Kaspersky: 'Apple güvenlik konusunda Microsoft'un 10 yıl gerisinde'
Güvenlik

Kaspersky: 'Apple güvenlik konusunda Microsoft'un 10 yıl gerisinde'

Aslında her şey bundan birkaç ay önce Mac OS X işletim sistemine sahip bilgisayarların güncel olmayan Java sürümü nedeniyle yaşadıkları sıkıntılarla gün ışığına çıktı. Dünyadaki tüm Mac sistemlerinin yaklaşık yüzde 2’sini etkilediği tahmin edilen bu Truva atı saldırısı sonrasında gözler Apple’a ve Apple’ın güvenlik anlayışına çevrildi.

Dün Info Security 2012 etkinliğinde konuşan güvenlik firması Kaspersky’nin CEO’su Eugene Kaspersky ise bunun yeni bir sorun olmadığını, Apple’ın güvenlik konusunda çok ciddi zafiyetlerinin uzun zamandır devam ettiğini söyledi.

Hatta Kaspersky bir adım daha ileri giderek, güvenlik konusunda sıkça eleştirilen Microsoft’un, Apple’a göre 10 yıl daha ileride olduğunu da sözlerine ekledi.

“Yıllardır güvenlik açısından bakıldığında Mac ve Windows arasında büyük bir fark olmadığını söylüyorum” diyen Kaspersky son zamanlarda Mac cihazları hedef alan zararlı yazılım sayısında büyük bir artış gözlendiğine değindi.

“Siber suçlular Mac’in ilginç bir alan olduğunu keşfettiler” diye konuşan Kaspersky, Apple’a ilginç bir uyarıda da bulundu: “Microsoft’un dünyasına hoş geldin Mac. Burası zararlı yazılımlar ile dolu.”

Apple’ın çok yakın zamanda Microsoft’un 10 yıl önce uğraştığı sorunlara bugün sahip olduğunu fark edeceğini iddia eden Kaspersky, firmanın güvenlik ve yazılım güncelleme konusundaki alışkanlığını değiştirmek ve güvenlik denetimlerine ciddi yatırım yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Gerçekten de Mac’in her geçen gün daha popüler hale geldiği ve kullanıcı profilinin siber suçlular için son derece cazip olmasının Apple’ın başını ağrıtmaya devam edeceği kesin. Yıllarca güvenlik eleştirilerine maruz kalan Microsoft bu alanda zaman içerisinde çok büyük yatırımlar yaparak, güvenlik önlemlerini artırmak adına işletim sistemine kendi uygulamasını da dahil etmişti.

Apple’ın elindeki kaynaklarla bu konuda gereken her türlü yatırımı yapabilecek gücü olduğuna şüphe yok. Ama ilk adım uzun zamandır “virüssüz” olarak reklamını yaptıkları işletim sisteminin de güvenlik konusunda zaafları olabileceğini kabul etmekten geçiyor.

Yorumlar (12)
 1. Yakup Cemil Yakup Cemil

  kaspersky'nin derdi apple bilgisayar kullanıcılarına satış yapabilmek.

  kişisel olarak ve evde nerdeyse 10 yıldır mac bilgisayar kullanıyorum. bu kadar zaman içinde benden ve birbirlerinden görüp mac'e geçen bir çok iş arkadaşım oldu.

  evdeki imac hiç kapanmıyor. 24 saat internete bağlı. bu yazıyı da yazdığım macbook pro ise sürekli yanımda. gün içinde değişik alanlardan internete bağlanıyorum. ne imacte, ne macbook proda antivirüs yazılımı yok. bu güne kadar virüs bulaşmış bir mac ne duydum ne gördüm. buna karşın herhangi bir windows sürümü yüklü bir bilgisayarı çok değil, sadece 5 dakika antivirüs yazılımı olmadan internete bağlı tutun ve sonucu görün.

  bir mac üstündeki antivirüs yazılımı sadece sisteme daha fazla yük bindirir. başka da bir işe yaramaz.

 2. Microsof'da ki deneyim, bilgi birikimi ve geri bildirim (feedback) hiç bir firmada yok.

  Microsoftun 10 sene önce tecrübe ettiği, sorunları Apple ın yeni görecek olması çok doğal.

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Unix yapısını taşıyan bir sistemde virüs denen birşeyi bulmak, çölde iğne aramak gibidir. Ama Microsoft için bunları söylemek imkansız.

 3. Masum Köylü Masum Köylü

  Birde bu mac fanatikleri var dimi.. sevgili yakup cemil gibi aynı.. sen görmedin duymadın diye olmadı diye birşey yok. sen bilmiyorsun ama her gece bi cinayet işleniyo. bu olmadığını göstermez.. neyse konuyu saptırmayalım.. mac popüler hale geldikçe daha çok başı ağrıyacak. mac kitlesi hackerlar için kayde değer bi rakama sahip değildi.. ama artık mobil olayı daha egemen hale gelince işler değişti...

