Yandex, müzik servisini Türkiye'ye açacağını açıkladı

Yandex, müzik servisini Türkiye'ye açacağını açıkladı

Geçtiğimiz yıl Türkiye pazarına giren ve o günden beri pek çok servisini Türkiye'ye getiren Yandex müzik servisini de Türkiye'ye taşıyacağını açıkladı. Kalabalık bir Türk basın mensubu kafilesini Moskova'da misafir eden şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Arkady Volozh, Yandex'i ve neden Türkiye pazarına ilgi duyduklarını anlattı.

3500 çalışanı ve 7.8 milyar dolar değeriyle Rusya pazarının yüzde 60'ına hakim olan Yandex, Türkiye'de birbiri ardına servislerini açarak temel kullanıcı tabanını oluşturmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl cirolarının yüzde 60 oranında arttığını belirten Volozh, yaklaşık 625 milyon dolar ciro elde ettiklerini belirtti.

Türkiye pazarına büyük önem verdiklerini belirten Arkady Volozh, geçtiğimiz haftalarda Yandex.Türkiye'nin yeni ofisine geçtiklerini ve sadece Yandex.Türkiye için Rusya'da 100 kişinin çalıştığını açıkladı. Müzik servisinin detaylarına yazının devamında bulabilirsiniz. 

Sunumda sözü alan Yandex CTO'su Ilya Segalovic, comScore sonuçlarına göre ayda 1.2 milyon tekil ziyaretçiye ulaştıklarını açıkladı. Yandex'in Müzik dinletme servislerini 26 Mart'ta yani önümüzde hafta Pazartesi açacaklarını duyurdu ve kısa bir demo gerçekleştirdi.

Yandex Türkiye arama motoruyla ulaşılacak 170 bin yerli toplam 2.5 milyon uluslararası parça yasal olarak kullanıcıların sunulacak. Kullanıcıların sadece dinleyebileceği servisten müzik indirmek mümkün olmayacak.

Soru cevap kısmına geçildi.

Twitter içeriklerini kısa süre önce Yandex aramalarına dahil ettiklerini paylaşan şirketin Segalovic, kısa süre içerisinde Türkçe tweetlerin de Yandex Türkiye aramalarına dahil edileceğini belirtti.

Sorulan soru üzerine Yandex CEO'su Arkady Volozh, 'Yandex' markalı bir telefon çıkarmayı düşürmediklerini, tüm mobil cihazlarda çalışacak servisler oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Müzik servisinde sunulacak şarkıların tamamı Yandex sunucularından sağlanacak.

Yandex, e-posta servisinde her hangi bir kota bulunmuyor ve kısa süre önce yapılan geliştirme ile limitsiz boyutta dosya eklemek mümkün kılınmış. Şirket CEO'su Arkady Volozh, e-posta servislerindeki tek limitin kendi sisteminiz olduğunu belirtti.

Güncellenmeye devam edecek.

GÜNCELLEME: Şirketin music.yandex.ru gibi bir müzik portalı kurmayı da planlamadığını öğrendik.  Türkiye'de Müyap gibi telif kurumlarıyla da şarkıların sadece arama sonuçlarında çıktığında stream edilerek dinlenmesini kapsayan kısıtlı bir anlaşma yapılmış.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.