Türkiye'de hizmete başlayan MUBI'ye Facebook ve Sony dopingi

Türkiye'de hizmete başlayan MUBI'ye Facebook ve Sony dopingi

Efe Çakarel'in kurucusu olduğu, San Francisco merkezli video streaming servisi MUBI, Sony'nin Mayıs sonunda tanıtacağı yeni nesil 'internet bağlantılı' Bravia televizyon serisinin tümünde yerleşik olarak gelecek. MUBI, ayrıca yakın geçmişte İngiltere'ye de açılan ABD'li dev Netflix ile birlikte Facebook'un OpenGraph protokolüne dahil olmayı başaran dünyadaki ikinci video streaming servisi olarak büyük bir başarıya imza attı.

İstanbul ziyareti sırasında görüştüğümüz Çakarel, Sony Entertainment Network'ten sonra Bravia televizyonlarda da bulunacak MUBI uygulamasının tüm dünyada 4.4 milyonu geçen abone tabanını daha da arttıracağını söyledi. MUBI uygulaması, kısa süre önce bazı ülkelerde ve bazı Bravia modellerinde test edilmeye başlanmıştı. MUBI ile Sony işbirliği ise daha önce duyurulmuş ancak kapsamı netleştirilmemişti.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de servise başlayan MUBI, İskandinavya ülkeleri ve Türkiye'de, diğer pazarlardan farklı olarak, 'günde 1 film' modelini uyguluyor. Türkiye'de ayda 4.99 TL ödeyerek abone olan kullanıcılar, son 30 filmi PC ya da mobil cihazlarından izleyebiliyor. Diğer pazarlardaysa daha yüksek fiyatlamayla aylık kotalı 'a-la-carte' formülü uygulanıyor.

MUBI, çıkış noktası olarak 'auteur' sinemasını baz alan, yani dev bütçeli Hollywood filmlerin dağıtım kanallarına giremeyen yaratıcı dünya sineması örneklerinin bulunduğu bir sinema kataloğu. Ancak hızlı büyüyen firma, auteur sineması dışında, kendi seçtikleri ve sinema sanatı adına önemli gördükleri başarılı gişe filmlerini de portföyüne katıyor.

MUBI'nin küçük ortakları arasında, sinema sanatında önemli yere sahip kurumlar bulunuyor; dünya sinemasının seçkin örneklerini kataloğunda bulunduran Criterion Collection, Celluloid Dream ve Martin Scorsese'nin kurduğu, dünya sinemasının eski örneklerini restore edip izleyiciyle yeniden buluşturan en büyük örgüt olan World Cinema Foundation bunlardan bazıları.

MUBI geçtiğimiz yıl 2.4 milyon dolar yatırım alarak toplam değerlemesini 10 milyon dolara yükseltmişti. Biz de bu yatırım öncesinde Efe Çakarel ile bir röportaj yapmıştık.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.