  1. Yakup Cemil Yakup Cemil

   "mac kitlesi hackerlar için kayda değer bi rakama sahip değildi... mac az kullanılıyor diye virüs yazılmıyor" çok inanılası bir tez değildir.

   siz virüs yazıyor olsanız, zaten amaç ses getirmek, dikkat çekmekse sizce hangisi daha çok ses getirir?

   virüslerinden illallah gelmiş bir sisteme bilmem kaç bininci virüsü yazmak mı;

   yoksa virüs derdi olmadığıyla övünen bir sisteme ilk virüsü yazmak mı?

   windows'da jpeg görüntülerin içine bile virüs kodu yerleştirilebiliyorsa, bu kadar basit bir girişimi yapan hackerların mac için de bunu compile edebileceklerini düşünüyorum, eğer yapamıyorlarsa başka şeyler vardır. mac her zaman popülerdi ama elit tabakanın talep ettiği bir sistem olarak görülüyordu, kaldı ki mac kullanıcılarını sarsacak bir virüsü yazma heyecanını birçok hacker içinde yaşatıyordur bence. mesele sizin düşündüğünüz kadar basit değil.

   mac, tıpkı linux gibi unix tabanlı bir işletim sistemidir. sistemin yapısı gereği virüs denen programcıklar kafasına göre çalışıp dilediği işlemi yapamaz.

   bu konuda google üstünden "unix sisteme neden virüs bulaşmaz" diye sorup kolayca bilgilenebilirsiniz.

   ya da http://www.apple.com/why-mac/better-os/#viruses bu linki ziyaret edin. ingilizce bilmiyorsanız bile bir fikir verecektir.

   kasperski bu haberde bilinçli olarak bir çarpıtma yapıyor. o da şu: virüs ve truva atı farklı şeylerdir. mac sisteme java açığından dolayı yüklenen birkaç truva atını "virüs bulaştı" şeklinde çarpıtıyor.

   oysa ki bilgisayar virüsünün literatürdeki tanımı şöyle:

   "BİLGİSAYAR VİRÜSÜ: Kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır.

   Terim genelde kötücül yazılım (malware) denilen geniş bir alanı ifade etmek için kullanılsa da, gerçek bir virüs aşağıda belirtilen iki görevi gerçekleştirmek durumundadır.

   Kendini çoğaltmalı... Kendini çalıştırmalı (yürütmeli)"

   kasperskinin bu çarpıtmayı yapmasının nedeni, tanesini 60 dolardan sattıkları "kaspersky antivirus for mac 2011" adlı program olmasın?

   bu arada virüsün cinayetle ne ilgisi var anlamadım. evet sokaktaki cinayetleri gözümle görmemiş olabilirim ama gazetelerden tvlerden öğrenebilirim değil mi? aynı şekilde mac için üretilip başarıya ulaşmış bir virüsü de gözümle görmesem bile, illa ki internetten filan öğrenirdim.

   mac fanatikliği konusunda haklısınız. eğer bir gün mac ya da linux sistem kullanırsanız (ubuntu öneririm) ki ikisi de unix temelli sistemlerdir, siz de o sistemi kaçınılmaz olarak o güne dek kullanmış olduğunuz windowsla kıyaslayacak ve o güne dek kendinizi kazıklanmış hissedeceksiniz.

   kullandığınız yeni sistemin fanatiği olmanız iki gününüzü bile almayacak. sonuçta her koşulda daha hızlı, daha kararlı, çökmeyen, zaman geçtikçe şişip yavaşlamayan, senede bir format istemeyen, daha estetik ve kullanımı daha kolay, fiyatı 200 dolardan başlayıp 450 dolara giden windowsa göre çok çok ucuz (mac osx lion 29 dolar, ubuntu bedava) bir sisteme geçmiş olacaksınız. neden fanatiği olmayasınız ki?

   üstelik virüssüz ;)

   1. Ozan Çanaklı Ozan Çanaklı

    Windows 3.1'den beri, Win PC kullanan birisi olarak, üniversite'de tanıştığım iMac tamamen bakış açımı değiştirdi. "MacOS ne ya, bu kadar adam boşuna mı Windows kullanıyor?" kafalarındaydım. Evet boşuna windows kullanıyor.

    Açıkçası bilgisayarıma olan bağlılığım da, iş verimim de zirve yaptı.

