Go220: Tüketici elektroniği üzerine yeni fırsat sitesi
E-Ticaret

Go220: Tüketici elektroniği üzerine yeni fırsat sitesi

Son birkaç yıldan beri internet kullanıcılarının hayatına yeni online alışveriş kanalı olan fırsat siteleri girdi. Bu siteler özellikle restoranlar başta olmak üzere eski popülerliğini yavaş yavaş kaybediyor gibi görünse de farklı kategorilerde fırsat rüzgarı yer yer esmeye devam ediyor. Tüketici elektroniği odaklı olan Go220 de son örneklerden biri olarak geçtiğimiz gün hayatımıza girdi.

Go220'nin kurucuları arasında 3 Seas Capital Partners'tan da bildiğimiz Şevket Başev başta olmak üzere, Tansu Gülaydın, Dost Karaaahmetli, Bülent Elçin ve Altuğ Beşer bulunuyor. 220 voltla çalışan TV, diz üstü bilgisayar ve  hatta su ısıtıcısı gibi tüketici elektroniği üzerine odaklı olan fırsat sitesinde, her gün dördü yeni olmak üzere yedi farklı ürün satışa çıkıyor.

Günlük yeni indirimli ürün sayısının fazla olmaması, tasarıma olumlu bir etki yapıyor. Site kullanıcıları aradıklarını ürüne kolayca ulaşabiliyor. Hatta siteye kayıt olduktan sonra dört tıkla ürün satın almak mümkün.  Go220'de satışa çıkan ürünler, fırsat sitelerinin mantığına uygun olarak, 48 saat boyunca 'raf'ta kalıyor.

Sitenin Türkiye'deki rakiplerine bakınca ilk olarak aklımıza Limango Tech geliyor. Geçen sene şubat ayında açılan Limango Tech, Google Ad Planner verilerine göre aylık 390 bin tekil ziyaretçiye sahip. Bu kategoride bir diğer site olan Teknop, geçen yılın Şubat ayında açılmış, ilk günde yaptığı kampanyalarla adını duyurmuştu. Trafiği konusundaysa da bir bilgi yok.

Fırsat sitelerinin 'kritik' özelliği elbette kullanıcılara gerçek fırsatlar, yani fiyat ve promosyon avantajlarıyla birlikte ürünler sunmaları. Birçok fırsat sitesi cüzi indirimleri bile fırsat kategorisinde vitrine çıkarabiliyor. Bu yüzden birçok internet kullanıcısının fırsat sitelerini kullanmayı bırakmaya başladığını söylemek mümkün. Yeni açılan fırsat sitelerinin daha çok fırsat, az indirim gerçekleştirmesi yerine, daha az ürünü vitrine çıkartıp, 'gerçek' fırsatlara yönelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Go220'de bu anlayışla çalıştığı sürece anasayfadaki fırsat sayısına bakılmaksızın pazarda önemli bir yer tutacaktır.

Yorumlar (7)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  farklı bir siteye benziyor.Hemen inceliyorum

 2. kliksa'dan sonra bu biraz ucuz duruyo. logosu ve tasarimi biraz cocuksu olmus. kliksa o konuda daha basarili ve daha ciddi bir görsel sergiliyor...

  yinede basarilar dilerim.

 3. Logoyu görünce kafamda ilk oley.com canlandı.

  1. İbrahim Yilmaz İbrahim Yilmaz

   Kesinlikle bütün ürünle piyasa fiyatının üzerinde satılmakta. Bu durum fırsat konsepti üzerine kurulmuş girişimlerin olası yeni müşterileri için negatif bir algı yaratıyor. Kaldı ki elektronik sektöründe uzunca yıllar bayi-distribütor kanallarının iki tarafında da bulunmuş birisi olarak şunu söyleyebilirim, elektronik ürünlerde piyasanın altında ürün satmak için:

   1)Grey ithalat ürünleri

   2)Outlet ürün olarak tabir ettiğimiz teknolojik ve teknolojik trendler açıdan bir önceki nesile ait ürünler

   3)Kutu hasarlı ürünler

   dışında herhangi bir şansınız yok. Çünkü ithalatçı firmalar ve bunların ana alt bayileri artık alt bayii fiyatına aktif internet kullanıcılarına ürün satıyorlar.

   Bu kadar konuştuktan sonra iyi olması dileğimizi iletelim ve not düşelim maalesef olmaz.

   1. Murat Demir Murat Demir

    bavul ticareti, eski ürün, hasarlı ama çalışan ürünlerle fiyat olarak rekabet etmeleri gerçekten zor ama ben o 3 sınıfa da giren ürünleri şahsen almıyorum, pahalı satan firmaların boşu boşuna bu yüksek fiyatları vermediğini biliyorum, benim bankamla anlaşmaları bittiğinden beri vatan bilgisayarı da kullanmıyorum, bu noktada benim gibi insanlara hitab ediyor bu site.

    Ek olarak günümüzde asıl fiyat rekabeti işin operasyon kısmında, satın alma kısmında sağlanıyor o yüzden ben her eTicaret projesi gibi doğru model uygulandıkça projenin önünü açık görüyorum

 4. Kullanımı kolay bir siteye benziyor. Direk hedefe yönlendiriyor. Tasarımı da hoş geldi bana. Yer imlerim arasında yerini alacak gibi gözüküyor.

  http://www.go220.com/Deal/htc_htc_sensation_xe/23

  Bu ürünü satacaklarını bilseydim 2 hafta daha beklerdim...