Mobil uygulamaların başarı yüzdesi geriliyor [İnfografik]
Genel

Mobil uygulamaların başarı yüzdesi geriliyor [İnfografik]

Mobil uygulamaların belirli bir başarı kıstası yok. Genellikle mobil uygulamaları indirilme sayılarına ve kullanım oranlarına göre kıyaslıyoruz. Bununla birlikte içeriğindeki reklamlardan gelir elde eden mobil uygulamaların başarısı için de indirilme sayıları bir hayli önemli.

Bu yüzden bir uygulamanın elde edeceği potansiyel başarıyı tahmin etmek de bir hayli önemli. Bu durum pek mümkün olmasa da, geriye dönük araştırmalarda toplanan veriler geliştiricilere yol gösterebiliyor.

Araştırmalardan birisi son 6 ayı içerecek şekilde yapılmış ve 200 ayrı ülkeden 100 bin ayrı Android uygulamasını kapsamış. Inneractive tarafından hazırlanmış infografik AppsGeyser verilerine dayanılarak hazırlanmış.

İnfografikte en dikkat çeken nokta, Nisan 2011'den bu yana uygulama mağazasına konulan uygulamaların 50 bin indirme sayısına ulaşma yüzdesinin sürekli düşüyor olması. O tarihte uygulamaların yüzde4,35'i 50 bin eşiğine ulaşırken Aralık 2011'de rakam yüzde 0.52'ye gerilemiş. İnfografiğin tamamını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (2)
  1. Webbaharatı Webbaharatı

    Hayret mobilde bişeyinde düşüşte olduğunu gördük :) Başlamadan bitecekmi yoksa mobil?

  2. Ahmet Küçükoğlu Ahmet Küçükoğlu

    Mobil uygulamalar oyun ve cihazın özelliklerini kullanmanız gerektiği durumlarda tercih edilmeli. Örneğin; navigasyon uygulamaları.

    Bunların haricinde web applicationlar tercih edilmeli. Örneğin; dropbox'un hiçbir mobil uygulaması, mobil için hazırlanan web uygulaması kadar iyi değil.

    PHP ile uygulamalar geliştiriyordum. C#.NET ile uygulama geliştirmeye başladım. Baktım Android için Java bilmek gerekiyor. Oturduk JAVA öğrendik. Ama bunun sonu yok ki. Bunun yerine hakim olduğun bir dilde hazırla web uygulamanı bütün smartphone ve tabletlerden girilsin. Artık web uygulamaları eskisi gibi değil çok esnek. HTML5, CSS3 ve Jquery. Bu kadar basit.