Facebook sayfaları için yeni buton: 'Listen'
Müzik

Facebook sayfaları için yeni buton: 'Listen'

Facebook düzenlediği son f8 konferansında Open Graph ile birlikte gelecek yeni butonların müjdesini vermişti.

Hepimiz bu butonların ne zaman görücüye çıkacağını merak ederken Facebook da Spotify ile işbirliğine gitti. Ona sonradan Rdio ve MOG da eklendi.

Ülkemizde aktif olmasa da, bu servisler üzerinden Facebook'ta müzik dinleyenlerin sayısı azımsanmayacak derecede arttı. Hatta kimi zaman Facebook'un iTunes'a rakip olup olmayacağı bile tartışıldı. Şimdi Facebook sayfalarına özel yeni bir buton gelecek; "Listen."

Yeni butonun özelliği sadece müzisyen ve müzik gruplarının sayfalarında yer alacak olması. Butona tıklandığında o şarkıcı ya da grubun şarkıları dinlenebilecek. Dinle butonu şimdilik bazı şarkıcıların ve grupların resmi Facebook sayfaları üzerinden yayında. Facebook'un gelecekte MySpace'in yaptığı gibi bir sistem geliştirmesi de belki söz konusu olabilir.

MySpace pek çok  amatör gruba ev sahipliği yapmış ve MySpace sayesinde pek çok müzik grubu hayranlarına ulaşmıştı. MySpace'in gözden düşmesinden bir süre sonra Facebook'un bu alanda boşalan talebi Facebook sayfaları ile doldurması ihtimali de var. Ancak Facebook'un bunu iş ortakları ile yapması ve müzik servislerinin her ülkede standart bir halde olmaması bir dezavantaj. Yine de Spotify'ın Türkiye piyasasına girme ihtimali bulunuyor.

Siz Facebook'un müzik konusunda yaptığı bu atağı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yorumlar (4)
  1. "Watch" butonu da gelir mi?

  2. Demek ki watch read gibi alternatif diğer butonlar da yolda. Güzel.

  3. Tarık Kranda Tarık Kranda

    Sadece watch, read vs değil, spor, aktivite gibi entegrasyonlarla runned, cycled, ate vs şeklinde graph ilişkileri gelecektir. Atıyorum Nike+ veya Garmin de arkadaşınızın koştuğu parkuru siz de koşabileceksiniz. Facebook' un buradaki amacı social semantic dünyanın merkezinde bir yerde yer alamak. Açıkçası ben bunu müzik konusunda yapılmış bir atak olarak görmüyorum. Bu atak anlamsal web ve knowledge extraction stratejisi kapsamında değerlendirilmesi gereken bir ataktır. Müzik sadece bunun en kolay, hızlı ve aktif uygulama alanlarından biridir.

  4. Biyoloji Biyoloji

    Beğen butonunun arıyordum, bu da olabilir ama!..