Youtube iş ortaklığı programını 20 ülkeye genişletti
Video

Youtube iş ortaklığı programını 20 ülkeye genişletti

2005’te kurulan ve 2006’da 1,65 milyar dolara Google tarafından satılan alınan Youtube bugün gezegen üzerindeki en büyük video paylaşım sitesi. Ama aslında Youtube için bir video paylaşım sitesi tanımı giderek yetersiz kalmaya başladı. Giderek dijital bir yayın merkezine dönüşen Youtube, video paylaşanların da gelir elde edebilecekleri iş ortaklığı modelini geliştirmeye devam ediyor.

Ocak ayı itibariyle günlük 4 milyarın üzerinde video görüntüleme sayısına ulaşan Youtube’un bu alandaki inanılmaz potansiyelini zaten gösteriyor. Ama daha da önemlisi Youtube kullanıcılarının büyük bir bölümünün sitedeki reklamları izliyor olmaları.

İşte bu yüzden Youtube’un içerik üreticilerine gelir imkanı sunduğu iş birliği programını 20 ülkeye genişlettiğini duyurmuş olması büyük bir önem taşıyor.

Youtube üzerinden para kazanmak için ilk kural özgün, tüm telif hakları size ait olan ve kaliteli bir içeriği Youtube’da paylaşmak. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi ise (İngilizce olarak) Youtube’un yardım sayfalarında yer alıyor.

Şu an için Youtube’un iş ortaklığı programında yer alan 20 ülke arasında Türkiye yer almıyor ama Türk kullanıcılarının online video konusundaki ilgisinin ne kadar yüksek olduğunu ve bunun Türkiye’de ne kadar büyük bir fırsat olduğunu da tüm dünyanın bildiği de bir gerçek.

Her ne kadar Türkiye geçmişte Youtube ile ciddi sorunlar yaşamış olsa da yakın gelecekte iş ortaklığı programı daha da genişletildiğinde Türkiye’nin de listede olacağını tahmin ediyoruz.

Ama o zamana kadar Youtube’un programından sadece şu 20 ülke yararlanabilecek: ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Güney Afrika, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, Japonya, Kanada, Kolombiya, Meksika, Polonya ve Yeni Zelanda.

Yorumlar (6)
 1. Ilker Guller Ilker Guller

  Youtube'dan ziyade yeni gelen Webrazzi VT hakkında bir yorumum olacak :) Aslında çok güzel bir düşünce olmuş. Birçok firma hakkında kolay ve hızlı şekilde bilgi alabiliriz. Ancak anladığım kadarıyla bütün bilgileri kullanıcılar giriyor. Tabii bu da gereksiz bir çok firma/kişi bilgisi yaratmış sistemde. Ya bence bir kontrol altında yapılsın yada webrazzi en azından belli bir sayıya gelene kadar kendisi yavaş yavaş girsin. Arkadaşlık sayfasına dönmesin durum :D

 2. Bu webrazzi.wpengine.com/vt eki iyi olmuş ama youtube'u bilmeyen mi var? Buray adaha bilinmedik firmaları ekleseniz, filtreleme yapsanız daha iyi olmaz mı?

  1. Bcakir Bcakir

   Veritabanını otamatik bağlamış olabilirler. Bence güzel bir çalışma, yazının altında kimseyi rahatsız ettiğini düşünüyorum. Yani, her yazının altında durabilir.

 3. Türkiye gibi hızla gelişen bir ülkenin listede olmayışı yıkıcı. Ama bir taraftan da hak veriyorum kaç defa engel kondu.

 4. Brestgerfich Brestgerfich

  Türk kullanıcılar bu kafayla gittikleri sürece Youtube'un ortaklık programına girmeleri zor.

  Google Adsense destek formundaki açıklama aynen şöyle: "Türkiye 'de her 10 kullanıcıdan 8 'i youtube üzerinden müzik veya film paylaşımı yapıyorsa Diğer ülkelerde bu 10 kullanıcıdan 3 'ü böyle bir paylaşım gerçekleştiriyordur."

  Verilen rakamlara, istatistiklere inanmamak mümkün değil.

 5. Dusakabin Dusakabin

  Türk webmasterler bu yolda ilerlediği takdirde Youtube’nin ortaklık programına katılmaları oldukça zor görünüyor.