mehmet

  Olumsuz sonuçlanan başvurulara dönüş yapılmıyor mu? Bazı katılmaya hak kazanan arkadaşlara mailleri gitmemiş. Kazananlar en azından bir yerde açıklansaydı iyi olurdu. Şu an hiçbir bilgimiz yok

  1. Osman Gamli Osman Gamli

   Olumlu olumsuz diye bir sey soz konusu degil. Projenin susu. x kadar basvuru icinde kabul edildiniz diye email gelir, etkinlik alanina gidersin muhattap bulamazsin.

   Siraya girip mikrofonu eline alan sunum yapiyor. Kimseye bir sey soylemeden etkinlik alanina gidip sen de siraya girip sunum yapabilirsin.

   Inanilmaz amator bir olusum. Olumlu yanit verdikleri kisiler bile sunum yapma zamani bulamiyor.

   Insanlar basvuramadiklarindan ya da secilemediklerinden yakiniyor. Etkinlik alanina gittiklerinde o tur bir eleme bile olmadigini, eline mikrofon kapanin facebook & foursquare & twitter'in aynisi dalga gecer gibi proje anlattiklarini kolaylikla gorebilirler.

   Zaman ve enerji kaybi.

   1. Keşke böyle demeseydin çünkü böyle olması güzel bir şey ve sırf eleştiri geldi diye amatörce yasaklayıp hevesle gelenleri kapıda bırakmalarını istemem.

    Geçen senenin seçilmiş projelerine bakarsanız hiç de uyduruk şeyler olmadığını göreceksiniz. Örneğin geçen seneden beri bizim projeye benzer highlight gibi, gridndr gibi bir çok şey çıktı ve şu an dünyada en çok konuşulan girişimler bunlar. Onlarca pitch arasında kaynanamış demek ki. Doğru ekip ve ortam oluştuktan sonra hangi fikrin seçildiği de çok önemli değil aslında.

 2. Geçen seneki eğlenceliydi ama çok ders aldık. Bu sene daha bilinçli katılacağım.

  Ders 1: Web sitelerindeki harita geçen seneden beri ısrarla (belki de kasten) yanlış adresi gösteriyor. Birçok kişi ben de gösterilen adrese gidip orada ikamet eden mahalle arasındaki bıyıklı bakkal amcaya "abi burada maykrosoft varmış" demek durumunda kalmıştım. Aman dikkat :)

 3. bu sene başvuramadık ama gelecek sene başvurmayı düşünüyoruz, tabiki seneye de olacaksa.

 4. Sezer Noyan Sezer Noyan

  Ben merak edip geçen yılın projelerine baktım. Daha sonra geçmiş etohum’da yer alan projelere de baktım.

  Gerçekten hepsine emek sarf edilmiş ve verilen röportajlarda genç arkadaşlarımızın ne kadar heyecanla işlerine atıldıklarını gördüm.

  Fakat beni düşündüren şu ki birçok girişim ortadan kalkmış ve devam edememiş. Bir yıl dahi dayanamamış birçok uygulama var. Bu gençlerin heyecanını gördükten sonra kolay kolay pes etmeyeceklerini tahmin ediyorum. Öyleyse bu yarışmalar acaba sadece markaların/kişilerin teknoloji alanında değerlerini arttırmak için mi düzenleniyor? Eğer buna başka nedenler varsa bence onların da farklı bir ortamda tartışılması gerek.

  Dün okuduğum bir makalede diyor ki.. Hiç bu kadar girişimciliğin desteklendiği bir ortam olmamıştı. Gerçekten de öyle. Peki ama neden bu kadar çok girişim bir yıl bile dayanamaz?

  Bu tip buluşmaları organize edenler bence sorumluluklarını daha iyi yerine getirmeli. Katılan gençler de girişimlerini yaşatacak sözleri almalılar.

 5. Benim anlamadığım bir şey var . Mesela buraya gidip sadece fikrimizi mi anlatıyoruz yoksa elimizde anlatacağımız projenin yazılımın yapılmış olması mı gerekiyor ? Bu desteği bize neye göre verecekler onu anlayabilmiş değilim

  1. Gidiyorsun anlatıyorsun. İlk 10'a seçilirsen gruplara ayrılıp 2 gün boyunca onun üzerinde çalışıyorsunuz. Sonra da çıkıp sunuyorsunuz. Sunuma göre kazanan belli oluyor.

 6. Alphan Alphan

  Gecen haftasonu Lean Startup Machine diye bir organizasyon yapilmis. Webrazzi bu etkinligi haber yapmayi atlamis galiba.