‘Erişim engeli’ sayfasının tasarımı değişti
Arama
Genel

‘Erişim engeli’ sayfasının tasarımı değişti

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda BTK ve TİB‘in devreye aldığı internet filtresiyle hepimizin kullandığı internet bir çeşit filtre sisteminden geçiyor. Aile, iş, çocuk gibi farklı filtrelerden birini seçmeseniz de yeni sistemden geçen bağlantılarımızda ilk bir kaç ay pek sancı yaşamamıştık. Ancak son bir haftadır bazılarınızın da farketmiş olabileceği gibi filtre etkilerini biraz daha sert göstermeye başladı.

DNS ile aşılabilen site engellemeleri, filtrenin iyiden iyiye devreye girmesiyle aşılamaz hale geldi. Birkaç farklı konumdan yaptığım denemelerde hep aynı sonuç ortaya çıktı ve DNS’ler ile engelli sitelere erişim sağlanamadı. Başlıkta da belirttiğim gibi son günlerde karşılaşmaya başladığımız yenilenmiş engellenme sayfaları da sistemde bir çalışmanın yapıldığını ispatlar nitelikte.

Yenilenmiş engelleme sayfalarında BTK/TİB daha modern (!) bir tasarım kullanmış ve TİB, guvenliweb ile ihbarweb’in bağlantılarını da kaldırmış. Tasarımda yapılan bu değişiklik uygulama şeklinde tabii ki bir anlam ifade etmiyor, kullanıcıların asıl beklentisi ise yasaklı olan bir çok sitenin açılması ve engelleme kararlarının çok istisnai durumlarda alınması yönünde olduğunu söyleyebiliriz. En azından bizim temennimiz bu yönde.

Emektar engelleme sayfalarımızdan birini de hatıra olarak aşağıda paylaşıyorum, yıllarca az kahrımızı çekmedi 🙂

Not: Engellenme sayfasının yenilenmesi konusunda hangi kurumun direkt çalıştığını bilemiyoruz, herhangi bir kurumdan bu konuda bilgi alışverişimiz olmadı. Sadece farkettiğimiz bu detayı sizlerle paylaşmak istedik.

Güncelleme: EngelliWeb twitter üzerinden yeni tasarımın TİB’in değil TTNET’in bir çalışması olduğunu iddia etti. Kesin bilgiler elimize ulaştıkça yazıyı güncellemeye devam edeceğiz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (7)
 1. hh dedi ki:

  çok iyi. modern türkiyeye bu yakışır !

 2. Aziz Arslan dedi ki:

  Bu olay yeni olan bir şey değil, en az 1 haftası olan bir haber bu.

 3. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

  Bence bu tarz bir sayfa yerine. Şener Şen ile İlyas Salman’ın oynadığı Banker Bilo filminde Şener Şen’in sürekli İlyas Salman’ı kandırdığı/kazıkladığı “Yaptım ama bir sor neden yaptım?” videosu konulmalı. Böylece bir sabah uyandığında sitesi kapanan site sahibinin yaşadığı şok bir nebze olsa daha azaltılmış olur.

  (İlgili video için “Şener Şen – Sor Bakalım Niye Yaptım?” araması yaparak izleyebilirsiniz)

 4. Barış Ünver dedi ki:

  Aynı sayfanın laciverti… Evet, anlamlı olmuş.

 5. Necati Şaşar dedi ki:

  Bence fırsat sitelerinde ki gibi sitenin gerçek tasarımı arkada blurlu gözükecek, çıkan bir diyalogda kapatıldığı bilgisi olacak, giren ziyaretçinin aklı gidecek arka taraftaki blurlu haline erişemediği için. işte devletten böyle tasarımlar bekliyoruz biz, kursağımızda bırakmalı. böyle olmamış.

 6. hasan yılmaz dedi ki:

  “Erişim engeli” adına yakışır bir hal almış; Duvara benzetilip daha bir görsel olmuş!..

 7. Kadir dedi ki:

  TİB’in sayfası hala geçerli. Yeni tasarım TTNET’e ait.

Bir Yorum Yazın