    4 senedir kullandığım Macbook Pro'da hala 4sene önceki gibi. -5 ayda bir gerçekleşen "Windows format night" larımı özlüyorum :)

 4. Murat Yavuzkaplan Murat Yavuzkaplan

  sandbox olayini asacaklarda, ustune file-permit yapacaklar ve sisteme zarar verecekler?! tamamiyle sacmalik, ara ara bi firma cikip boyle sacma sapan seyler soyluyor. maksat yakup cemilinde ifade ettigi program satma, baska birsey degil.

  mac kullanipta fanatigi olmayan(yazilim+donanim) tek bir sahisda tanimiyorum acikcasi :) bende dahil

 5. Sami Bozdağ Sami Bozdağ

  "az Mac vardı o yüzden virüsçüler ilgilenmediler" tezi doğru değil. Apple'ın yazılımı kapalı sistem mantığı ile çalıştığı için mevcut virüs programı mantığı ile virüs bulaştırılamıyordu. Buna güvenerek gerine gerine "virüs yapılamayan sistem" diye ürün sattılar.

  Ama bu demek değil ki kapalı sisteme virüs sokmak mümkün değil. Apple sisteminin tavırlarını birebir taklit edebilen virüs programları eninde sonunda yapılacaktı. Bu olduğu zaman da Apple kullanıcıları PC'ye göre daha büyük tehlike altında olacak çünkü

  1) bu tarz virüsler daha sofistike olacak

  2) apple'ın tecrübesi sınırlı

  3) bu karmaşık virüsleri yazan insanlar para beklentisi ile yapıyorlar, dolayısıyla etki yapmak için olabildiğince zararlı versiyonlar yapmaya çalışacaklar; öyle PC'deki gibi bazı şakacı programlar veya zorla reklem çıkardan programlar değil, harddisk silen, bios bozan cinslere hazır olun.

  1. Yakup Cemil Yakup Cemil

   ilerde ne olur elbet bilinmez ama şu an mevcut sistemler arasında hem işletim sistemi hem de donanım olarak en güveniliri mac gibi geliyor bana.

   zaten apple gibi bir firma yukarda bahsettiklerinizi öngörüp ona göre önlemini çoktan almıştır. şu an 70.6 milyar dolarla dünyadaki bütün markalar arasında marka değeri en yüksek olan bir şirketten bahsediyoruz. üstelik bu aşamaya batma derecesinden geldi. sadece marka güvenilirliğini korumak için bile milyarlarca doları bir çırpıda harcayacaktır.

   linke bir göz atın:

   http://www.teknogaste.com/aci-ama-gercek-apple-kasasindaki-para-ile-amazon-nokia-ve-rimi-satin-alabilir/6db8f509-41c4-45c7-ad68-fd6613cdb2b4

   yıllar önce windows kullanırken bu virüs meselesinden canı ciddi şekilde yanmış biriyim. mac'e geçiş sebebim de budur zaten. elimdeki pcde başta pardus, fedora ve ubuntu olmak üzere birkaç linux sürümü denedikten sonra "hackintosh" denilen normal pc üstünde mac os'u da denemeye karar verdim. sadece bir gün kullanıp ertesi sabah koşa koşa gidip bir orjinal mac bilgisayar aldım. çok da iyi etmişim. tek kelime abartmadan söylüyorum; o gün itibarıyla bilgisayarla ilgili sorunlarım sonra erdi.

   win pc'de yaşadığım sürücü, tanımama, çökme, şişme, virüs, hız sorunların tamamı kökten bitti.

   unutmadan; ben hiç ihtiyaç duymadım ama dilerseniz mac computer üstünde herhangi bir orjinal windows sürümü de kullanabiliyorsunuz.

 6. Fırat Akyıldız Fırat Akyıldız

  Bu virüs programlarının kan kaybettiğinin resmidir çünkü Kaspersky çok iyi biliyor ki Windows da eski Windows değil; daha güçlü ve daha güvenli. O nedenle iOS'tan pay almayı ve "batmamayı" hedefliyor. Bunu anlayışla karşılıyorum ama hiçbir Mac kullanıcısı, iOS gibi düzgün işleyen bir sisteme, Kaspersky gibi; başıbozuk, hantal, "PC artığı" bir programı sokmaz.

  1. Yakup Cemil Yakup Cemil

   bildiğim kadarıyla bu programları külliyen satın da alamıyorsunuz. bir yıllık iki yıllık filan lisans veriyorlardı eskiden. hala da öyledir herhalde. mafya gibiler; "sen bana ödeme yap ben seni koruyayım."

   üstelik microsoftun kendi ürettiği ve bedava kullanıma açtığı koruma programı bu antivirüsçü mafyalarının ürettiği programlardan çok daha hızlı ve sağlıklı gibi duruyor.

   insanın aklına kötü kötü fikirler bile getiriyor bu antivirüs mafyaları. mesela virüs üretip ortalığa salmak ve sonra da temizliyor olmak gibi. bir nevi ödeme yapmayanı döveriz mantığı

 7. Profesyonel bir standart oldugu için Öac kullanmak zorundayım, ama 2 günde fark edilir denilen bariz üstünlüğü henüz göremedim. Aja kartlarla broadcast çıkışı bir facia, ve Mac için alternatif üreyilmedigimden